PolskieRadio 24
Paweł Majewski 14.11.2019

El. Euro 2020: pogrom na Wembley. Anglicy i Czesi z awansem

Reprezentacja Anglii pokonała w Londynie Czarnogórę aż 7:0 (5:0) i na kolejkę przed końcem zapewniła sobie awans z pierwszego miejsca grupy eliminacyjnej A na przyszłoroczne mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Pewni awansu mogą być też Czesi, dzięki wygranej w meczu z Kosowem (2:1). Do uzyskania promocji zbliżyli się Portugalczycy, którzy rozgromili Litwę (6:0).
  • Anglicy, którzy w czwartek rozgrywali tysięczny mecz międzynarodowy, nie dali rywalom żadnych szans
  • Czesi także mogą świętować awans, chociaż nie przyszło im to łatwo
  • Duży krok w kierunku promocji zrobili broniący tytułu Portugalczycy
lewandowski baner euro
ELIMINACJE. EURO 2020

Mecz do jednej bramki

Anglicy nie mogli przegrać na Wembley, jeśli chcieli być pewni awansu. Podopieczni Garetha Southgate'a ani myśleli jednak kalkulować. Już w jedenastej minucie wynik otworzył Alex Oxlade-Chamberlain. Do przerwy "Synowie Albionu" wbili gościom łącznie pięć bramek.

Hat-trickiem popisał się Harry Kane, a trzy asysty zanotował Ben Chillwell. Na listę strzelców wpisał się także Marcus Rashford. W drugiej połowie czwarta drużyna ubiegłorocznych mistrzostw świata dopełniła dzieła zniszczenia. Samobójczego gola zdobył Aleksandar Sofranac, a wynik ustalił Tammy Abraham. Wygrana zapewniła Anglikom triumf w grupie A.

Czesi odparli napór Kosowa

Na kolejkę przed końcem pewni awansu z drugiego miejsca mogą być już Czesi. Nasi południowi sąsiedzi potrzebowali do tego zwycięstwa nad Kosowem. W 50. minucie to jednak goście wyszli na prowadzenie, dzięki bramce Atdhe Nuhiu.

Podopieczni Jaroslava Silhavy'ego odwrócili losy meczu za sprawą bramek Alexa Krala i Ondreja Celustki. Wygrana pozwoliła im odskoczyć czwartkowym rywalom na dystans czterech punktów na jedną kolejkę przed końcem rywalizacji.

Czytaj dalej:
EL. Euro 2020: remis Turcji z Islandią zadecydował. Dwie kolejne drużyny z awansem

10 drużyn z awansem

Wcześniej w czwartek awans zapewniły sobie Turcja i Francja. Ci drudzy mieli niespodziewane problemy w domowym starciu z Mołdawią, ale ostatecznie zwyciężyli 2:1.

Blisko zapewnienia promocji są broniący tytułu Portugalczycy. Cristiano Ronaldo trzykrotnie pokonał bramkarza rywali, a jego drużyna wygrała w Faro z Litwą 6:0. Portugalczycy wyprzedzają o punkt trzecich w tabeli grupy B Serbów i, by zapewnić sobie awans, muszą wygrać w niedzielnym wyjazdowym meczu z Luksemburgiem.

Awans na przyszłoroczne mistrzostwa Europy, które odbędą się w dwunastu miastach Starego Kontynentu, mają zapewnione już następujące reprezentacje: Belgia, Włochy, Polska, Rosja, Ukraina, Hiszpania, Turcja, Francja, Anglia i Czechy.

Biało-czerwoni w sobotę zagrają w Jerozolimie

Jeszcze niedawno mecz z Izraelem - z uwagi na napiętą sytuację w tym kraju - stał pod znakiem zapytania, jednak wiadomo, że piłkarze polecą zgodnie z planem.

- Od środy przebywają tam nasi ludzie, odpowiedzialni m.in. za sprawy logistyki, a także żywienia. Mówią, że wszystko jest w porządku i czują się bezpieczni. Nie ma powodów do niepokoju - powiedział rzecznik prasowy reprezentacji Jakub Kwiatkowski.

Sobotnie spotkanie rozpocznie się o godz. 20.45 czasu polskiego. Trzy dni później, na zakończenie eliminacji, biało-czerwoni podejmą w Warszawie Słowenię.

>>> TERMINARZ I TABELA GRUPY G EL. EURO 2020

W drugim z tych meczów na boisku ma pojawić się Łukasz Piszczek, dla którego będzie to oficjalne pożegnanie z reprezentacją narodową.

Po ośmiu kolejkach drużyna Jerzego Brzęczka prowadzi w tabeli grupy G z dorobkiem 19 punktów, wyprzedzając wicelidera Austrię o trzy. Macedonia Północna, Słowenia oraz Izrael mają po 11 punktów, a Łotwa - żadnego.

Przyszłoroczne mistrzostwa Europy, które potrwają od 12 czerwca do 12 lipca, nie mają jednego czy dwóch państw-gospodarzy. Mecze odbędą się w 12 miastach - od Hiszpanii po Azerbejdżan. Wezmą w nich udział 24 reprezentacje. Do 20 wyłonionych w eliminacjach dołączą cztery poprzez baraże Ligi Narodów.

Losowanie fazy grupowej odbędzie się 30 listopada w Bukareszcie, jednym z miast-gospodarzy turnieju.