Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Klaudia Dadura 20.11.2019

Sejmowa komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała dwie kandydatury na sędziów TK

Sejmowa komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała kandydatury Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Wcześniej komisja odrzuciła wnioski posłów opozycji o przerwę w posiedzeniu.
Posłuchaj
  • Przewodniczący komisji Marek Ast z PiSu zarządził głosowanie przed udzieleniem wszystkich odpowiedzi na pytania posłów (IAR)

Przed przyjęciem porządku obrad komisji posłowie KO Kamila Gasiuk-Pihowicz i Michał Szczerba złożyli wniosek formalny o zarządzenie przerwy w celu umożliwienia zapoznania się z treścią opinii prawnych ws. spełniania formalnych wymogów ubiegania się o urząd sędziego TK przez oboje kandydatów.

Opinie zostały sporządzone przez konstytucjonalistów na zlecenie m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (KO). Komisja w głosowaniu nie zgodziła się na przerwę. Przeciw byli posłowie PiS.

east news trybunał konstytucyjny 1200.jpg
Szef komisji sprawiedliwości potwierdza: wycofano jedną kandydaturę na sędziego TK

- Nie przypominam sobie w trakcie całej mojej pracy w komisji sprawiedliwości, aby rozpatrzenie wniosków o zaopiniowanie jakiejkolwiek kandydatury na jakiekolwiek stanowisko było poprzedzone jakimiś ekspertyzami i opiniami - powiedział przewodniczący komisji Marek Ast (PiS).

W posiedzeniu komisji uczestniczą oboje kandydaci do TK. Ich kandydatury zaprezentowała wiceprzewodnicząca komisji Anna Milczanowska (PiS). Następnie posłowie przeszli do zadawania pytań i wyrażania ocen na temat obojga kandydatów oraz dalszego trybu prowadzenia posiedzenia komisji.

 Kandydatura Roberta Jastrzębskiego

3 grudnia kończy się kadencja trzech sędziów TK: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara. Zgodnie z regulaminem Sejmu, wnioski w sprawie kandydatów do TK składa się marszałkowi w terminie 30 dni przed upływem kadencji.

Klub PiS w końcu października zgłosił jako kandydatów do TK Stanisława Piotrowicza, Krystynę Pawłowicz i Elżbietę Chojną-Duch. Centrum Informacyjne Sejmu przekazało wówczas, że procedura dotycząca wyboru kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego będzie musiała zostać powtórzona w nowej kadencji Sejmu. Wynikało to m.in. z zasady dyskontynuacji prac parlamentarnych.

Dlatego PiS jeszcze raz zgłosiło swoich kandydatów. Jednak dokonując zgłoszeń pod koniec ubiegłego tygodnia, PiS nie przedstawił kandydatury Chojny-Duch; zgłoszona została natomiast kandydatura Roberta Jastrzębskiego.

W środę poinformowano, że kilkudziesięciu posłów wycofało swoje poparcie dla kandydatury Jastrzębskiego, a procedura zgłoszenia kandydata zostanie ponowiona - termin zgłoszeń najpewniej w tym tygodniu przedstawi marszałek Sejmu.

Kilkadziesiąt pytań członków komisji do kandydatów do TK

Podczas opiniowania kandydatów na posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka osoby zgłoszone przez PiS otrzymały od posłów kilkadziesiąt pytań dotyczących m.in. ich przeszłości czy stosunku do reformy sądownictwa.

Wśród pytań pojawiły się m.in. kwestie: prymatu prawa unijnego nad krajowym, dorobku naukowego obu kandydatów, ich kontrowersyjnych wypowiedzi i niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej.

Krystyna Pawłowicz odpowiadając na wątpliwości niektórych posłów co do wieku kandydatów do TK podkreśliła, że przepisy nie wskazują żadnego krańcowego wieku ograniczającego możliwość zasiadania w Sądzie Najwyższym i w konsekwencji w TK. "Poza tym PO i PSL jest za stałym podnoszeniem wieku pracy. - Podnieśliście wiek emerytalny do 67. roku życia wszystkim Polakom - dodała.

Pawłowicz odpowiadając na wątpliwości posłów, co do jej kontrowersyjnych wypowiedzi jako polityka PiS i rozpatrywania tych spraw przez poselską komisję etyki, odpowiedziała, że komisja etyki jest reliktem PRL. Jej zdaniem komisja etyki jest używana przez opozycję jako pałka do cenzurowania wolnych wypowiedzi politycznych. - Wszystko co powiedziałam podtrzymuję - podkreśliła.

kad