PolskieRadio 24
Jakub Pogorzelski 22.11.2019

Ekstraklasa: przełamanie Lecha Poznań. Gytkjaer zapewnił zwycięstwo

Trener Dariusz Żuraw może odetchnąć z ulgą. Prowadzony przez niego Lech Poznań po czterech meczach bez wygranej w lidze, wreszcie potrafił zwyciężyć. Kolejorz w drugim piątkowym meczu 16. kolejki PKO BP Ekstraklasy ograł mistrza Polski, Piasta Gliwice 3:0 (1:0).
  • Trener Lecha Dariusz Żuraw tak podsumował spotkanie (IAR)
  • Szkoleniowiec mistrzów Polski Waldemar Fornalik nie krył rozczarowania postawą swojej drużyny (IAR)

Poznaniacy w pierwszej połowie starali się kontrolować grę, jednak zdarzały im się poważne błędy. W 15. minucie ich nieporozumienia w obronie nie potrafił jednak wykorzystać Piotr Parzyszek. Gdy pierwsza połowa zmierzała ku końcowi, w meczu nastąpił przełom. Obrońca Piasta, Piotr Malarczyk, sfaulował w polu karnym Pedro Tibę, a rzut karny pewnie wykorzystał Christian Gytkjaer.

W drugiej części gry piłkarze Żurawia dziesięć minut po wznowieniu gry podwoili prowadzenie. Znakomite dośrodkowanie z lewego skrzydła Wołodymira Kostewicza pewnie wykończył Gytkjaer. Duński napastnik potwierdził formę strzelecką ze spotkania reprezentacji swojego kraju, w której strzelił gola przeciwko Gibraltarowi.

Zmiana wyniku nie wpłynęła zbytnio na przebieg boiskowych wydarzeń. Gospodarze lepiej radzili sobie z rozgrywaniem piłki i pewnie kontrolowali przebieg gry. Piast próbował, swoich szans szukał Jorge Felix, strzał z sytuacyjnej piłki oddał Rymaniak, ale poznańska defensywa była przygotowana na wszystkie zagrożenia płynące ze strony mistrzów Polski.

Doliczony czas gry przyniósł jeszcze jedną bramkę - Pedro Tiba świetnie podał piłkę do Amarala, a ten w sytuacji sam na sam z bramkarzem skierował piłkę do siatki.

Pozycja Dariusza Żurawia na stanowisku trenera Lecha w świetle ostatnich wyników zdawała się być zagrożona, jednak piątkowym meczem szkoleniowiec zapewnił sobie więcej czasu na poukładanie zespołu. Kolejorz nie tylko zdobył trzy punkty, ale przede wszystkim pokazał dojrzały futbol, który może pozytywnie nastrajać na przyszłość.

Lech Poznań - Piast Gliwice 3:0 (1:0)

Bramki: 1:0 Christian Gytkjaer (45+1-karny), 2:0 Christian Gytkjaer (56-głową), 3:0 Joao Amaral (90+1).

Żółta kartka - Lech Poznań: Robert Gumny, Joao Amaral. Piast Gliwice: Patryk Sokołowski, Bartosz Rymaniak, Mikkel Kirkeskov.

Sędzia: Szymon Marciniak (Płock). Widzów 8 241.

Lech Poznań: Mickey van der Hart - Robert Gumny (66. Tomasz Dejewski), Lubomir Satka, Thomas Rogne, Wołodymyr Kostewycz - Kamil Jóźwiak (81. Tymoteusz Klupś), Karlo Muhar, Darko Jevtic, Pedro Tiba, Tymoteusz Puchacz (73. Joao Amaral) - Christian Gytkjaer.

Piast Gliwice: Frantisek Plach - Bartosz Rymaniak, Piotr Malarczyk, Uros Korun, Mikkel Kirkeskov - Sebastian Milewski (77. Martin Konczkowski), Patryk Sokołowski, Tomasz Jodłowiec, Gerard Badia (54. Patryk Tuszyński) - Piotr Parzyszek (61. Dominik Steczyk), Jorge Felix.

Wyniki meczów 16. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

Górnik Zabrze - Wisła Płock 2:2 (1:2)

Pozostałe mecze kolejki

2019-11-23:
Korona Kielce - Raków Częstochowa (15.00)
Pogoń Szczecin - Legia Warszawa (17.30)
Lechia Gdańsk - ŁKS Łódź (20.00)
2019-11-24:
Jagiellonia Białystok - Arka Gdynia (15.00)
Śląsk Wrocław - Wisła Kraków (17.30)
2019-11-25:
Cracovia Kraków - KGHM Zagłębie Lubin (18.00)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
16. Wisła Kraków 15 3 2 10 14-26 11 -12
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze