PolskieRadio 24
Mateusz Brożyna 20.12.2019

Ekstraklasa. Zagłębie nie przestraszyło się Legii, lubinianie zatrzymali lidera na koniec roku

KGHM Zagłębie Lubin pokonało u siebie Legię Warszawa 2:1 (0:1) w ostatnim piątkowym meczu 20. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy. Mimo porażki podopieczni Aleksandara Vukovicia zimę spędzą na fotelu lidera tabeli.
  • Obrońca Zagłębia Jakub Tosik tłumaczył, że jego zespół zasłużył na zwycięstwo (IAR)
  • Hiszpański obrońca Legii Inaki Astiz żałował gorszej formy swojego zespołu (IAR)

Jeszcze przed pierwszym gwizdkiem w Lubinie, piłkarze Legii wiedzieli, że zimę spędzą na pozycji lidera, po tym jak wpadkę u siebie zanotowała Pogoń Szczecin, przegrywając z osłabioną Koroną Kielce 0:1.

Śląsk bez argumentów w Krakowie. "Pasy" wiceliderem tabeli

Po dziesięciu minutach gry pierwszą dogodną sytuację miał Sasa Zivec, ale zawodnik "Miedziowych" trafił w dobrze ustawionego bramkarza Legii Radosława Majeckiego. W odpowiedzi próbował Jose Kante, ale skończyło się tylko na zagrożeniu...

Wraz z upływem czasu w Lubinie robiło się coraz ciekawiej. W 30. minucie wynik meczu otworzył Jarosław Niezgoda, który wykorzystał asystę Pawła Wszołka.

Wydawało się, że podopieczni Martina Seveli po stracie gola zostali przygaszeni. Jeszcze w końcówce pierwszej połowy Bartosz Białek mógł doprowadzić do wyrównania, ale piłka trafiła w słupek. Do końca wynik nie uległ zmianie i Legia prowadziła z Zagłębiem 1:0.

Druga połowa rozpoczęła się po myśli gospodarzy. "Miedziowi" od początku zaczęli nacierać na bramkę przyjezdnych i to opłaciło się w 56. minucie, kiedy w końcu szansę wykorzystał Białek, pokonując golkipera Legii.

"Miedziowi" po zdobyciu wyrównującej bramki, wcale nie zamierzali zwalniać tempa.

Na dziesięć minut przed końcem regulaminowego czasu gry, ponownie składną akcję przeprowadzili piłkarze Zagłębia. Solidnym uderzeniem Damjan Bohar pokonał Majeckiego, dając prowadzenie gospodarzom.

Do końca to Zagłębie starało się jeszcze podwyższyć wynik spotkania, ale ostatecznie lider z Warszawy doznał szóstej porażki w sezonie.

Na koniec rundy jesiennej Legia Warszawa została liderem Ekstraklasy z dorobkiem 38 punktów. Drugie miejsce zajęła Cracovia, która pokonała u siebie Śląsk Wrocław i do drużyny ze stolicy Polski traci trzy "oczka". KGHM Zagłębie Lubin po 20. serii gier zajmuje dopiero dziewiątą lokatę z 28 pkt.

20. kolejka Ekstraklasy:

Oficjalnie: Adam Buksa piłkarzem New England Revolution

KGHM Zagłębie Lubin - Legia Warszawa 2:1 (0:1)

Bramki: J. Niezgoda - 32, B. Białek - 56, D. Bohar - 81

Sędzia: Tomasz Musiał (Kraków)

Zagłębie: Forenc - Czerwiński, Kopacz, Guldan, Tosik - Slisz, Starzyński, Poręba (76. Szysz), Zivec - Bohar - Białek

Legia: Majecki - Vesović, Astiz, Wieteska, Karbownik - Wszołek, Martins (85. Rosołek), Antolić, Luquinhas - Kante (60. Gwilia) - Niezgoda (71. Kostorz)

Wyniki meczów 20. kolejki i tabela Ekstraklasy

2019-12-19:
ŁKS Łódź - Wisła Kraków 2:4 (1:3)
Lech Poznań - Arka Gdynia 1:1 (0:1)

2019-12-20:
Pogoń Szczecin - Korona Kielce 0:1 (0:0)
Cracovia Kraków - Śląsk Wrocław 2:0 (0:0)

Pozostałe mecze kolejki

2019-12-21:
Lechia Gdańsk - Raków Częstochowa (15.00)
Wisła Płock - Piast Gliwice (17.30)
Górnik Zabrze - Jagiellonia Białystok (20.00)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
16. ŁKS Łódź 20 4 2 14 20-37 14 -17
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze