Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Paweł Bączek 02.01.2020

Niemieckie media: Polska to militarna waga ciężka, zabezpiecza wschodnią flankę NATO

Niemiecki dziennik "Die Welt" podkreśla, że Polska jest wśród sześciu krajów NATO, które wydają na obronność 2 proc. PKB. "Zbrojenia mają najwyższy priorytet. Z tego powodu Polska jest też regularnie chwalona przez Donalda Trumpa" - wskazuje gazeta. 

"Nie można z pewnością powiedzieć, jak duże są łączne polskie wydatki na amerykański sprzęt wojskowy, eksperci zakładają jednak, że jeśli chodzi o zakupy amerykańskiej broni, Polska jest na drugim miejscu po Arabii Saudyjskiej" - stwierdza warszawski korespondent dziennika Philipp Fritz.

f-35_1200.jpg
Lista zakupów dla armii na 2020 rok. Szef MON: na pierwszym miejscu są myśliwce F-35

W jego opinii wynika to m.in. z postawy Berlina i Paryża, które wyłączają Polskę ze współpracy w sprawach dotyczących modernizacji wojska.

"Warszawa chętnie wzięłaby udział we wspólnym projekcie konstrukcji nowego czołgu, ale Niemcy i Francuzi wolą sami realizować projekt, nazywany Main Ground Combat System (MGCS). Inne projekty realizowane są zbyt wolno dla Polski. Kraj ten uważa Rosję za bezpośrednie zagrożenie i chce nowych systemów obronnych natychmiast, szczególnie po wybuchu wojny na wschodzie Ukrainy i rosyjskiej aneksji Krymu w 2014 roku" - podkreśla "Die Welt".

Niemieckie media chwalą nacisk Polski na obronność

"Polska to militarna waga ciężka, zabezpiecza wschodnią flankę NATO. Unia Europejska chce więcej współpracy w dziedzinie obronności. Jednak do tego potrzeba wykorzystania takich samych systemów uzbrojenia. Jeśli Polska będzie zawierać tylko dwustronne umowy z USA, integrowanie europejskich armii będzie jeszcze trudniejsze" - dodaje dziennik.

Dodatkowo "Die Welt" cytuje anonimowego rozmówcę z berlińskich kół politycznych: "W rozmowach z niemieckimi firmami zbrojeniowymi, dotyczących także decyzji politycznych, potrzeby Polaków rzadko odgrywają jakąkolwiek rolę. To błąd". Zdaniem rozmówcy dziennika istnieje "zagrożenie odseparowania się Polski jako ważnego partnera w polityce bezpieczeństwa".

dw.com/pb