Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Błaszczyk 06.01.2020

Grodzki spotkał się z ambasadorem Rosji. Bez uzgodnienia z MSZ

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz poinformował, że marszałek Senatu Tomasz Grodzki nie uzgadniał spotkania z ambasadorem Federacji Rosyjskiej z pionem wschodnim MSZ. Powiadomił jedynie, że zamierza spotkać się z rosyjskim dyplomatą.
Tomasz GrodzkiTomasz GrodzkiPAP/ Tomasz Gzell

"Zasugerowaliśmy niższy poziom spotkania (zasada wzajemności). Sugestii nie uwzględniono. Do spotkania doszło. Na szczeblu Marszałka. Z wyraźnej jego woli" - napisał wiceszef polskiej dyplomacji na Twitterze.


Przydacz 1200.jpg
Wiceszef MSZ: Putin próbuje uprawiać politykę zafałszowania historii

Tłumaczył, że zwoływanie Rady - w skład której wchodzi m. in. marszałek Senatu - będzie miało "wyłącznie podtekst polityczny". Prezydent odniósł się w ten sposób do spotkania marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego z ambasadorem Rosji, które odbyło się 19 grudnia 2019 r.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Wiceszef MSZ: działania Tomasza Grodzkiego nie znajdują oparcia w konstytucji

- Marszałek Senatu, pan Grodzki, zaprasza do siebie ambasadora Rosji, uśmiechają się, robią sobie razem zdjęcia. Nie da się w ten sposób prowadzić polskiej polityki i dlatego nie będzie Rady Bezpieczeństwa Narodowego - dodał Andrzej Duda.

Planowana Rada Gabinetowa

Na wtorek, na 14.00, prezydent zwołał Radę Gabinetową. Tworzą ją członkowie rządu, którzy obradują pod przewodnictwem głowy państwa. Radzie Gabinetowej nie przysługują kompetencje Rady Ministrów.

W skład Rady Bezpieczeństwa Narodowego wchodzą marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szefowie resortów obrony narodowej, spraw wewnętrznych i administracji, spraw zagranicznych, minister-koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań politycznych posiadających klub parlamentarny lub poselski albo przewodniczący tych klubów, a także szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.


mbl