Paweł Majewski 13.01.2020

Tokio 2020: thriller z Polską im nie zaszkodził. Turczynki jadą na igrzyska

Tureckie siatkarki, które dzień wcześniej w półfinale pokonały Polskę po tie-breaku, awansowały do igrzysk olimpijskich w Tokio. W niedzielę w decydującym meczu turnieju w Apeldoorn zwyciężyły bez straty seta niepokonane wcześniej Niemki.
  • Turczynki zrewanżowały się za porażkę w fazie grupowej
  • Dzień wcześniej wicemistrzynie Europy obroniły pięć piłek meczowych w starciu z Polską
  • Na igrzyskach w Tokio wystąpi dwanaście reprezentacji, w tym cztery z Europy

Turczynki przystąpiły do spotkania z Niemkami zaledwie kilkanaście godzin po zwycięskim półfinale z Polkami 3:2, w którym obroniły aż pięć piłek meczowych. Najwyraźniej wygrana nad biało-czerwonymi mocno podbudowała wicemistrzynie Starego Kontynentu, które szybko zapomniały o zmęczeniu i we wszystkich setach finałowego starcia kontrolowały przebieg wydarzeń.

Czytaj dalej:
Kwalifikacje olimpijskie Tokio 2020: Polki straciły szansę, Turczynki lepsze po szalonym meczu

Trafiona zmiana

Trener reprezentacji Giovanni Guidetti postawił na swoją nominalnie drugą, ale bardziej doświadczoną, rozgrywającą Naz Aydemir Akyol, co było trafionym posunięciem. Niemkom trudno było przeżyć gorycz porażki, tym bardziej, że w fazie grupowej pokonały Turczynki 3:1, a do spotkania finałowego straciły zaledwie dwa sety.

Najskuteczniejszą zawodniczką w tureckim zespole była Hande Baladin (18 pkt), w niemieckiej ekipie tradycyjnie już brylowała Louisa Lippmann (17).

Znamy wszystkich uczestników

Równolegle rozgrywane były turnieje kwalifikacyjne na innych kontynentach. Z Afryki awans wywalczyła Kenia, z Azji - Korea Płd., z Ameryki Południowej – Argentyna. Stawkę uczestników igrzysk uzupełniła Dominikana, która w decydującym meczu strefy Ameryki Północnej i Karaibów pokonała bez straty seta Portoryko.

Wcześniej udział na IO miały zapewnione Japonia (gospodarz) oraz zwycięzcy interkontynentalnych turniejów kwalifikacyjnych: Stany Zjednoczone, Brazylia, Chiny, Włochy, Rosja i Serbia.