Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Michał Szewczuk 30.01.2020

Kaleta: środowisko sędziowskie chce wywrócić cały system prawny

- Jesteśmy w trakcie reformy sądownictwa. Wiele rzeczy już wprowadziliśmy, ale wiele propozycji jest jeszcze opracowywanych - zadeklarował Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej". Ocenił, że środowiska sędziowskie "wprowadziły chaos".

Sebastian Kaleta powiedział "Rz", do czego prowadzą zmiany, które Zjednoczona Prawica wprowadza w wymiarze sprawiedliwości. Jak podkreślił, "zaproponowanie ustawy wynikało z obserwacji, iż sędziowie będą dążyć do tego, by podważać status innych sędziów".

- Po podpisie prezydenta będą odpowiednie środki prawne, by ocenić takie zachowanie. Jednocześnie ustawa niweluje ryzyko chaosu prawnego - stwierdził.

"Ustawa weszła w życie, część środowiska sędziowskiego nie uznaje tego faktu"

Dopytywany, czy podczas przygotowywania ustawy i wcześniej nie było pomysłu, by rozwiązać tę sprawę inaczej, wiceszef resortu sprawiedliwości odparł, że "zatrzymać to się mogą sędziowie". Jak przypomniał, w 2017 r. Sejm przyjął ustawy, z których część prezydent zawetował i zaproponował nowe brzmienie, ażeby zaspokoić oczekiwania społeczne względem np. wybierania członków Krajowej Rady Sądownictwa większością trzech piątych.

zbigniew ziobro pap 1200.jpg
Ziobro o orzeczeniu TK: ważne wobec próby stworzenia anarchii prawnej w sądownictwie

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Anusz: w sporze o sądownictwo przełomem będzie koniec kadencji pierwszej prezes SN

- Ta ustawa weszła w życie, Sejm wybrał zgodnie z nią członków KRS, zaczęła ona pracę, a Trybunał Konstytucyjny ocenił, że taka konstrukcja jest zgodna z ustawą zasadniczą, która nakazuje, żeby sędziowie cieszyli się niezawisłością, niezależnością. Pomimo obowiązywania tych przepisów, pomimo funkcjonowania KRS, część środowiska sędziowskiego nie uznaje tego faktu. Uchwalonych przepisów nie sposób derogować z polskiego porządku prawnego inaczej niż poprzez zmianę ustawy przez parlament - przypomniał wiceminister.

"Wiele rzeczy już wprowadziliśmy"

Dodał, że "fakt wprowadzenia chaosu przez część środowiska sędziowskiego powoduje, że bardzo istotne zmiany, na które czekają miliony Polaków, dotyczące sprawności pracy samych sądów, z uwagi na te niepokojące zjawiska czekają, aż sytuacja w sądownictwie się ustabilizuje". - Bo my jesteśmy w trakcie reformy sądownictwa. Wiele rzeczy już wprowadziliśmy, ale jeszcze wiele propozycji jest opracowywanych - zaznaczył wiceminister sprawiedliwości.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Halicki o polskich sądach: chaos i zdemolowany porządek prawny

Na pytanie, czy w planach poza zmianą struktury sądów jest np. weryfikacja wszystkich sędziów w Polsce, Kaleta odpowiedział, że w ocenie wielu ekspertów czterostopniowa struktura sądownictwa "jest nazbyt rozbudowana, co powoduje, że sprawność funkcjonowania tego systemu jest niższa, niż mogłaby być przy zaangażowaniu takich samych zasobów".

msze