Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Bartłomiej Bitner 04.02.2020

Prezydent Andrzej Duda: wspieramy dążenia Macedonii Północnej do UE i NATO

Macedonia Północna liczy, że najpóźniej w kwietniu stanie się formalnie członkiem NATO. Mówił o tym prezydent tego kraju w czasie wizyty w Polsce. Z kolei polski prezydent Andrzej Duda, który spotkał się w Warszawie ze Stewo Pendarowskim, deklarował, że Polska mocno wspiera dążenie Macedończyków zarówno do NATO, jak i do Unii Europejskiej.
Posłuchaj
  • Prezydent Andrzej Duda: drzwi do członkostwa w Unii Europejskiej powinny pozostawać otwarte dla krajów, które chcą do tej Unii aspirować (IAR)
Czytaj także

Macedoński prezydent powiedział w Warszawie, że droga jego kraju do NATO jest na ostatniej prostej. W ubiegłym roku Sojusz podpisał ze Skopje odpowiednie dokumenty i od tego czasu trwa proces ich ratyfikacji przez poszczególne kraje członkowskie NATO. Ratyfikacji nie dokonała już tylko Hiszpania.

prezydenci pap 1200.jpg
Prezydent Macedonii Północnej z wizytą w Polsce. Rozmowy o sprawach UE i gospodarce

"Drzwi do członkostwa w UE powinny być otwarte"

Stewo Pendarowski zaznaczył, że jeśli nie wydarzy się nic nieoczekiwanego, to jego kraj będzie gotów do wstąpienia do NATO do kwietnia.

- Nasi przyjaciele z Hiszpanii mówią nam, że cała procedura ratyfikacji odpowiedniego protokołu musi zakończyć się do 45 dni. To oznacza, że jeżeli wszystko pójdzie planowo, około 10 marca całe postępowanie będzie zakończone. Potem pozostaje jeszcze jednak kwestia techniczna dla naszego parlamentu w Skopje i gdy on zatwierdzi protokół, to wszystko powinno być gotowe w kwietniu - powiedział prezydent Macedonii Północnej.

Polski prezydent Andrzej Duda mówił w czasie spotkania ze swoim macedońskim gościem, że Warszawa mocno wspiera dążenia wszystkich bałkańskich krajów zarówno do NATO jak i do Unii Europejskiej. Andrzej Duda liczy, że negocjacje Skopje w sprawie członkostwa w Unii rozpoczną się jak najszybciej.

- Jako Polska wspieramy dążenia Macedonii Północnej. Uważamy, że drzwi do członkostwa w Unii Europejskiej powinny pozostawać otwarte dla krajów, które chcą do tej Unii aspirować i że jest to bardzo ważne zwłaszcza w momencie, w którym doszło do wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Unia Europejska jest projektem atrakcyjnym i są kolejne kraje oraz kolejne społeczeństwa, które chcą do niej przystąpić i do niej należeć - powiedział prezydent Polski.

PAP Charles Michel Macedonia 1200.jpg
Wejście Albanii i Macedonii Płn. do UE. Charles Michel zapowiada intensywne rozmowy

27 lat negocjacji

Macedonia Północna to jeden z krajów na Bałkanach, który powstał w latach 90. po rozpadzie byłej Jugosławii. Przystąpienie do struktur europejskich blokowała Grecja dla której "Macedonia" to nazwa jednego z greckich regionów. Po 27 latach negocjacji udało się doprowadzić do referendum, w którym Macedończycy zgodzili się na zmianę nazwy swojego kraju na "Macedonia Północna". Od momentu zmiany błyskawicznie ruszyła procedura przyjęcia kraju do NATO, a wkrótce mają rozpocząć się też rozmowy o członkostwie w Unii Europejskiej.

Dyplomaci z NATO liczyli, że Macedonia Północna stanie się formalnie nowym, 30. członkiem Sojuszu na grudniowym szczycie w Londynie, ale na przeszkodzie stanął formalny brak ratyfikacji traktatu akcesyjnego przez Hiszpanię. Powodem był kryzys polityczny w tym kraju.

bb