Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Martin Ruszkiewicz 05.02.2020

Znamy datę wyborów prezydenckich. Zielone światło dla kampanii wyborczej

W Dzienniku Ustaw opublikowano postanowienie marszałek Sejmu Elżbiety Witek o zarządzeniu wyborów prezydenckich, które odbędą się 10 maja. Formalnie rusza więc kampania wyborcza.
Posłuchaj
  • Elżbieta Witek mówiła, że ta decyzja oznacza, iż niebawem rozpocznie się kampania (IAR)
Czytaj także

Zgodnie z Kodeksem wyborczym komitety mogą prowadzić agitację dopiero po zarejestrowaniu przez Państwową Komisję Wyborczą. Na złożenie zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego kandydata na prezydenta jest czas do 16 marca.

Dopiero po zarejestrowaniu komitetu można zacząć zbieranie podpisów poparcia, aby zgłosić kandydata na prezydenta potrzeba 100 tys. podpisów.

andrzej duda 1200 pap.jpg
Druga tura wyborów prezydenckich. Andrzej Duda pokonałby wszystkich kandydatów

Komitety wyborcze, które zarejestrują kandydatów na prezydenta, otrzymają prawo do bezpłatnego czasu antenowego w publicznych: radiu i telewizji. Emisja spotów wyborczych w bezpłatnym czasie antenowym rozpocznie się 25 kwietnia.

Kampania wyborcza zakończy się o północy w piątek 8 maja. Do zakończenia głosowania w niedzielę, 10 maja, będzie obowiązywała cisza wyborcza. Głosowanie odbędzie się w godz. 7-21.

II tura wyborów

W przypadku, gdy żaden z kandydatów nie otrzyma więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.

Kodeks wyborczy definiuje, że agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób lub do głosowania na kandydata określonego komitetu wyborczego.

Zabronione jest prowadzenie agitacji m.in. na terenie urzędów, na terenie szkół wobec uczniów, a także zakładów pracy w sposób zakłócający ich normalne funkcjonowanie oraz na terenie jednostek wojskowych. Materiały wyborcze powinny zawierać wyraźne oznaczenie komitetu wyborczego, od którego pochodzą.

Tomasz Żukowski 1200.JPG
Znamy termin wyborów prezydenckich. Dr Tomasz Żukowski: daty mogą mieć znaczenie

Finansowanie wyborów

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak mówiła, że przepisy Kodeksu wyborczego nie nakładają na kandydatów w okresie kampanii obowiązku zaniechania lub ograniczenia działalności wynikającej z pełnienia funkcji publicznej. Jednak - jak podkreśliła - organy wyborcze apelują o rozdzielenie agitacji wyborczej od czynności wynikających z pełnienia tych funkcji.

Pietrzak przypominała ponadto, że agitacja wyborcza kandydata musi być finansowana ze środków komitetu wyborczego.

Prezydent jest wybierany na pięcioletnią kadencję i może być ponownie wybrany tylko raz. Prezydentem może zostać polski obywatel, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 35 lat. Kandydat urodzony przed 1 sierpnia 1972 r. musi złożyć oświadczenie lustracyjne.

chwedoruk rafał 1200 jedynka
Prof. Chwedoruk: w wyborach wystawiani są politycy mniej utożsamiani z bieżącą walką polityczną

Kandydaci w wyborach prezydenckich 2020

Prezydent Andrzej Duda został zaprzysiężony 6 sierpnia 2015 r. Jego pięcioletnia kadencja upływa 6 sierpnia. Na razie nie ogłosił oficjalnie, że będzie kandydował ponownie. - Gdy przyjdzie odpowiedni czas, sam ogłosi czy będzie się starał o drugą kadencję. Do wyborów będziemy się jednak odnosić dopiero, gdy ich termin zostanie ogłoszony - mówił w radiowej Trójce rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Swój udział w wyborach zadeklarowali do tej pory:

  • Małgorzata Kidawa-Błońska (Koalicja Obywatelska)
  • Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL)
  • Robert Biedroń (Lewica)
  • Krzysztof Bosak (Konfederacja)
  • Szymon Hołownia
  • Piotr Liroy-Marzec
  • Jan Zbigniew Potocki

mr/pkur