PolskieRadio 24
Jakub Pogorzelski 08.02.2020

Ekstraklasa: Gytkjaer z młodzieżą lepsi od Rakowa. Pierwszy gol Modera w Lechu

Lech Poznań nie mógł sobie wymarzyć lepszego rozpoczęcia 2020 roku. "Kolejorz" wygrał na własnym stadionie 3:0 z Rakowem Częstochowa, a kluczową rolę w zwycięstwie przy Bułgarskiej odegrali młodzi piłkarze poznańskiego klubu.
  • Mówi pomocnik Rakowa Igor Sapała (IAR)
  • Jakub Moder cieszył się ze strzelonego gola (IAR)

Mecz rozpoczął się od wysokiego pressingu Rakowa, który miał swoją szansę bramkową po strzale głową Jarosława Jacha. Później pierwsza połowa układała się zgodnie z przewidywaniami - gospodarze starali się rozgrywać piłkę w ataku pozycyjnym, a beniaminek z Częstochowy liczył na kontrataki oraz stałe fragmenty gry.

Ekstraklasa. Wymiana ciosów bez goli, Korona Kielce zremisowała z Górnikiem Zabrze

Lech szukał swoich szans podczas strzałów z dystansu, próbowali Filip Marchwiński i Tymoteusz Puchacz. Tym samym odpowiedział w 43. minucie podopieczny Marka Papszuna - Miłosz Szczepański. Pod koniec pierwszej połowy groźnie zaatakował Lech, jednak już na początku akcji sfaulowany został Christian Gytkjaer, którego zabrakło potem w polu karnym. Żółtą kartkę obejrzał za to przewinienie Tomas Petrasek.

Po zmianie stron obraz gry nie uległ zmianie, Raków postawił na szczelną defensywę. Otworzyć wynik próbował zza pola karnego Karlo Muhar, jednak bez zarzutów spisywał się bramkarz gości, Jakub Szumski. Coraz groźniej próbował atakować lewą stroną Kamil Jóźwiak, jednak brakowało kluczowego podania.

Do trzech razy sztuka

W 63. minucie po dośrodkowaniu Tiby Szumski staranował Gytkjaera, a sędzia po analizie VAR podyktował rzut karny dla "Kolejorza". Duńczyk zamienił strzał z 11. metrów na bramkę po strzale "podcinką", czym wprawił w euforię kibiców zgromadzonych przy Bułgarskiej.

Raków musiał odważniej zaatakować, co skutkowało między innymi ofensywnym wejściem Jacha, którego uderzenie sparował Mickey van der hart. Poznaniacy również stwarzali sobie kolejne okazje - swój moment miał rezerwowy Jakub Moder, który po otrzymaniu podania od Jóźwiaka uderzył za słabo, by pokonać Szumskiego. Chwilę później skrzydłowy Lecha mógł mieć kolejną asystę, jednak strzał głową Modera również nie sprawił problemów golkiperowi rywali.

Jóźwiaka to nie zdeprymowało i zgodnie z powiedzeniem, że do trzech razy sztuka, po akcji lewą stroną podał na drugą flankę pola karnego do Tymoteusza Puchacza, a ten po krótkim zejściu do środka znalazł miejsce na strzał lewą nogą, który podwoił prowadzenie Lecha.

Wraca Ekstraklasa. Janisz: tu każdego chłopa przyjmują [TYLKO U NAS]

To nie wystarczyło piłkarzom Dariusza Żurawia - pierwszą bramkę na boiskach Ekstraklasy zdobył Jakub Moder, który popisał się doskonałym strzałem z dystansu, nie dając Szumskiemu szans na interwencję. Było to jego pierwsze trafienie na tym poziomie rozgrywkowym.

Po tym trafieniu wynik nie uległ już zmianie - Lech udanie zainaugurował rok, a poznańscy kibice wrócą do domów w dobrych humorach.

Lech Poznań - Raków Częstochowa 3:0 (0:0)

Bramki: 1:0 Christian Gytkjaer (67-karny), 2:0 Tymoteusz Puchacz (81), 3:0 Jakub Moder (87).

Żółta kartka - Raków Częstochowa: Tomas Petrasek, Jakub Szumski, Sebastian Musiolik, Fran Tudor.

Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa). Widzów 10 872.

Lech Poznań: Mickey van der Hart - Jakub Kamiński, Lubomir Satka, Thomas Rogne, Wołodymyr Kostewycz - Kamil Jóźwiak, Karlo Muhar, Filip Marchwiński (72. Jakub Moder), Pedro Tiba, Tymoteusz Puchacz (83. Juliusz Letniowski) - Christian Gytkjaer (89. Filip Szymczak).

Raków Częstochowa: Jakub Szumski - Daniel Mikołajewski, Tomas Petrasek, Jarosław Jach - Fran Tudor (83. Piotr Malinowski), Petr Schwarz, Rusłan Babenko, Igor Sapała (76. Felicio Brown Forbes), Daniel Bartl - Sebastian Musiolik, Miłosz Szczepański (83. Bryan Nouvier).

Legia Warszawa - ŁKS Łódź 3:1

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
16. ŁKS Łódź 21 4 2 15 21-40 14 -19
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze