PolskieRadio 24
Jakub Pogorzelski 09.02.2020

Ekstraklasa: dzielny ŁKS przegrał przy Łazienkowskiej. Legia pozostaje liderem

Legia Warszawa była zdecydowanym faworytem meczu z ostatnim zespołem w ligowej tabeli, jednak bardzo późno udowodniła swoją wyższość. Ostatecznie wicemistrzowie Polski pokonali ŁKS Łódź 3:1 (0:0).

Zapach sensacji

Legia od początku chciała narzucić swoje warunki – swoją okazję miał Jose Kante, jednak skazywani na pożarcie goście bardzo wysoko atakowali pressingiem i wymuszali błędy Legionistów.

Ekstraklasa: Felix strzela, Piast wygrywa. Mistrzowie Polski lepsi od Zagłębia Lubin

Szefowie łódzkiej defensywy – byli piłkarze Legii – Maciej Dąbrowski i Arkadiusz Malarz dobrze radzili sobie z organizowaniem gry w obronie, z przodu pozytywne wrażenie sprawiał Portugalczyk Guima. Napastnik Legii nie zamierzał jednak się poddać i starał się zdobyć bramkę, jak w 21. Minucie, gdy oddał groźny strzał po podaniu Luquinhasa.

Sytuację bramkową po strzale z rzutu wolnego miał także Andre Martins, jednak uderzona przez niego piłka poleciała nad poprzeczką.

Z każdą minutą przewaga Legii stawała się coraz wyraźniejsza, w 41. minucie bliski otworzenia wyniku ponownie był Kante. Gwijenczyk tuż przed przerwą starał się też wykorzystać błąd Malarza, który wybił przed siebie piłkę uderzoną przez Novikovasa, jednak piłka minęła bramkę.

Sensacyjny zwrot akcji miał miejsce w drugiej połowie – ŁKS objął prowadzenie po zamieszaniu w polu karnym, gdzie Michał Trąbka podał Łukaszowi Piątkowi, a wychowanek Polonii skierował piłkę do bramki. Legia zdawała się być zupełnie zaskoczona, trener Vuković skutecznie wstrząsnął drużyną, zdejmując z boiska Novikovasa i Martinsa.

Rosołek receptą na sukces

Zawodnicy rezerwowi wypracowali wyrównującego gola w 70. minucie, gdy po dośrodkowaniu Waleriana Gwilii skutecznym strzałem głową popisał się Maciej Rosołek. Rozpoczęło to prawdziwe oblężenia bramki Malarza – najpierw w słupek trafił Rosołek, chwilę później obroniony został strzał przewrotką Kante.

ŁKS przez następne kilka minut skutecznie oddalił grę od swojego pola karnego. Kluczowa okazała się sytuacja z 82. minuty – gdy ręką w polu karnym zagrał Jan Sobociński, obrońca który kilka minut wcześniej zmienił Dąbrowskiego. Sędzia Frankowski po sprawdzeniu sytuacji w analizie VAR, wskazał na jedenasty metr, a rzut karny pewnie wykonał Domagoj Antolić.

Zwycięstwo Legii przypieczętował Kante, który w 88. minucie wreszcie znalazł drogę do bramki po uderzeniu z ok. 20 metrów w dolny róg bramki Malarza.

Legia dzięki wygranej pozostała na prowadzeniu w ligowej tabeli, z dwoma punktami przewagi nad Cracovią i trzema nad Pogonią Szczecin.

Legia Warszawa - ŁKS Łódź 3:1 (0:0)

Bramki: 0:1 Łukasz Piątek (53), 1:1 Maciej Rosołek (70-głową), 2:1 Domagoj Antolic (84-karny), 3:1 Jose Kante (88).

Żółta kartka - Legia Warszawa: Artur Jędrzejczyk, Igor Lewczuk. ŁKS Łódź: Przemysław Sajdak, Jan Grzesik, Łukasz Piątek, Jan Sobociński.

Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń). Widzów 23 898.

Legia Warszawa: Radosław Majecki - Marko Vesovic, Igor Lewczuk, Artur Jędrzejczyk, Michał Karbownik - Paweł Wszołek, Domagoj Antolic, Luquinhas (81. Mateusz Cholewiak), Andre Martins (67. Walerian Gwilia), Arvydas Novikovas (62. Maciej Rosołek) - Jose Kante.

ŁKS Łódź: Arkadiusz Malarz - Jan Grzesik, Carlos Moros Gracia, Maciej Dąbrowski (77. Jan Sobociński), Tadej Vidmajer - Ricardo Guima, Michał Trąbka, Łukasz Piątek, Przemysław Sajdak (87. Pirulo), Maciej Wolski (73. Dragoljub Srnic) - Samu Corral.

Legia Warszawa - ŁKS Łódź 3:1

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
16. ŁKS Łódź 21 4 2 15 21-40 14 -19
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze