PolskieRadio 24
Paweł Słójkowski 16.02.2020

Ekstraklasa: metamorfoza Wisły Kraków. "Biała Gwiazda" kontynuuje świetną serię

Wisła Kraków wygrała 1:0 w wyjazdowym spotkaniu 22. kolejki Ekstraklasy z Zagłębiem Lubin. "Biała Gwiazda" w ostatnich kolejkach jest najlepiej punktującym zespołem ligi.
  • Zdaniem obrońcy Wisły Macieja Sadloka czwarte zwycięstwo z rzędu to nie przypadek (IAR)
  • Obrońca Zagłębia Alan Czerwiński żałował niewykorzystanej szansy na zdobycie punktów (IAR)

Pierwsza połowa spotkania nieoczekiwanie toczyła się pod dyktando gości z Krakowa. Wisła już w poprzednim meczu pokazała, że po zimowej przerwie spisuje się bez zarzutu, bez problemu pokonała 3:0 Jagiellonię Białystok. Tym razem znów było widać pomysł w grze i sporo jakości.

Zagłębie grało zaś zachowawczo, było skupione na defensywie i rzadko kiedy udawało mu się przeprowadzić składną akcję, co chcieli wykorzystać podopieczni Artura Skowronka.

Broniąca się przed spadkiem Wisła grała odważnie, a najlepszym piłkarzem Zagłębia był broniący bramki Konrad Forenc. Kilka razy z dystansu próbował Sadlok, bardzo aktywny był Żukow, który nie ma większych problemów z przystosowaniem się do warunków Ekstraklasy.

Druga połowa potwierdziła to, co kibice mogli zaobserwować w pierwszej. Tym razem jednak przewaga Wisły przełożyła się na konkrety. W 65. minucie świetnym podaniem w pole karne popisał się Sadlok, do piłki dopadł Vukan Savicević i sytuacyjnym uderzeniem pokonał wychodzącego Forenca.

Wcześniej doszło jednak do sporych kontrowersji, kiedy to arbiter po agresywnym wejściu Wojtkowskiego zdecydował się na pokazanie mu jedynie żółtej kartki.

Kolejne minuty musiały przynieść ożywienie gry Zagłębia. W 79. minucie gospodarze byli bliscy wyrównania, ale Rafał Janicki popisał się kapitalną interwencją i wybił piłkę z linii bramkowej.

Choć lubinianie próbowali, to ostatecznie nie udało im się zdobyć gola, który dałby im punkty. Wisła, która po fatalnej końcówce pracy Macieja Stolarczyka przez wielu była skazywana na degradację, wygrała zaś czwarty mecz z rzędu i wskoczyła na bezpieczną 13. pozycję w tabeli. Co jednak najważniejsze, widać w tym wszystkim coraz więcej dobrej gry, która może być dobrym prognostykiem przed końcówką sezonu.

KGHM Zagłębie Lubin - Wisła Kraków 0:1 (0:0).

Bramki: 0:1 Vukan Savicevic (64).

Żółta kartka - Wisła Kraków: Kamil Wojtkowski, Vukan Savicevic.

Sędzia: Krzysztof Jakubik (Siedlce). Widzów 4 349.

KGHM Zagłębie Lubin: Konrad Forenc - Alan Czerwiński, Bartosz Kopacz, Lubomir Guldan, Sasa Balic - Sasa Zivec (74. Matyas Tajti), Jakub Tosik (74. Patryk Szysz), Filip Starzyński, Bartosz Slisz, Damjan Bohar - Bartosz Białek.

Wisła Kraków: Michał Buchalik - Łukasz Burliga (46. David Niepsuj), Lukas Klemenz, Rafał Janicki, Maciej Sadlok - Jakub Błaszczykowski, Vullnet Basha, Grigorij Żukow, Vukan Savicevic (76. Nikola Kuveljic), Kamil Wojtkowski - Alon Turgeman (81. Aleksander Buksa).

Cracovia - Lech Poznań (17.30)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
16. ŁKS Łódź 22 4 3 15 21-40 15 -19
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze