Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Jan Odyniec 21.03.2020

Szef MON: ponad 3 tys. żołnierzy zaangażowanych w walkę z koronawirusem w Polsce

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował w sobotę, że w walkę z koronawirusem zaangażowanych jest 3379 żołnierzy i pracowników wojska. Jak dodał, 1,5 tys. żołnierzy ochraniać będzie granice Polski.
Posłuchaj
  • Rzecznik WOT o wsparciu potrzebujących podczas kwarantanny (IAR)
  • Rzecznik WOT o działaniach żołnierzy przy ochronie granic (IAR)
  • Rzecznik WOT o wsparciu żołnierzy dla samorządów (IAR)
Czytaj także
wojsko pap 1200.jpg
Szef MON: wojsko gotowe wzmóc działania przeciw SARS-CoV-2

Zgodnie z wcześniejszą decyzją szefa MON żołnierze wspierają między innymi służby podległe MSWiA w ochronie granic oraz w transporcie medykamentów do szpitali.

- Dziś w działania związane z walką z koronawirusem zaangażowanych będzie 3379 żołnierzy i pracowników wojska oraz 545 jednostek sprzętu. Prawie 1,5 tys. żołnierzy będzie wspierać Straż Graniczną i Policję w ochronie granic - napisał w sobotę rano na Twitterze szef MON.

Wsparcie WOT w związku z koronawirusem

Dużą część zadań wykonują żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Rzecznik tej formacji, podpułkownik Marek Pietrzak, w rozmowie z IAR przypomniał, że żołnierze pomagają cywilnym służbom od 6 marca, po potwierdzeniu pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w naszym kraju. Chodzi m.in. o wsparcie ponad 600 kombatantów AK oraz organizacji niepodległościowych poprzez m.in. robienie zakupów, czy dostarczaniu leków.

Żołnierze WOT wspierają też działania na granicach państwa, na których przywrócono kontrole, co ma zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Terytorialsi wspierają mundurowych na wschodniej granicy. Realizują także zadania na lotniskach przy operacji "LOT do domu".

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Wojsko pomoże w kontroli granic. Wsparcie dla policji i służb sanitarnych

Kolejnym zadaniem, w które zostali zaangażowani terytorialsi, jest operacja "Odporna wiosna". To pomoc samorządom w dostarczaniu żywności i leków osobom potrzebującym pomocy z powodu kwarantanny, podeszłego wieku czy niepełnosprawności.

Wojska Obrony Terytorialnej, na polecenie ministra obrony narodowej, uruchomiły również pod numerem telefonu 800 100 102 specjalną, całodobową i bezpłatną infolinię ze wsparciem psychologicznym dla osób znajdujących się w kryzysie związanym z kwarantanną lub leczeniem COVID-19.

Mobilne laboratorium wykonuje testy na SARS-CoV-2

Zgodnie z wytycznymi kierownictwa MON pracę rozpoczęło także mobilne laboratorium rozpoznania biologicznego. Jest w stanie wykonać do 120 testów na koronawirusa dziennie. Testy wykonuje także Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych w Puławach Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii.

1200_koronawirus_WOT_TT.jpg
Ich celem zatrzymanie koronawirusa. Żołnierze WOT chronią granice Polski

We wszystkich województwach działają także zgrupowania zadaniowe, które udzielają wsparcia ministerstwu zdrowia. Mają do dyspozycji pojazdy sanitarne i mikrobusy. We Wrocławiu z kolei działa kontenerowy szpital polowy, który umożliwia odbywanie kwarantanny. Siły zbrojne są również gotowe wydzielić samoloty i śmigłowce do ewakuacji medycznej.

W ramach wsparcia regionalnych centrów krwiodawstwa, które obecnie mają problemy z gromadzeniem krwi, żołnierze zgłaszają się na ochotnika i oddają krew. Do tej pory oddano już blisko 200 litrów krwi.

Wprowadzenie stanu epidemii w Polsce

W piątek po południu premier Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrami: zdrowia i edukacji - Łukaszem Szumowski i Dariuszem Piontkowskim - poinformował o wprowadzeniu od piątku stanu epidemii.

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi obecnie 439. Pięć z tych osób zmarło.

jmo