Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Agnieszka Kamińska 05.04.2020

Będą nowi członkowie NATO? B. attaché USA w Polsce: Gruzja jest już gotowa, trzeba współpracować z Ukrainą

NATO powinno zaoferować Gruzji Plan Działań na Rzecz Członkostwa (MAP), ponieważ Gruzja jest gotowa, by przystąpić do NATO. Należy także współpracować z Ukrainą, by możliwe było włączenie jej do Programu Rozszerzonego Partnerstwa w 2020 roku - ocenia Ray Wójcik, b. attaché wojskowy armii USA w Polsce, obecnie dyrektor biura CEPA w Warszawie.

- Pamiętam przełomowy moment, kiedy Polska, Węgry i Czechy przystąpiły do ​​NATO w marcu, 21 lat temu, 12 marca 1999 roku. Jeszcze kilka lat wcześniej przed tą datą nikt nie myślał, że to możliwe. To marzenie spełniło się dla trzech ważnych sojuszników z Europy Środkowej i dziś musimy zapewnić, że drzwi pozostaną otwarte dla innych państw, które chcą przystąpić do Sojuszu - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Ray Wójcik, b. attaché wojskowy armii USA w Polsce, obecnie dyrektor ośrodka CEPA (Center for European Policy Analysis) w Warszawie.


macedonia uroczystość akcesji do nato 1200 free
Macedonia w NATO. ”W czasie pandemii to jasny sygnał dla Rosji, dobry znak dla Gruzji, Ukrainy”

Jak podkreśla, włączenie Macedonii do NATO w tym miesiącu, potwierdza politykę otwartych drzwi NATO. Więcej w tekście wywiadu.

PolskieRadio24.pl: Macedonia Północna wstąpiła do NATO – jako 30. członek Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jakie postrzega pan znaczenie tego wydarzenia dla NATO, dla regionu?

Były attaché wojskowy USA w Polsce płk Ray Wojcik, obecnie kierujący bazującym w Warszawie amerykańskim think tankiem CEPA: To fantastyczna okoliczność, że Macedonia Północna dołączyła do Sojuszu Północnoatlantyckiego. To także niezmiernie ważny sygnał i dla sojuszników w NATO,  i dla Rosji.

Podkreślmy jednak wysiłek Macedonii Północnej: podjęła szereg skutecznych działań, które przygotowały ją do przystąpienia do NATO. W celu rozwiązania sporu z Atenami, dotyczącego oficjalnej nazwy tego kraju, doprowadzono do jej zmiany - obecnie mówimy zatem nie o Macedonii, a Macedonii Północnej.

Macedonia Północna dołożyła starań, aby być gotowym do wejścia do NATO, w konsekwencji NATO może rozszerzyć swój wkład w budowę bezpieczeństwa i stabilności w regionie i na świecie. Macedonia Północna, jako członek NATO, zapewnia natychmiastowy wzrost poziomu bezpieczeństwa i stabilności dla Bałkanów Zachodnich.

W kontekście Rosji – jak należy odczytać przesłanie NATO?

W przypadku Rosji członkostwo Macedonii w NATO daje jasny sygnał: NATO dotrzymuje swoich zobowiązań. NATO nie wycofuje się, gdy próbuje się wysuwać groźby.

To dobra wiadomość dla innych krajów aspirujących do NATO, takich jak Gruzja i Ukraina, i tak powinno być również w przypadku innych narodów Bałkanów Zachodnich.

Jakie będą kolejne kroki NATO w sprawie rozszerzenia?

Wraz z przystąpieniem Macedonii Północnej  do Sojuszu, NATO wysłało jasny komunikat i do sojuszników, i Rosji: ”drzwi do NATO pozostają szeroko otwarte i istnieje droga, która prowadzi do Sojuszu”.  

Droga Macedonii Północnej do NATO nie była łatwa i trzeba wyciągnąć właściwe wnioski z tej sytuacji.

NATO powinno zaoferować Gruzji Plan Działań na Rzecz Członkostwa (MAP), ponieważ Gruzja jest gotowa do przystąpienia do NATO!

Jeśli chodzi o Ukrainę, sojusznicy i państwo ukraińskie muszą ściśle współpracować, aby zbliżyć Ukrainę do NATO  - poprzez włączenie tego kraju do Programu Rozszerzonych Możliwości NATO (Enhanced Opportunity Program) w 2020 r.

NATO ma wciąż szansę się rozwijać i nadal rozszerza zakres bezpieczeństwa i stabilności. Powinniśmy to wspierać.

Pamiętam przełomowy moment, kiedy Polska, Węgry i Czechy przystąpiły do ​​NATO w marcu, 21 lat temu, 12 marca 1999 roku.

Jeszcze kilka lat wcześniej przed tą datą nikt nie myślał, że to możliwe. To marzenie spełniło się dla trzech ważnych sojuszników z Europy Środkowej i dziś musimy zapewnić, że drzwi pozostaną otwarte dla innych państw, które chcą przystąpić do Sojuszu.

Dziś jest to ważniejsze niż kiedykolwiek, ponieważ Europa staje się strefą wielkiej rywalizacji o władzę, a Rosja i Chiny agresywnie próbują wywierać wpływ, wymuszać pewne działania, a także prowokować niepewność i niestabilność w Europie, podczas gdy społeczność transatlantycka NATO i UE oferują zupełnie inny cel: to niepodzielona Europa, wolna i żyjąca w pokoju.

***

Opracowała Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl