Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Damian Nejman 04.05.2020

Od 6 maja mają pracować żłobki i przedszkola. Zobacz wytyczne ministerstwa

Rząd umożliwił od 6 maja otwarcie placówek opieki nad najmłodszymi dziećmi. - Jest to możliwość, nie obowiązek, i będzie to indywidualna decyzja samorządu - podkreśla w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Barbara Socha.
Posłuchaj
  • Wytyczne MRPiPS w związku z możliwością otwierania placówek opieki dla najmłodszych (IAR)
  • Od 6 maja mają pracować żłobki i przedszkola. Relacja Katarzyny Ingram (IAR)
Czytaj także

1200 (1).jpg
Kolejny etap odmrażania gospodarki. Zobacz wytyczne, które będą obowiązywać od poniedziałku

Wiceminister wyjaśnia, że placówki będą mogły świadczyć opiekę wyłącznie w sytuacji spełnienia wytycznych, które mają obowiązywać zarówno w żłobkach, klubach dziecięcych, jak i u dziennych opiekunów. Zgodnie z wytycznymi liczba dzieci musi być ograniczona, a rodzice powinni poinformować telefonicznie lub mailowo o godzinach, w których będą one korzystać z zajęć opiekuńczych.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Marlena Maląg: dalej zapewniamy zasiłek opiekuńczy dla rodziców

Dziecko przyprowadzane do placówki nie może mieć objawów chorobowych. Konieczne jest zachowanie idealnej higieny. Dezynfekowane powinny być m. in. poręcze, klamki, włączniki światła i ramy łóżeczek. Po każdym użyciu zabawek lub innych sprzętów przez dziecko rzeczy należy umyć i zdezynfekować. Z sali powinny zostać usunięte przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, np. pluszowe zabawki. Nie jest zalecane mycie dzieciom rąk płynami dezynfekcyjnymi.

Opiekunowie, organizując dziecku miejsce do spania, powinni pamiętać o zachowaniu dystansu między leżaczkami. Dzieci pod nadzorem opiekuna będą mogły korzystać z placów zabaw i boisk na terenie instytucji. Wychodzenie poza teren jest zabronione.

Wiceminister resortu Barbara Socha podkreśla, że rodzice, którzy nie zdecydują się na korzystanie ze żłobków, klubów dziecięcych czy przedszkoli, będą mieli prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Od 6 maja mają pracować żłobki i przedszkola

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski zapowiedział, że te samorządy, które nie będą wiedziały, jak otworzyć placówki, otrzymają pomoc. - Wydamy im szczegółowe decyzje, odpowiemy na te pytania, na które nie znają odpowiedzi - mówił minister.

W pierwszej kolejności placówki będą przyjmowały dzieci medyków, służb i tych rodziców, którzy w czasie epidemii muszą pracować. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zapewniła, że rodzice, którzy nie zdecydują się na posłanie dziecka do żłobka albo przedszkola, będą mogli dalej korzystać z zasiłku opiekuńczego.

Wytyczne dotyczące bezpieczeństwa sanitarnego w żłobkach i przedszkolach zostały opublikowane na stronach internetowych ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej oraz ministerstwa edukacji narodowej.

dn