Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 06.05.2020

Senat wznowił obrady. W planie prac uchwała w sprawie klęski żywiołowej

Senatorowie zajmą się uchwałą wzywającą rząd do wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, wprowadzającą program "Ciąża Plus" oraz zmianą Prawa energetycznego.

sejm free tt 663.jpg
Ustawa o głosowaniu korespondencyjnym znów w Sejmie. Decyzja możliwa jeszcze dziś

Projekt uchwały wzywającej rząd do natychmiastowego wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na całym terytorium Polski złożyła grupa senatorów KO i Lewicy. W poniedziałek zajmowała się nim senacka Komisja Ustawodawcza, która po wprowadzeniu poprawek zarekomendowała przyjęcie projektu uchwały.

"Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej pozwoli na legalne, zgodne z Konstytucją, przesunięcie w czasie wyborów prezydenckich, niezbędne zarówno ze względu na ciągle istniejące zagrożenie dla zdrowia i życia Polaków, jak i ze względu na niemożliwość przeprowadzenia w najbliższym czasie dobrze zorganizowanych, rzetelnych i uczciwych wyborów" - czytamy w projekcie uchwały.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Głosowanie korespondencyjne. Sobolewski: stawką jest kształt koalicji rządzącej

Prawo energetyczne i program "Ciąża Plus"

Senatorowie zajmą się również zmianami w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, wprowadzającej program "Ciąża Plus".

Nowelizacja ma zapewnić bezpłatny dostęp do leków kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez lekarza posiadającego tytuł specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji, położną podstawowej opieki zdrowotnej lub położną w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, do momentu zakończenia ciąży.

Senat rozpatrzy także nowelizację Prawa energetycznego oraz ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji.

Proponowana regulacja ma m.in. doprowadzić do ujednolicenia reżimu prawnego w stosunku do wszystkich gazociągów przesyłowych, przebiegających przez granicę Rzeczypospolitej Polskiej, niezależnie od tego, czy łączą one Rzeczpospolitą Polską z systemem gazowym państwa członkowskiego Unii Europejskiej i EFTA, czy też innego państwa.

Po rozpatrzeniu wszystkich punktów odbędą się głosowania.


PAP/agkm

Układ sił w parlamencie (PAP)Układ sił w parlamencie (PAP)