Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Konto Usunięte Konto Usunięte 10.05.2020

"Analizujemy rozszerzenie tarczy antykryzysowej". Maląg zapowiada dalszą pomoc dla przedsiębiorców

- Zależy nam na ochronie możliwie wielu miejsc pracy, dlatego analizujemy wprowadzenie kolejnych instrumentów do tarczy antykryzysowej - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Podkreśliła, że tarcza ta powstała, by chronić polską przedsiębiorczość.

Jak mówiła Marlena Maląg, tarcza antykryzysowa "jest odpowiedzią rządu na różnorodne potrzeby przedsiębiorców funkcjonujących w warunkach epidemii i daje firmom narzędzia do walki o przetrwanie".

Czytaj więcej
startup przedsiębiorca biznes 1200.jpg
Rośnie liczba przedsiębiorców wznawiających działalność gospodarczą

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Otwarcie restauracji i salonów fryzjerskich. Wicepremier o możliwym terminie

- Zależy nam na ochronie możliwie wielu miejsc pracy - świadczy o tym różnorodność przyjętych rozwiązań i dlatego też analizujemy wprowadzenie do tarczy kolejnych instrumentów - powiedziała. Zwróciła uwagę, że mnogość przyjętych rozwiązań, kolejne nowelizacje przepisów oraz uruchomienie tzw. tarczy finansowej dowodzą, że rozwiązania antykryzysowe nie są "zamkniętym katalogiem".

Mówiła również, że każda propozycja, która może przysłużyć się ochronie miejsc pracy jest traktowana przez rząd bardzo poważnie. - Tarcza antykryzysowa powstała po to, by chronić polską przedsiębiorczość - podkreśliła szefowa MRPiPS.

"Pomoc dla przedsiębiorców"

Z danych resortu wynika, że pomoc finansowa pracodawcom i pracownikom w ramach instrumentów tarczy osiągnęła już kwotę prawie siedem miliardów złotych. Środki te - jak wskazała Marlena Maląg - "pomagają przedsiębiorcom przetrwać ten trudny czas, umożliwiają dalsze funkcjonowanie w niesprzyjających warunkach epidemii, a także stanowią bufor bezpieczeństwa przed falą upadłości, zwolnień czy redukcji etatów".

Minister polityki społecznej przekonywała, że priorytetem jest utrzymanie stopy bezrobocia na jak najniższym poziomie oraz walka o każde miejsce pracy.

- Zdajemy sobie sprawę, że cześć przedsiębiorców może redukować zatrudnienie w walce o przetrwanie i po to, by nie ogłaszać upadłości - wskazała. Przypomniała jednocześnie, że prawo nie pozwala na zawieszanie działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę, który zatrudnia pracowników.

Wsparcie w przestoju

Przy tej okazji Marlena Maląg wskazała na instrumenty tarczy, mające na celu ochronę miejsc pracy. - Część pracodawców korzysta z dofinasowania do wynagrodzeń w ramach przygotowanych przez rząd mechanizmów w ramach tarczy antykryzysowej w sytuacji obniżenia wymiaru czasu pracy pracowników lub przestoju ekonomicznego - zauważyła. I dodała, że na tę formę pomocy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przyznane zostało już wsparcie na kwotę blisko 2,5 mld złotych.

Czytaj więcej
firma 2.jpg
Przedsiębiorcy i pracownicy mogą liczyć na wsparcie. Rząd reaguje na sytuację gospodarczą

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Tarcza antykryzysowa. Ponad 13 mln zł dodatkowego wsparcia dla urzędów pracy

Tzw. tarcza antykryzysowa, która ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii, przewiduje m.in. zwolnienie mikrofirm do dziewięciu osób ze składek do ZUS na trzy miesiące (marzec–maj), 50 proc. wakacje składkowe dla firm do 49 osób; świadczenie postojowe w kwocie do ok. 2 tys. zł; dofinansowanie wynagrodzeń pracowników – do wysokości 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i uelastycznienie czasu pracy – dla firm w kłopotach. Wartość wsparcia oferowanego w ramach tarczy antykryzysowej ma wynieść 212 mld zł – to blisko 10 proc. PKB.

jp