Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Paweł Michalak 14.05.2020

Wzrost liczby zgonów i zakażeń we Włoszech, spadek w Portugalii. COVID-19 na świecie

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarły 262 osoby zakażone koronawirusem, o 67 więcej niż wczoraj. Pozostałe dane wskazują jednak, że sytuacja epidemiologiczna poprawiła się. Poniżej przedstawiamy zapis czwartkowej (14.05) relacji wydarzeń ze świata związanej z pandemią.
Posłuchaj
  • Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że koronawirus może szybko nie zniknąć ze świata. O szczegółach w relacji Wojciecha Cegielskiego (IAR)
  • Liczba zakażeń COVID-19 na świecie to prawie 4,5 miliona, z czego wyleczyć udało się dotąd 1 milion 600 tysięcy osób. Najgorsza sytuacja jest w USA. Część krajów znosi już ograniczenia. O szczegółach Wojciech Cegielski (IAR)

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że koronawirus może szybko nie zniknąć ze świata. Eksperci WHO uważają, że nawet gdy uda się znaleźć szczepionkę na COVID-19, to patogen może pozostać w społeczeństwie, choć będzie znacznie mniej groźny.

Według danych amerykańskich naukowców z Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Maryland, na całym świecie w wyniku COVID-19 zmarło dotąd 298 tysięcy osób. Liczba zakażeń to prawie 4,5 miliona, z czego wyleczyć udało się 1 milion 600 tysięcy osób.

Źródło mapy: Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore

paw/

Tak relacjonowaliśmy czwartkowe wydarzenia:

21:54

Były szef amerykańskiej agencji odpowiedzialnej za prace nad szczepionkami powiedział, że Stany Zjednoczone nie są przygotowane na nawrót epidemii koronawirusa jesienią. Podczas przesłuchań w Kongresie doktor Rick Bright ostrzegł przed tragiczną zimą jeśli natychmiast nie zostanie wypracowana narodowa strategia walki z Covid-19.

21:36

Izraelski premier Benjamin Netanjahu ogłosił w czwartek, że od przyszłego tygodnia dzieci będą mogły wrócić do szkół w pełnym wymiarze godzin, ale na zasadzie dobrowolności. Częściowe otwarcie placówek edukacyjnych nastąpiło w Izraelu 3 maja.

21:11

W mieście Nowy Jork do 100 wzrosła liczba dzieci chorujących na tzw. pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny (PMIS), który jest łączony z koronawirusem. W ciągu ostatniej doby stwierdzono 18 nowych przypadków - poinformowały w czwartek władze.

- To jest coś, na czym powinniśmy się skupić. Musimy to lepiej zrozumieć. Musimy to wyprzedzić – powiedział burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio podczas codziennego briefingu.

20:55

We Francji w ciągu ostatniej doby zmarło 351 zakazonych koronawirusem. Od początku epidemii, od pierwszego marca, liczba ofiar śmiertelnych wzrosła we Francji do 27 tysięcy 425.

Spośród niemal dwudziestu siedmiu i pół tysiąca zmarłych nieco ponad siedemnaście tysięcy dwieście osób to pacjenci szpitali państwowych i klinik prywatnych, dziesięć tysięcy dwieście ofiar - to pensjonariusze domów seniora. Do szpitali przyjęto ponad pół tysiąca nowych zakażonych koronawirusem, to jest o dwieście mniej niż przed tygodniem.

20:22

- W Turcji potwierdzono 55 nowych zgonów wskutek zakażenia koronawirusem - poinformował w czwartek minister zdrowia tego kraju Fahrettin Koca. W sumie w Turcji na Covid-19 zmarło już 4007 osób.

Potwierdzono też 1635 nowych przypadków zakażenia; łącznie zainfekowanych SARS-CoV-2 w Turcji od początku pandemii zostało 144 749 osób, co oznacza, że w tym kraju jest najwięcej przypadków zakażeń poza Europą, USA i Rosją.

19:49

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa na świecie przekroczyła 300 tysięcy. Poinformowali o tym naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johna Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii. Na całym świecie zanotowano niemal 4,5 miliona zakażeń, a wyleczyć udało się dotąd 1 milion 600 tysięcy osób.

Najwięcej ofiar śmiertelnych zanotowano w Stanach Zjednoczonych: 85,5 tysiąca. W Wielkiej Brytanii zmarło 33,5 tysiąca osób, we Włoszech 31 tysięcy, a w Hiszpanii i we Francji po 27 tysięcy.

Najwięcej zachorowań jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie zakaziło się półtora miliona osób. W Hiszpanii chorych na COVID-19 jest 272 tysiące, a w Rosji 252 tysiące osób.

19:20

351 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby we Francji - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju. To znaczny wzrost nowych zgonów w porównaniu ze środowym bilansem, który mówił o 83 ofiarach śmiertelnych Covid-19.

Według ministerstwa spadają inne wskaźniki związane z pandemią koronawirusa. Liczba osób hospitalizowanych zmniejszyła się w ciągu doby z 21 071 do 20 463, natomiast liczba osób na oddziałach intensywnej terapii spadła z 2428 do 2299. 

19:01

W ciągu ostatnich 24 godzin w Portugalii na Covid-19 zmarło 9 pacjentów, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych tej choroby wzrosła do 1184 – poinformował w czwartek resort zdrowia tego kraju. Odnotowano, że znaczącemu spadkowi dobowych zgonów towarzyszyło też mniej nowych infekcji.

Jak sprecyzowało ministerstwo zdrowia, od środy liczba nowych zakażeń koronawirusem zwiększyła się o 187. Przypomniało, że liczba zachorowań na Covid-19 wynosiła podczas wcześniejszej doby 219, zaś zgonów – 12.

18:37

- We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarły 262 osoby zakażone koronawirusem - podała w czwartek Obrona Cywilna w komunikacie. Bilans epidemii wzrósł do 31 368. W porównaniu ze środą znacznie wzrosła dobowa liczba zgonów; dzień wcześniej było ich 195.

Zakażonych koronawirusem jest teraz 76 tys. osób. Od poprzedniego dnia zanotowano spadek o około 2 tys.

Dezynfekcja restauracji w Rzymie Dezynfekcja restauracji w Rzymie
18:15

Niemiecki Bundestag uchwalił w czwartek zwiększenie szeregu świadczeń finansowych, wypłacanych z budżetu państwa w ramach łagodzenia społecznych skutków kryzysu koronawirusowego. Oznacza to dodatkowe publiczne wydatki w wysokości ponad 3 mld euro.

Państwowe dodatki do płac osób zatrudnionych w skróconym wymiarze pracy mają od czwartego miesiąca ich wypłacania zapewnić utrzymanie tych płac na poziomie 70 proc. lub w przypadku osób mających dzieci 77 proc. ostatniej płacy netto. Natomiast od siódmego miesiąca wypłacania wskaźniki te będą wynosić odpowiednio 80 i 87 proc.

Budynek Reichstagu, siedziba Bundestagu w Berlinie i miejsce obrad Zgromadzenia Federalnego Budynek Reichstagu, siedziba Bundestagu w Berlinie i miejsce obrad Zgromadzenia Federalnego
17:56

Maksimum 200 osób może uczestniczyć w mszy w kościele we Włoszech - takie zalecenie komitetu ekspertów doradzającego rządowi przekazało MSW w Rzymie przewodniczącemu Episkopatu kardynałowi Gualtiero Bassettiemu. List w tej sprawie został opublikowany w czwartek.

Zgodnie z porozumieniem zawartym przez włoski rząd i Episkopat od poniedziałku 18 maja mogą odbywać się msze z udziałem wiernych.

17:27

W Belgii liczba osób hospitalizowanych z powodu koronawirusa spadła poniżej 2 tysięcy, po raz pierwszy od siedmiu tygodni. Tak wynika z danych opublikowanych przez belgijskie centrum kryzysowe. Od wczoraj potwierdzono 307 nowych zakażeń i odnotowano 60 zgonów.

Dwukrotnie więcej osób wypisano z belgijskich szpitali w ciągu ostatniej doby niż przyjęto na hospitalizację. Ponieważ taka sytuacja utrzymuje się od kilku dni, liczba pacjentów spadła poniżej dwóch tysięcy, przed miesiącem było ich ponad sześć tysięcy. Spadła też liczba chorych na oddziałach intensywnej terapii do około czterystu. Od połowy marca belgijskie szpitale opuściło ponad 14 tysięcy osób.

17:22

Bezrobocie w Stanach Zjednoczonych nadal rośnie. W ubiegłym tygodniu kolejne 2 miliony 900 tysięcy Amerykanów złożyło wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. Tak wynika z najnowszego raportu Departamentu Pracy USA.

Od początku epidemii koronawirusa liczba bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 36,5 miliona. Choć nowych wniosków o zasiłki przybywa wolniej niż na początku epidemii, ich liczba nadal jest ponad dziesięciokrotnie wyższa niż przed kryzysem. Wskaźnik bezrobocia wzrósł już w Stanach Zjednoczonych z 3,5 do 14,7 procent.

16:24

Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył w czwartek, że szczepionka na COVID-19, jeśli powstanie, nie powinna podlegać "prawom rynkowym". To odpowiedź francuskiego szefa państwa na plan firmy farmaceutycznej Sanofi, która zamierza w tej sprawie uprzywilejować USA.

Na początku przyszłego tygodnia Macron zamierza spotkać się z władzami francuskiego koncernu. PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL Na początku przyszłego tygodnia Macron zamierza spotkać się z władzami francuskiego koncernu. PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL
16:22

Restauracje i bary w niektórych regionach Francji mogą zostać otwarte 2 czerwca. Chodzi o tak zwane "zielone strefy", czyli regiony Francji, które były objęte epidemią w niewielkim stopniu. Zapowiedział to premier Francji Edouard Philippe, który zapewniał o wielomiliardowej pomocy dla turystyki dotkniętej finansowymi skutkami epidemii.

16:21

Decyzją rządu Portugalii dopiero w drugiej połowie czerwca będzie mógł zostać przywrócony kołowy ruch turystyczny pomiędzy Portugalią a Hiszpanią. Władze w Lizbonie potwierdziły w czwartek, że nadal zakazane będą podróże lotnicze i morskie pomiędzy oboma krajami.

Możliwość przemieszczania się do i z Hiszpanii mają jedynie kierowcy samochodów dostawczych oraz pracownicy zatrudnieni w sąsiednim kraju. PAP/EPA/JOSE COELHO Możliwość przemieszczania się do i z Hiszpanii mają jedynie kierowcy samochodów dostawczych oraz pracownicy zatrudnieni w sąsiednim kraju. PAP/EPA/JOSE COELHO
16:01

O 428 zwiększyła się w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii liczba zmarłych na COVID-19, wskutek czego łączna liczba ofiar śmiertelnych w tym kraju wzrosła do 33 614 - poinformowało w czwartek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

14:46

Siedzący tryb życia, śmieciowe jedzenie, nadmiar czasu przed komputerem i telewizorem, a w konsekwencji otyłość i problemy ze zdrowiem u dzieci i młodzieży - na takie skutki ponad dwóch miesięcy zamknięcia podczas pandemii zwrócili uwagę włoscy naukowcy.

14:46

Wojskowi specjaliści z Hiszpanii sądzą, że "nigdy nie osiągnie się stuprocentowej nabytej odporności na koronawirusa i żadna szczepionka nie zapewni stuprocentowej ochrony".

13:56

W krajach bałtyckich w ciągu doby wykryto 24 nowe przypadki zakażenia wirusem SARS-Cov-2. Dotychczas zakażonych zostało 4231 osób, z czego 2470 wyzdrowiało.

13:56

Rząd francuski spieszy z pomocą miejscowemu sektorowi turystycznemu, który poniósł. dotkliwe straty finansowe w wyniku pandemii koronawirusa i wprowadzonej w związku z nią kwarantanny. Premier Edouard Philippe powiedział, że "to, co jest korzystne dla przemysłu turystycznego, jest zawsze korzystne dla całej Francji".

Posłuchaj
00:49 mb.mp3 Z Paryża Marek Brzeziński (IAR)
18 miliardów euro, to pieniądze przeznaczone dla turystyki, które będą wypłacane do końca tego roku. Pomoc otrzymają firmy zatrudniające do dwudziestu osób. PAP/EPA/THIBAULT VANDERMERSCH 18 miliardów euro, to pieniądze przeznaczone dla turystyki, które będą wypłacane do końca tego roku. Pomoc otrzymają firmy zatrudniające do dwudziestu osób. PAP/EPA/THIBAULT VANDERMERSCH
13:40

Chilijski rząd ogłosił całkowitą, obowiązkową kwarantannę dla prowincji Santiago w związku z gwałtownym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. Decyzja zapadła po pojawieniu się 2660 nowych potwierdzonych przypadków infekcji, co oznacza wzrost o 60 procent w ciągu jednej doby.

13:38

Na Białorusi liczba osób zakażonych koronawirusem przekroczyła 26 tysięcy. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano 947 nowych przypadków COVID-19.
Na Białorusi już niemal od trzech tygodni codziennie przybywa od 800 do 900 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Według oficjalnych informacji ministerstwa zdrowia, w czasie epidemii zmarło w sumie 151 osób zakażonych patogenem, a ponad 8 tysięcy wyzdrowiało. PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH Według oficjalnych informacji ministerstwa zdrowia, w czasie epidemii zmarło w sumie 151 osób zakażonych patogenem, a ponad 8 tysięcy wyzdrowiało. PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH
13:35

Oprócz Polski, także Holandia zgłosiła problemy z maseczkami ochronnymi, dostarczonymi w ramach unijnego mechanizmu kryzysowego - przyznała Komisja Europejska. Dodała, że wstrzymane zostały przyszłe dostawy maseczek od tego producenta.

13:15

Posłuchaj

00:49 ceg.mp3 W czasie wideokonferencji prasowej przedstawiciele WHO podkreślali, że mimo optymistycznych danych i znoszenia restrykcji, nadal należy ściśle przestrzegać wytycznych, w tym mycia rąk i zachowywania dystansu między ludźmi. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

12:59

Należy zwiększyć liczbę testów na koronawirusa i badań przesiewowych, by zapobiec nawrotowi epidemii - oceniła w czwartek rzeczniczka chińskiej państwowej komisji zdrowia Song Shuli. Szczyt zakażeń w ChRL minął, ale ostatnio wykryto nowe skupiska infekcji.

12:57

Pandemia koronawirusa w Europie wyraźnie zwolniła - informuje Światowa Organizacja Zdrowia. W czasie wideokonferencji prasowej przedstawiciele WHO podkreślali, że mimo optymistycznych danych i znoszenia restrykcji, nadal należy ściśle przestrzegać wytycznych, w tym mycia rąk i zachowywania dystansu między ludźmi.

11:56

Obowiązujący w całej Japonii stan wyjątkowy wprowadzony ze względu na epidemię koronawirusa zostanie zniesiony w 39 z 47 japońskich prefektur, ponieważ udało się w nich opanować wzrost liczby zakażeń; nie ma wśród nich Tokio - ogłosił w czwartek premier kraju Shinzo Abe.

11:28

Kolejne 217 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w Hiszpanii - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju. Liczba ofiar śmiertelnych od początku epidemii wzrosła tym samym do 27 321.

W Hiszpanii od wybuchu epidemii potwierdzono 229 540 przypadków zakażenia SARS-CoV-2. PAP/EPA/Kai Foersterling W Hiszpanii od wybuchu epidemii potwierdzono 229 540 przypadków zakażenia SARS-CoV-2. PAP/EPA/Kai Foersterling
11:09

Papież przypomniał podczas porannej mszy, że dziś wyznawcy wszystkich religii modlą się i poszczą, by Bóg pomógł im przezwyciężyć pandemię koronawirusa.

Codzienna msza odprawiana przez Franciszka w Domu św. Marty, gdzie mieszka, była transmitowana przez watykańskie media.

Posłuchaj
00:57 pk.mp3 Z Rzymu Piotr Kowalczuk (IAR)

 

11:06

W Australii prawie 600 tys. osób straciło pracę w kwietniu przez ograniczenie aktywności gospodarczej z powodu epidemii COVID-19, a rząd zapowiada, że najgorsze dopiero nadejdzie. Nowa Zelandia chce pożyczyć olbrzymie sumy, by utrzymać stopę bezrobocia poniżej 10 proc.

11:03

W mieście Nowy Jork coraz więcej dzieci zapada na niedawno ujawnioną chorobę powiązaną z koronawirusem. Liczba potwierdzonych przypadków podskoczyła w ciągu ostatniej doby z 52 do 82 - poinformował w środę burmistrz Bill de Blasio.

Choroba może powodować m.in. niewydolność serca i nerek. Charakteryzują ją takie objawy, jak długotrwała gorączka, bóle brzucha, obrzęk dłoni i stóp , wysypka oraz wymioty.

11:01

Rząd Wielkiej Brytanii poinformował w czwartek, że prowadzi rozmowy ze szwajcarską firmą farmaceutyczną Roche w sprawie wdrożenia na szeroką skalę jej nowego, w pełni skutecznego testu na obecność przeciwciał na COVID-19.

Brytyjskie laboratorium Instytutu Zdrowia Publicznego w Porton Down ustaliło, że test firmy Roche jest w 100 proc. skuteczny w dokładnym wykrywaniu przeciwciał na COVID-19.

Brytyjski rząd rozważa właśnie wydawanie osobom, u których wykryto przeciwciała, "paszportów zdrowia", czyli swego rodzaju przepustki do normalnego funkcjonowania. PAP/EPA/JESSICA TAYLOR / UK PARLIAMENT HANDOUT Brytyjski rząd rozważa właśnie wydawanie osobom, u których wykryto przeciwciała, "paszportów zdrowia", czyli swego rodzaju przepustki do normalnego funkcjonowania. PAP/EPA/JESSICA TAYLOR / UK PARLIAMENT HANDOUT
10:58

Armenia przedłużyła obowiązujący od połowy marca stan wyjątkowy do 13 czerwca w związku z COVID-19 - poinformował w czwartek rząd. Pod koniec kwietnia liczba odnotowywanych w ciągu doby zakażeń zaczęła rosnąć.

10:55

W Rosji do 252 tysięcy 245 osób wzrosła liczba osób chorych na COVID-19. Z danych przekazanych przez rosyjskie służby sanitarne wynika, że sytuacja stabilizuje się.
Od trzech dni dobowy przyrost liczby zakażonych utrzymuje się poniżej 11 tysięcy.

W stolicy, która jest największym w Rosji ogniskiem rozprzestrzeniania się koronawirusa, od kilku dni notowanych jest coraz mniej nowych przypadków zakażenia. PAP/EPA/SERGEI CHIRIKOV W stolicy, która jest największym w Rosji ogniskiem rozprzestrzeniania się koronawirusa, od kilku dni notowanych jest coraz mniej nowych przypadków zakażenia. PAP/EPA/SERGEI CHIRIKOV
Posłuchaj
00:38 mj.mp3 Z Moskwy relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

10:51

Sześć osób chorych na COVID-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, wykryto też 39 nowych zakażeń – poinformowano w czwartek na rządowej stronie poświęconej pandemii koronawirusa.

Do tej pory straciło życie 436 osób chorych na COVID-19, zaś łączna liczba zakażeń wynosi 3380. Prawie 1200 osób uznano za wyleczone i opuściły one szpitale.

10:51

Od 26 maja można będzie znów zwiedzać park archeologiczny w Pompejach. Trwają tam przygotowania, by zapewnić turystom odpowiednie warunki wynikające z wymogów pandemii. Będą im oferowane eksperymentalne, ograniczone trasy zwiedzania w ulgowej cenie biletu.

10:48

Sekretarz stanu w resorcie gospodarki Francji Agnes Pannier-Runacher oświadczyła w czwartek, że nie do zaakceptowania jest plan francuskiego giganta farmaceutycznego Sanofi, by szczepionkę na koronawirusa dostarczyć w pierwszej kolejności do USA.

10:43

Do 136 wzrosła w czwartek liczba zakażeń koronawirusem, łączonych ze skupiskiem infekcji w barach imprezowej dzielnicy Seulu. Służby medyczne Korei Płd. przebadały już w związku z tym skupiskiem około 35 tys. osób – przekazała agencja prasowa Yonhap.

Łącznie w środę Korea Płd. odnotowała 29 nowych zakażeń, w tym 26, do których doszło na terenie kraju. 

10:42

933 nowe przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono w Niemczech, co zwiększyło liczbę osób zainfekowanych SARS-CoV-2 w tym kraju do 172 239 - poinformował w czwartek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie.

10:42

O 1813 wzrósł w ciągu ostatniej doby bilans ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. W sumie z powodu COVID-19 w Stanach Zjednoczonych zmarło 84 106 osób.

W ciągu minionej doby liczba wykrytych zakażeń w USA zwiększyła się o ok. 21 tys. Na ponad 9,9 mln wykonanych do tej pory w Stanach Zjednoczonych testów na koronawirusa ok. 1 mln 390 tys. dało wynik pozytywny.

10:41

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że koronawirus może szybko nie zniknąć ze świata. Eksperci WHO uważają, że nawet, gdy uda się znaleźć szczepionkę na COVID-19 to patogen może pozostać w społeczeństwie, choć będzie znacznie mniej groźny.
Nad szczepionką pracuje obecnie około stu zespołów naukowców na całym świecie. Według najbardziej optymistycznych prognoz, jej wprowadzenie na rynek będzie możliwe najwcześniej za rok lub za półtora roku.

10:38

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby zdiagnozowano 422 nowe przypadki zakażenia. Jednocześnie wyzdrowiało 427 osób, u których wcześniej wykryto koronawirus. Ukraińskie ministerstwo zdrowia informuje o 17 nowych przypadkach śmiertelnych. Ogółem z powodu COVID-19 na Ukrainie zmarło 456 osób.

Posłuchaj
00:47 buszko1.mp3 Z Kijowa Paweł Buszko (IAR)

 

10:37

W Brazylii w ciągu doby zanotowano rekordowo dużo nowych zachorowań: 11 tysięcy, a ofiar jest tam już 13 tysięcy. Szybko rośnie też liczba zakażonych w Rosji i na Białorusi.
Część krajów w których sytuacja się poprawiła zdejmuje niektóre restrykcje.

W Finlandii dzieci wracają dzisiaj do szkoły, a w Nowej Zelandii ponownie otwierają się kina, siłownie i restauracje.

Belgia od poniedziałku przywraca działalność muzeów i parków, a w Rzymie w przyszłym tygodniu w kościołach pojawią się wierni.