Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 21.05.2020

Marek Pęk: taktyka większości senackiej jest taka sama - przeciągać obrady

 Widać jednak, że taktyka większości senackiej jest taka sama - przeciągać obrady Senatu, a więc znowu obstrukcja - ocenił wicemarszałek Senatu Marek Pęk. Przemysław Czarnek (PiS) dodał, że przedłużanie procedowania skraca czas zbiórki podpisów przez kandydata KO Rafała Trzaskowskiego.

senat 1200 pap (1).jpg
PolskieRadio24.pl Polska Polityka Ustawa dotycząca wyborów prezydenckich. Senackie komisje przerwały pracę do wtorku

Trzy senackie komisje przerwały pracę nad ustawą o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych w 2020 roku z możliwością głosowania korespondencyjnego. Posiedzenie zostanie wznowione we wtorek, 26 maja w południe.

Podczas posiedzenia komisji senatorowie zgłosili poprawki. Senator Marek Borowski zaproponował zmiany dotyczące między innymi kalendarza wyborczego, wyznaczania terminu wyborów przez marszałka Sejmu w uzgodnieniu z PKW i terminu zgłaszania kandydatów. Senator Borowski wyjaśnił, że zgodnie z opiniami konstytucjonalistów ustawę należałoby odrzucić, jednak ponieważ wtedy obowiązywałaby ustawa o wyborach korespondencyjnych zdecydował się zaproponować zmiany.

Ustawa PiS o wyborach

Ustawa autorstwa Prawa i Sprawiedliwości przewiduje możliwość oddania głosu tradycyjnie, w lokalach wyborczych lub w formie korespondencyjnej. Organizacją i przeprowadzeniem wyborów ma się zająć Państwowa Komisja Wyborcza.

Kandydaci zarejestrowani przez PKW w wyborach prezydenckich zarządzonych na 10 maja, po ponownym zgłoszeniu, zostaną uznani za zarejestrowanych w wyborach w kolejnym terminie.

Projekt zakłada również, że rozporządzenie ministra zdrowia określi wykaz środków ochrony osobistej dla członków obwodowych komisji wyborczych.

Zaproponowane przepisy dają też możliwość marszałkowi Sejmu zmiany terminów wynikających z kalendarza wyborczego, określonego w postanowieniu o zarządzeniu wyborów. Z takim wnioskiem może wystąpić minister zdrowia, mając na względzie sytuację epidemiczną. Przed podjęciem decyzji, marszałek Sejmu zasięga opinii Państwowej Komisji Wyborczej.

PAP/IAR/agkm