Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Jan Odyniec 25.05.2020

Ryszard Terlecki: marszałek Senatu chce skrócić kandydatowi PO czas na zbieranie podpisów

- Najwyraźniej marszałek Senatu chce opóźnić czy skrócić czas na zbieranie podpisów dla nowego kandydata PO - tak wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki komentował fakt, że nie jest jeszcze wyznaczony termin posiedzenia Senatu, który zajmie się ustawą o wyborach prezydenckich.
Posłuchaj
  • Ryszard Terlecki: szybkie procedowanie ustawy w interesie PO (IAR)
  • Ryszard Terlecki: chcielibyśmy, żeby termin wyborów pozwalał na zebranie podpisów (IAR)
Czytaj także

Ryszard Terlecki był na konferencji prasowej pytany, kiedy marszałek Sejmu Elżbieta Witek wyznaczy termin wyborów prezydenckich. Przyznał, że to zależy od terminu uchwalenia ustawy o wyborach prezydenckich.

Tomasz Grodzki Senat pap 1200.jpg
Ustawa dot. wyborów prezydenckich czeka w Senacie. Grodzki stawia szereg warunków

Ryszard Terlecki: uchwalenie ustawy ws. wyborów w interesie PO

- Wciąż czekamy z pewnym zdziwieniem na opóźniające się prace w Senacie. Najwyraźniej pan marszałek Senatu [Tomasz Grodzki] chce opóźnić czy skrócić czas na zbieranie podpisów dla nowego kandydata PO [Rafała Trzaskowskiego] - mówił szef klubu PiS.

Terlecki krytykował także marszałka Senatu za to, że wciąż nie poinformował o dacie najbliższego posiedzenia Izby.

- Nie ma nadal informacji o posiedzeniu Senatu. To wydaje się zaskakujące, ale obserwując działania opozycji to mniej się dziwimy, bo rzeczywiście nie mogą sobie poradzić nawet z najprostszymi działaniami - mówił szef klubu PiS.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Maria Koc o ustawie ws. wyborów: w Senacie znów mamy do czynienia z obstrukcją

- Przypomnę, że szybkie procedowanie jest teraz w interesie Platformy Obywatelskiej, a najwyraźniej Senat te działania opóźnia, być może jest to jakiś wynik wewnętrznych nieporozumień czy tarć w Platformie Obywatelskiej - dodał.

Wybory prezydenckie 2020

Zarządzone na 10 maja wybory prezydenckie nie odbyły się. Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła w wydanej tego dnia uchwale, że "brak było możliwości głosowania na kandydatów" i dodała, że fakt ten jest równoważny w skutkach z przewidzianym w art. 293 Kodeksu wyborczego brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów.

twitter senat f 1200.jpg
Senat zajmie się ustawą o wyborach w przyszłym tygodniu? Marek Pęk: wszystko na to wskazuje

W takim przypadku, jak stanowi Kodeks wyborczy, marszałek Sejmu ponownie zarządza wybory nie później niż w 14. dniu od dnia ogłoszenia uchwały Państwowej Komisji Wyborczej w Dzienniku Ustaw. Uchwała PKW nie została dotąd opublikowana. Zgodnie z ustawą o wydawaniu aktów normatywnych, Dziennik Ustaw i Monitor Polski wydaje Prezes Rady Ministrów przy pomocy Rządowego Centrum Legislacji.

12 maja Sejm uchwalił nową ustawę dotyczącą wyborów prezydenckich w 2020 r. Zakłada ona, że w wyborach tych głosowanie będzie odbywać się w lokalach wyborczych, ale będzie też możliwość głosowania korespondencyjnego. Choć ustawa zakłada możliwość ponownej rejestracji kandydatów, którzy mieli wziąć udział w wyborach prezydenckich 10 maja (bez konieczności ponownego zbierania podpisów poparcia), to daje też prawo startu nowym kandydatom.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Senackie komisje pracują nad ustawą wyborczą. Poseł PiS: jesteśmy otwarci na ewentualne poprawki

W zeszły czwartek ustawą zajęły się połączone senackie komisje, które będą kontynuować pracę we wtorek. Senat prawdopodobnie zajmie się ustawą - jak wynika z informacji PAP - na posiedzeniu, które być może odbędzie się w środę i czwartek.

jmo