Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Damian Nejman 08.06.2020

Matura 2020. Rozpoczął się egzamin pisemny z języka polskiego

Ponad 272 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników przystąpiło o godzinie 9:00 do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. W tym roku ze względu na epidemię szkoły muszą w czasie egzaminów zachować zasady bezpieczeństwa sanitarnego.

Na egzamin mogą przyjść tylko zdrowi uczniowie, a w szkole nie będą mogły przebywać osoby trzecie.
Rzecznik Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska wyjaśnia, że między zdającymi musi być odstęp co najmniej półtora metra z każdej strony.

matura egzamin 1200 free shutter.jpg
"Mogą przyjść tylko osoby zdrowe". MEN o bezpieczeństwie sanitarnym w czasie egzaminów maturalnych

- Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy takich jak książki, telefony komórkowe czy maskotki. W trakcie egzaminu każdy uczeń musi mieć swój własny zestaw przyborów piśmienniczych - linijkę, cyrkiel, kalkulator. Na egzamin warto przynieść własną butelkę z wodą - mówi Anna Ostrowska.

Ponad 272 tys. tegorocznych absolwentów liceów i techników

Po zajęciu miejsca na sali egzaminacyjnej maturzyści mogą ściągnąć maseczkę. W tym roku do egzaminu po raz pierwszy przystępuje ponad 272 tysiące osób.

Tegoroczni maturzyści obowiązkowo muszą podejść do egzaminów na poziomie podstawowym z języka polskiego, matematyki i wybranego nowożytnego języka obcego.

Każdy musi też wybrać co najmniej jeden przedmiot dodatkowy do zdawania na poziomie rozszerzonym.

- Spośród absolwentów, którzy po raz pierwszy przystępują do matury, najpopularniejszym przedmiotem dodatkowym jest język angielski - mówi dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

- W tym roku wybrało go już prawie 60 procent absolwentów. W 2015 roku było to 50 procent, więc mamy skok o 10 punktów procentowych - mówi dyrektor CKE. I dodaje, że więcej uczniów wybiera też matematykę na poziomie rozszerzonym.

O 4 tys. mniej maturzystów wybrało WOS 

- Tutaj o 3 punkty procentowe więcej niż w ubiegłym roku maturzystów wybrało matematykę na poziomie rozszerzonym - mówi Marcin Smolik.

Dyrektor CKE wyjaśnia, że ranking najchętniej wybieranych przedmiotów maturalnych jest zbliżony do tego z ubiegłych lat.

- Często maturzyści wybierają geografię, biologię i chemię ze względu na medycynę - mówi Marcin Smolik. I dodaje, że o prawie 4 tysiące mniej maturzystów niż w ubiegłym roku wybrało do zdawania wiedzę o społeczeństwie. - Co pokazuje, że ten egzamin - mimo że wydaje się łatwy na pierwszy rzut oka - to maturzyści już widzą, że wcale taki łatwy nie jest i go po prostu nie wybierają - wyjaśnia dyrektor CKE.

Wyniki egzaminów ogłoszone zostaną do 11 sierpnia. Maturę w tym roku pisze także ponad 90 tysięcy absolwentów z ubiegłych lat. To osoby, które nie zdały wcześniej, chcą zdawać inne przedmioty niż poprzednio lub planują poprawić wynik.