Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Klaudia Hatała 28.07.2010

Koniec z "barbarzyńskim" widowiskiem. Zakaz korridy

Parlament Katalonii zaaprobował w środę zakaz korridy w tym autonomicznym regionie w północno-wschodniej Hiszpanii. Zakaz będzie obowiązywał od 1 stycznia 2012 roku.
KorridaKorridaźr. wikipedia

Parlament Katalonii zaaprobował w środę zakaz korridy w tym autonomicznym regionie w północno-wschodniej Hiszpanii. Zakaz będzie obowiązywał od 1 stycznia 2012 roku.

Zakaz przyjęto większością 68 głosów; przeciw było 55 deputowanych lokalnego zgromadzenia, a dziewięciu wstrzymało się od głosu. Deputowani zatwierdzili inicjatywę obywatelską Prou! (dosyć), podpisaną przez 180 tys. osób, które domagały się położenia kresu "barbarzyńskiemu" widowisku.

W czasie debaty deputowani wskazywali, że popularność korridy spada w Hiszpanii, gdzie z roku na rok spektakle przyciągają coraz mniej widzów. Zwolennicy korridy chcą zaskarżyć decyzję zgromadzenia w sądzie konstytucyjnym w Madrycie.

To pierwszy region kontynentalnej Hiszpanii, który zdecydował się na taki krok. W 1991 roku korridy zakazały u siebie Wyspy Kanaryjskie.

Na czym polega korrida?

Korrida składa się z kilku uświęconych tradycją etapów. Specjalnie hodowanego byka wpuszcza się na arenę. Najpierw toreadorzy drażnią byka, prowokując go do ataków za pomocą żółto-różowych płacht. Następnie pikador (jeździec na koniu obłożonym materacami) wbija mu lancę w unerwiony garb tłuszczu na karku. Dalej piesi starają się wbić mu w to samo miejsce krótkie włócznie. Właściwe trafienie powoduje, że byk na chwilę zwalnia, co pozwala ludziom bezpiecznie uskoczyć sprzed jego rogów.

Wszystkie te etapy mają na celu osłabienie mięśni karku byka, by ten trzymał głowę nisko, oraz miał nieco wolniejsze ruchy głową. Kiedy byk jest już zmęczony, występuje matador (zabijacz). Unika rogów, myląc byka ruchami małej mulety. Kiedy się upewni, że zmęczone zwierzę przestaje reagować, stara się je zabić trafiając szpadą w miejsce wielkości monety na karku byka.

kh