Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Klaudia Dadura 02.07.2020

PKW: zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego przed 28 czerwca dotyczy też głosowania 12 lipca

Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego tak w kraju, jak i za granicą przed pierwszym głosowaniem 28 czerwca dotyczy również ponownego głosowania 12 lipca - przypomina Państwowa Komisja Wyborcza.

PKW w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej przypomina, że zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego zarówno w kraju, jak i za granicą dokonane przed pierwszym głosowaniem - 28 czerwca 2020 r. - dotyczy również ponownego głosowania 12 lipca 2020 r. (tzw. II tury wyborów).

Zaznacza, że w ponownym głosowaniu pakiet wyborczy zostanie wysłany na adres wskazany w zgłoszeniu dokonanym przed głosowaniem 28 czerwca 2020 r.

Komisja podkreśla, że wyborcy w kraju, którzy nie zgłosili zamiaru głosowania korespondencyjnego przed pierwszym głosowaniem, mogli zgłosić ten zamiar w ponownym głosowaniu do 30 czerwca 2020 r.

"Zaświadczenie może być pobrane wyłącznie do czasu wysłania pakietu wyborczego"

"Wyborcy, którzy zgłosili zamiar głosowania korespondencyjnego, mogą wziąć udział w głosowaniu w innym obwodzie, ale tylko bezpośrednio w lokalu wyborczym (nie w formie korespondencyjnej). Będzie to możliwe wyłącznie po otrzymaniu zaświadczenia o prawie do głosowania z urzędu gminy, w której są ujęci w spisie wyborców lub od konsula, który dopisał wyborcę do spisu wyborców. Zaświadczenie może być pobrane wyłącznie do czasu wysłania pakietu wyborczego" - przypomina Komisja.

Zaznacza, że wyborcy wpisani na swój wniosek do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania (zarówno w kraju, jak i za granicą) będą ujęci w tym samym spisie wyborców w ponownym głosowaniu w dniu 12 lipca 2020 r. i nie ma możliwości dopisania do innego spisu wyborców.

pap_1200sejm.jpg
Poparcie dla partii politycznych. PiS zyskuje wyborców, PO traci

"Wzięcie udziału w głosowaniu w innym obwodzie, będzie możliwe wyłącznie po otrzymaniu zaświadczenia o prawie do głosowania z urzędu gminy, w której wyborcy są ujęci w spisie wyborców lub od konsula, który dopisał wyborcę do spisu wyborców" - wskazuje PKW.

Kolejne szczegóły dotyczące wzięcia udziału w głosowaniu

Jak przypomina PKW, osoby wpisane do spisu wyborców w obwodach głosowania utworzonych w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz oddziałach zewnętrznych takich zakładów i aresztów w pierwszym głosowaniu 28 czerwca 2020 r. będą ujęte w tym spisie wyborców również w ponownym głosowaniu.

Wzięcie udziału w głosowaniu w innym obwodzie będzie możliwe po otrzymaniu zaświadczenia o prawie do głosowania z urzędu gminy, który sporządził spis wyborców.

Czytaj również:

Ponadto wyborcy, którzy opuścili szpital, zakład pomocy społecznej, zakład karny lub areszt śledczy po dniu pierwszego głosowania będą mogli być dopisani do spisu wyborców przez obwodową komisję wyborczą w miejscu stałego zamieszkania, jeżeli udokumentują, że opuścili tę jednostkę przed dniem ponownego głosowania.

Druga tura wyborów 12 lipca

"Jedynie wyborcy stale zamieszkali w gminie, na której obszarze znajduje się zakład leczniczy, dom pomocy społecznej, zakład karny i areszt śledczy lub oddział zewnętrzny takiego zakładu i aresztu, którzy po sporządzeniu przez kierownika tej jednostki wykazu wyborców w niej przebywających, opuścili tę placówkę, zostaną wykreśleni ze spisu wyborców sporządzonego dla tej jednostki i będą ujęci w spisie wyborców właściwym dla miejsca stałego zamieszkania" - podkreśla PKW.

12 lipca w drugiej turze wyborów prezydenckich kandydat KO Rafał Trzaskowski zmierzy się ze wspieranym przez Zjednoczoną Prawicę urzędującym prezydentem Andrzejem Dudą. Na Trzaskowskiego głosowało w pierwszej turze wyborów 30,46 proc. Polaków, na Dudę - 43,5 proc.

kad