Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Szewczuk 11.07.2020

Trwa cisza wyborcza. Nawet milion złotych grzywny za jej złamanie

Od północy obowiązuje cisza wyborcza. To oznacza, że nie można prowadzić agitacji wyborczej ani publikować sondaży.

Jak mówił szef Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Sylwester Marciniak - cisza wyborcza to czas refleksji. Zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych. Nie wolno też prowadzić agitacji wyborczej w dniu głosowania w lokalu wyborczym bądź w budynku, w którym się znajduje.

Czytaj także:

Za łamanie ciszy wyborczej kodeks wyborczy przewiduje sankcje, w postaci grzywny - od 500 tysięcy do miliona złotych za publikację sondaży i do 5 tysięcy złotych za prowadzenie agitacji wyborczej. Cisza wyborcza zakończy się razem z końcem głosowania, czyli w niedzielę o godzinie 21:00.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
pap_kolejka1200pap.jpg
Głosowanie poza kolejką w II turze wyborów. Zobacz, komu przysługuje pierwszeństwo

PKW o specjalnej stronie internetowej dotyczącej wyborów

Państwowa Komisja Wyborcza i Krajowe Biuro Wyborcze zachęcają także przed niedzielnym głosowaniem w drugiej turze wyborów prezydenckich do korzystania ze strony www.wybory.gov.pl.

Posłuchaj
00:20 10518139_1.mp3 Magdalena Pietrzak o specjalnej stronie internetowej dotyczącej wyborów (IAR)

 

Szefowa KBW Magdalena Pietrzak mówiła, że na stronie będą wszelkie informacje o wyborach, w tym wyszukiwarka wszystkich obwodów w kraju, tam też komisje wyborcze będą zamieszczały swoje protokoły z głosowania.

Uprawnionych do głosowania w niedzielnych wyborach jest ponad 29 milionów obywateli, w tym ponad 519 tysięcy za granicą.

ms