Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Przemysław Goławski 16.07.2020

Sejmowa debata o elektromobilności. Nowelizacja skierowana do dalszych prac

Sejm rozpoczął pracę nad nowelizacją ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Projekt zmienia pięć innych ustaw. Przewiduje przekształcenie państwowego Funduszu Niskoemisyjnego Transportu w zobowiązanie wieloletnie w ramach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Posłanka PiS Małgorzata Janowska w imieniu wnioskodawców mówiła, że dzięki procedurom stosowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska będzie można szybciej i lepiej wydawać pieniądze na inwestycje i usługi związane z transportem niskoemisyjnym. Projekt poparł w imieniu klubu PiS poseł Wiesław Krajewski:

Usprawnienie finansowania

Sejm posiedzenie 1200 F.jpg
Nawet milion złotych wsparcia. Sejm zdecydował ws. ustawy o pomocy publicznej dla firm

Urszula Zielińska z Koalicji Obywatelskiej zwróciła uwagę, że Fundusz, którego dotyczy ustawa ruszył dopiero pod koniec zeszłego roku, miał finansować projekty związane z elektromobilnością ale niewiele z tego wyniknęło.

Przedstawiciel Lewicy, Marek Dyduch powiedział, że od czasu przyjęcia w 2006 roku pierwszej ustawy o biokomponentach, zgodnie z wymogiem unijnej dyrektywy dorobiliśmy się przez 14 lat tylko ustawy, programu i funduszu.

Wiceminister klimatu Adam Guibourge-Czetwertyński powiedział, że projekt poselski jest dobrym sposobem na usprawnienie finansowania elektromobilnoiści w Polsce.


Posłuchaj
00:25 Wiceminister klimatu Adam Guibourge-Czetwertyński o elektromobilności.mp3 Wiceminister klimatu Adam Guibourge-Czetwertyński o elektromobilności (IAR)

 

Mimo wielu pytań i wątpliwości żaden klub nie złożył wniosku o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Nowelizacja trafi do dalszych prac w komisji ds energii klimatu i aktywów państwowych.

pg