Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Paweł Michalak 21.07.2020

Objęty kwarantanną robił zakupy. Sąd skazał 60-latka z Białegostoku

Sąd Rejonowy w Białymstoku skazał we wtorek na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata 60-letniego mężczyznę, który będąc w kwarantannie domowej, złamał ją i poszedł na zakupy. Dodatkowo przeprowadzony u niego test na obecność COVID-19 dał wynik pozytywny.

Posłuchaj

01:03 kwarantanna.mp3 Wyrok za zakupy w czasie kwarantanny. O szczegółach Marcelina Markowska (IAR)

We wtorek Sąd Rejonowy w Białymstoku rozpatrywał wniosek prokuratury o wyrok skazujący dla mężczyzny, który w kwietniu tego roku po powrocie z Niemiec będąc objęty kwarantanną domową, złamał ją, wychodząc na zakupy do sklepu.

koronawirus test laboratorium sh free 1200.jpg
Przeciwciała na koronawirusa mogą szybko znikać z organizmu. Najnowsze badania brytyjskich naukowców

Nie było to pierwsze naruszenie

Sprawa wyszła na jaw, ponieważ 60-latek sam pochwalił się w sklepie, iż jest poddawany kwarantannie. To pracownik tej placówki zadzwonił do dyżurnego komendy miejskiej policji w Białymstoku, a ten wysłał patrol przygotowany na ewentualność kontaktu z osobą zakażoną.

Okazało się, że klientem sklepu jest mężczyzna, który niedawno wrócił z Niemiec i w tej sytuacji rzeczywiście podlega obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie. Funkcjonariuszom tłumaczył, że chciał sobie zrobić zakupy, nie fatygując bliskich. Został zatrzymany; okazało się przy tym, że to nie było jego pierwsze naruszenie zasad kwarantanny.

Czytaj także:

Sprawa trafiła do prokuratury, a ta zleciła test na obecność koronawirusa, który dał wynik dodatni. W tej sytuacji śledczy postawili mężczyźnie zarzuty sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego lub szerzenia się choroby zakaźnej. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, grozi mu przy takich zarzutach od pół roku do 3 lat więzienia; przy udowodnionej umyślności - nawet do 8 lat. Mężczyzna spędził miesiąc w areszcie.

shutterstock_restauracja smartfon 1200.jpg
Wakacje bez koronawirusa. Ministerstwo apeluje o korzystanie z aplikacji ProteGO Safe

Obrona zgodziła się z prokuraturą

Prokuratura wnosiła o rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata oraz 1 tys. zł świadczenia pieniężnego. Z wnioskiem tym zgodziła się obrońca oskarżonego mężczyzny. Jak mówiła Ewa Filon-Żmojda we wtorek w sądzie, mężczyzna przyznał się do popełnionego czynu, nie kwestionował, iż naruszył szereg przepisów prawa. Podkreśliła, że mężczyzna był dotąd niekarany, a choroba przebiegała u niego bezobjawowo, dlatego - jak mówiła - kara uzgodniona z prokuraturą "będzie spełniała zarówno cele prewencji ogólnej i szczególnej".

Sąd uznał we wtorek mężczyznę za winnego popełnionego czynu, a orzekając karę, uwzględnił ustalenia między stronami. - Zważywszy na przyznanie się oskarżonego do popełnienia czynu, jego dotychczasową niekaralność, to, że w toku postępowania przygotowawczego wypracowana została i ustalona taka kara, sąd nie znalazł przeszkód, by takiego wniosku nie uwzględnić - wyjaśniała sędzia Anna Jamiołkowska.

W ocenie sądu kara ta jest adekwatna do winy, społecznej szkodliwości czynu i pozostałych okoliczności w tej sprawie.

Wyrok nie jest prawomocny.

paw/