Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Konto Usunięte Konto Usunięte 05.08.2020

Zabójczy azotan amonu. Bejrut to nie jedyne miasto, które spustoszył wybuch tej substancji

Rozkład saletry amonowej może skutkować wybuchem, co było już przyczyną podobnych katastrof jak ta w Bejrucie, gdzie zginęło ponad 100 osób, 4 tys. odniosło rany, a część miasta uległa zniszczeniu. Miały one miejsce m.in. we Francji w 2001 r. czy w USA w 2013 r.

Czym jest azotan amonu, czyli potocznie znana saletra amonowa? To nieorganiczny związek chemiczny z grupy saletr. Jest substancją bezwonną, wykorzystywaną głównie do nawożenia gleby w uprawach rolniczych. Jest to też składnik wielu materiałów wybuchowych. 

Lebanon blast aftermath Aug. 5, 2020 PAP photo mid-epa08584648.jpg
"Nie będziemy obojętni". Mateusz Morawiecki zapowiedział pomoc dla Libanu po eksplozji w Bejrucie

W przeszłości doszło już do kilku poważnych katastrof, których przyczyną była właśnie saletra amonowa.

  • Wrzesień 1921 r. - katastrofa w zakładach BASF w niemieckim mieście Oppau. Wybuch ok. 450-tonowej mieszaniny saletry amonowej i siarczanu amonu w tamtejszej fabryce nawozów skutkował śmiercią 561 robotników.
  • Kwiecień 1947 r. Wybuch 2300 ton saletry amonowej pociągnął za sobą śmierć 570 osób.
  • W tym samym roku we francuskim porcie Brest doszło do eksplozji na norweskim statku Ocean Liberty; zginęło kilka osób z obsługi transportowca.

Katastrofy w nieodległej przeszłości

W mniej odległych czasach również miało miejsce kilka wypadków, do których przyczynił się azotan amonu. We wrześniu 2001 r. doszło do wybuchu przechowanych w starym hangarze lotniczym w Tuluzie 300 ton saletry amonowej. Wybuch był odczuwalny w promieniu 80 km od miejsca eksplozji. Zginęło 341 osób - przypomina AFP.

W kwietniu 2004 r. w północnokoreańskim mieście Ryongchon doszło do zderzenia dwóch pociągów, z których jeden przewoził saletrę amonową, a drugi paliwo. Zginęły według oficjalnych danych 154 osoby.

Czytaj także:

Działania celowe

Siedem lat później, w zakładach nawozów sztucznych West Fertilizer umiejscowionych w Waco na zachód od miasta Teksas doszło do celowego podpalenia składowiska saletry amonowej. Wybuch spowodował śmieć 15 osób. Rannych było 160 osób. Śledztwo wykazało, że związek chemiczny był przechowywany w niezgodny z normami sposób.



Saletra amonowa została też wykorzystana przez sprawcę zamachu bombowego w Oklahoma City w kwietniu 1995 r. Timothy McVeigh użył 2 ton azotanu amonu, by spowodować eksplozję przed budynkiem administracji. Wybuch przyczynił się do śmierci 168 osób.

Bejrut liban straż pożarna PAP-1200.jpg
"Gotowość do natychmiastowego wyjazdu". Polscy strażacy chcą pomóc w Libanie

Katastrofa w Bejrucie

Bezpośrednie przyczyny ogromnej eksplozji, do której doszło we wtorek w Bejrucie, nie są jeszcze znane. Trwa badanie zarówno przyczyn jak i skutków katastrofy. Choć wiadomo już, że będą one ogromne. Jak podaje agencja AFP, powołując się na władze Bejrutu, zniszczeniu uległa przynajmniej połowa miasta, a przynajmniej 300 tys. mieszkańców zostało pozbawionych dachu nad głową. 

Prezydent Michel Aoun zwołał nadzwyczajne posiedzenie sztabu kryzysowego, a premier Hassan Diab ogłosił środę dniem żałoby narodowej i zapowiedział, że kierownictwo składów, które zezwoliło na to, by 2750 ton saletry amonowej, skonfiskowanej w 2014 r., było przechowywane bez stosownych zabezpieczeń, zostanie pociągnięte do odpowiedzialności.

Twitter/AS