Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Michał Błaszczyk 06.08.2020

"Źródła wskazują na wypadek". Amerykański minister obrony o wybuchu w Bejrucie

- Dostępne informacje nie pozwalają jeszcze na jednoznaczną ocenę, ale większość źródeł potwierdza, że to był wypadek - powiedział minister obrony USA Mark Esper. - Naturalnie, jest to tragedia (...) Rozmawiamy z Libanem o naszej pomocy - dodał. 

Tymczasem szef personelu Białego Domu Mark Meadows powiedział w środę, że rząd Stanów Zjednoczonych nie wyklucza całkowicie, że eksplozja w Bejrucie była atakiem, dodał jednak, że USA nadal gromadzą informacje wywiadowcze na temat tego wybuchu.

beirut lebanon explosion searching pap 1200.jpg
Bejrut: służby wciąż przeszukują gruzowisko. Wybuch w porcie zabił ponad 100 osób

Dzień wcześniej prezydent USA Donald Trump nazwał wybuch w porcie w Bejrucie "atakiem prawdopodobnie spowodowanym przez bombę". Podczas konferencji prasowej w Białym Domu Trump powiedział, że spotkał się z "niektórymi wielkimi amerykańskimi generałami" i oni "wydają się sądzić", że w Bejrucie "był atak, była jakiegoś rodzaju bomba".

3 tys. ton saletry amonowej

Jako przyczynę tragedii rząd Libanu podaje wybuch składowanych w porcie 2 750 ton saletry amonowej (azotanu amonu) wcześniej skonfiskowanej przez władze. Do eksplozji miało dojść podczas spawania otworu w magazynie, co miało zapobiec kradzieży.

Prezydent Libanu Michal Aoun napisał na Twitterze, że "jest nie do przyjęcia" aby 2 750 ton saletry amonowej było przechowywanych w portowym magazynie przez 6 lat bez żadnych środków zabezpieczających. Aoun zapowiedział, że osoby odpowiedzialne za tragedię "poniosą najsurowszą karę".

Czytaj także: 

W rezultacie eksplozji w porcie w Bejrucie zginęło co najmniej 135 osób, a około 5 tys. zostało rannych. Znaczna część miasta została zniszczona. Według libańskich władz straty mogą sięgać 10-15 miliardów dolarów. 


mbl