Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Piotr Krupiński 01.09.2020

"To nasze zobowiązanie". Terlecki o wyższych emeryturach i rentach dla opozycjonistów z czasów PRL

Wyższe emerytury i renty dla opozycjonistów z czasów PRL zakłada nowelizacja ustawy podpisana we wtorek przez prezydenta Andrzeja Dudę. - Chcieliśmy bardzo to zrobić, trochę się to przeciągało, z tego powodu bardzo nam przykro, ale jest nareszcie podpisana przez pana prezydenta nowelizacja. Pieniądze, skromne, ale jednak będą wypłacane od przyszłego miesiąca - powiedział Polskiemu Radiu Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu.

Osoby o potwierdzonym przez Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych statusie działacza opozycji antykomunistycznej lub represjonowane z powodów politycznych, których emerytura, renta inwalidzka lub renta z tytułu niezdolności do pracy jest niższa niż 2400 złotych, zyskają prawo do świadczenia wyrównawczego.

pap_maląg1200.jpg
"Dziękujemy za ich walkę o wolną Polskę". Minister rodziny o dodatkach emerytalnych dla opozycjonistów w PRL

Status działacza opozycji

Oprócz podwyżki osobom tym przysługiwać będzie ulga w wysokości 50 proc. przy przejazdach w komunikacji miejskiej oraz 51 proc. na przejazdy w komunikacji krajowej określonymi środkami publicznego transportu zbiorowego.

Posłuchaj
00:20 10606581_1.mp3 Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki o wyższych emeryturach i rentach dla opozycjonistów z czasów PRL (IAR)

W ustawie zapisano też, że Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zgłasza do ubezpieczenia zdrowotnego i opłaca składki za tych działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych, które nie podlegają ubezpieczeniu społecznemu lub nie pobierają emerytury lub renty, co stanowi tytuł do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym.

Czytaj także:

Obecnie około 12 tys. 700 osób ma przyznany status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych. Szacuje się, że prawo do świadczeń emerytalnych uzyskało około 9,5 tys. z nich, z czego około 5,5 tys. pobiera świadczenie niższe niż 2400 zł.

pkr