Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Martin Ruszkiewicz 24.09.2020

Dzieciom, które przeżyły aborcję, należy się pomoc medyczna. Trump wydał rozporządzenie

Prezydent Donald Trump wydał 23 września rozporządzenie wykonawcze, mające gwarantować opiekę medyczną niemowlętom, które przeżyły aborcję. Pełny test aktu prawnego jeszcze nie został ogłoszony, ale ma to być federalna wersja propozycji ustawodawczej przegłosowanej już w niektórych stanach USA.

Prezydent USA wyjaśnił, że rozporządzenie "Born-Alive" ma zapewnić, "że wszystkie bezcenne dzieci urodzone żywe, bez względu na ich sytuację, otrzymają opiekę medyczną, na którą zasługują".

Trump 1200 free.jpg
"Chrońcie dzieci nienarodzone i mniejszości religijne". Trump do ONZ

- To nasz święty obowiązek moralny - powiedział Trump w nagranym wcześniej przemówieniu podczas wirtualnego Narodowego Katolickiego Śniadania Modlitewnego.

Rozporządzenie, które umożliwia urzędnikom i agencjom rządowym podjęcie działań w trybie natychmiastowym, uzyskuje pełną moc prawną w momencie złożenia podpisu przez prezydenta.

Regulacje w tej sprawie nie ograniczają dostępu do aborcji, ale zapewniają dzieciom, które mimo prób aborcji urodziły się żywe, profesjonalną opiekę medyczną - odpowiednią do wieku dziecka urodzonego w normalnych okolicznościach. Jak przypomina agencja CNA, kilka stanów uchwaliło własną wersję takiej propozycji prawa.

Pełny tekst prezydenckiego zarządzenia wykonawczego nie został jeszcze opublikowany, ale, jak się oczekuje, jego treść będzie odzwierciedleniem ustawodawstwa w tej sprawie na poziomie federalnym.

Trump zapowiedział także, że jego administracja będzie "zwiększać federalne fundusze na badania w dziedzinie neonatologii, aby zapewnić każdemu dziecku największe szanse na wzrost i rozwój".

"Katolicy ze wszystkich środowisk dzielą miłość Chrystusa z najsłabszymi"

Narodowe Katolickie Śniadanie Modlitewne zostało przełożone z 30 marca z powodu pandemii koronawirusa i przybrało formę transmisji online.

- Chcę wyrazić moją głęboką wdzięczność wszystkim, którzy modlą się za mnie, za pierwszą damę i za nasz wspaniały kraj - powiedział prezydent. Wspomniał czas, gdy dorastał w pobliżu kościoła katolickiego w nowojorskiej dzielnicy Queens i o "niesamowitej pracy", którą Kościół wykonuje wobec ludzi zepchniętych na margines.

- Katolicy ze wszystkich środowisk dzielą miłość Chrystusa z najsłabszymi, bo troszczą się o starszych, bezdomnych i sąsiadów w potrzebie. Nasz naród jest silny ze względu na katolików i wszystkich ludzi wiary - dodał.

Narodowe Katolickie Śniadanie Modlitewne (NCPB) zainicjowano w 2004 r. w odpowiedzi na wezwanie św. Jana Pawła II do nowej ewangelizacji. Każdego roku ponad 1,5 tys. osób gromadzi się w stolicy USA, aby modlić się za kraj. Uczestniczą w nim świeccy i religijni przywódcy oraz przedstawiciele życia publicznego i katolickich apostolatów.

TVP Info, KAI