Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Damian Nejman 06.10.2020

Ustawa o ochronie zwierząt w Senacie. Fogiel: rekomendujemy, żeby nie została zmieniona

-  Rekomendacja dla senatorów PiS jest taka, żeby w Senacie ustawa o ochronie zwierząt nie została zmieniona i została przyjęta w takim kształcie, w jakim uchwalił ją Sejm; za tą rekomendacją idą również potencjalne konsekwencje - powiedział we wtorek zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel.
sejm3 1200 pap.jpg
Posłowie za zmianami w ustawie o ochronie zwierząt. Projekt PiS przyjęty

Z harmonogramu prac Senatu wynika, że w tym tygodniu senackie komisje: ustawodawcza i rolnictwa będą kontynuować prace nad nowelą o ochronie zwierząt. Podczas wrześniowego posiedzenia komisji rolnictwa senatorowie PiS zapowiedzieli poprawki do noweli, w tym dotyczące usunięcia ograniczenia uboju rytualnego. Senatorowie z komisji ustawodawczej zapowiedzieli poprawki dotyczące m.in. odszkodowań dla branży futrzarskiej i mięsnej.

Fogiel był pytany w radiu RMF FM, czy senatorowie PiS będą forsowali poprawki, które zmienią kształt ustawy o ochronie zwierząt, przywracając np. dotychczasowe zapisy dotyczące uboju rytualnego.

Czytaj także:

- Rekomendacja PiS jest taka, że chcielibyśmy, żeby ta ustawa została przyjęta przez Senat niezmieniona, bo uważamy, że to, co zostało uchwalone w Sejmie, jest dobre i zgodne z intencjami większości parlamentarnej - powiedział Fogiel.

"Konsekwencje partyjne"

Na pytanie, co kierownictwo PiS zrobi ze swoimi senatorami, którzy będą mieli inne zdanie, odparł, że "oczywiście możemy pewnie rozmawiać o jakichś poprawkach, które nie będą wypaczać sensu tej ustawy, to jeszcze wszystko przed nami".

- A za tą rekomendacją idą również potencjalne konsekwencje, tak jak posłowie, którzy postanowili zagłosować przeciw, mieli do tego prawo, ale władze partii miały prawo wyciągnąć z tego konsekwencje - powiedział Fogiel. Wyjaśnił, że "siłą rzeczy" są to konsekwencje partyjne - zawieszenie w prawach członka partii.

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra. Nowela przyznaje prawo do rekompensaty z budżetu państwa z tytułu zaprzestania chowu lub hodowli zwierząt futerkowych. Przepisy dotyczące zakazu hodowli zwierząt na futra mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy od ogłoszenia noweli.

Ubój rytualny ma być możliwy tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych; podmiotom wykonującym ubój rytualny ma przysługiwać rekompensata z budżetu państwa z tytułu ograniczenia lub zaprzestania tej działalności.

dn