PolskieRadio 24
Paweł Majewski 07.10.2020

Ekstraklasa: 16 klubów już po testach. Władze ligi wdrażają procedury. "Zdrowie i bezpieczeństwo priorytetem"

Spółka prowadząca rozgrywki PKO BP Ekstraklasy wydała komunikat o zakończeniu badań na obecność koronawirusa w szesnastu klubach. Zapewniono, że osoby, które otrzymały wynik pozytywny, zostały poddane izolacji. Wdrożono też przewidziane przepisami procedury sanitarne.
  • Przed powrotem rozgrywek po przerwie reprezentacyjnej kluby przejdą ponowne testy
  • Ustalono także terminy dwóch meczów przełożonych ze względu na przypadki koronawirusa
piast 1200 f.JPG
Ekstraklasa: kolejne przypadki zakażenia koronawirusem. Tym razem w Piaście

W ostatnich dniach w części klubów Ekstraklasy stwierdzono zakażenia koronawirusem. Najgorsza sytuacja jest w Pogoni Szczecin, gdzie wykryto aż 30 zachorowań. W związku z tym Ekstraklasa S.A. nakazała klubom przeprowadzenie grupowych testów wymazowych. Spółka pokryła koszt badań, który wyniósł 1,6 miliona złotych.

Izolacja zakażonych

W środę na stronie internetowej PKO BP Ekstraklasy pojawił się komunikat podsumowujący testy.

"Kluby przekazały wyniki badań do Zespołu Medycznego PZPN. Wszystkie osoby, u których stwierdzono pozytywne wyniki, zostały skierowane na izolację, zgodnie z obowiązującymi procedurami. Zespołom, w których stwierdzono przypadki zakażenia, zaleca się treningi indywidualne" - można przeczytać.

Będą ponowne testy

We wszystkich klubach z pozytywnymi wynikami przed powrotem rozgrywek po przerwie reprezentacyjnej zostaną przeprowadzone kolejne testy wymazowe. Zespół Medyczny Polskiego Związku Piłki Nożnej zalecił jednak podobne badania wszystkim klubom ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną w Polsce.

- Zdrowie i bezpieczeństwo pozostaje naszym priorytetem, dlatego jesteśmy w stałym kontakcie zarówno z Zespołem Medycznym PZPN, jak i klubami i działamy według przyjętego protokołu. Cieszymy się, że w żadnej z drużyn nie stwierdzono nowych, rozwijających się masowo ognisk chorobowych. Dzięki przełożeniu meczów z udziałem Pogoni Szczecin, Wisły Kraków i Warty Poznań uniknęliśmy sytuacji, w której mogło dojść do większej liczby zakażeń. Liczymy, że po przerwie reprezentacyjnej wszystkie nasze zespoły wrócą do dalszej rywalizacji w pełni sił - powiedział prezes Ekstraklasy S.A. Marcin Amunicki.

Departament Logistyki Rozgrywek ustalił już daty dwóch zaległych spotkań, które zostały odwołane ze względu na dużą liczbę zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Termin meczu Warty Poznań z Legią Warszawa został wstępnie zaplanowany na 3 listopada i zostanie potwierdzony wspólnie z nadawcą rozgrywek, telewizją Canal+.

Najbliższa, 7. kolejka PKO Bank Polski Ekstraklasy będzie rozegrana w dniach 17-19 października.