Mateusz Brożyna 02.11.2020

Ekstraklasa: Warta - Legia. Formalność w Grodzisku Wlkp. Mistrz Polski wskoczył na podium

Warta Poznań przegrała w Grodzisku Wielkopolskim z Legią Warszawa 0:3 (0:3) w zaległym spotkaniu 6. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy. Gole strzelali: Paweł Wszołek (12'), Serb Filip Mladenović (23') i Czech Tomas Pekhart (30'). To 5. wygrana stołecznej drużyny w tym sezonie w lidze.
  • Tytułu broni warszawska Legia
  • W tabeli prowadzi Raków Częstochowa (19 pkt) przed Górnikiem Zabrze i Legią (po 16 pkt)
  • Warta Poznań zajmuje 12. miejsce (7 pkt)

Legioniści potrzebowali zaledwie 30 minut, by rozstrzygnąć losy meczu. Warciarze w pierwszej połowie popełniali fatalne błędy w obronie i zostali ukarani. Beniaminek w bieżących rozgrywkach po raz pierwszy stracił w meczu więcej niż jednego gola, natomiast wciąż pozostaje zespołem bez strzelonej bramki na własnym stadionie.

Przed spotkaniem stołeczny klub poinformował o wykrytym przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w zespole. Zawodnik, którego personaliów nie ujawniono, został odizolowany od grupy i pozostał w domu.

Ekstraklasa: koronawirus zaatakował Wisłę Płock. Ponad trzydzieści zakażeń w klubie

Beniaminek w tym sezonie dał się poznać z solidnej obrony – stracili tylko sześć goli, a jedynie Pogoń Szczecin mogła pochwalić się lepszym bilansem (cztery stracone bramki). Tymczasem przeciwko mistrzom Polski w ciągu pół godziny stracił połowę tego, co we wcześniejszych siedmiu meczach. Podopieczni Czesława Michniewicza po niepowodzeniach w europejskich pucharach powoli wstają z kolan. Trzy punkty zdobyte w Grodzisku Wielkopolskim pozwoliło im na awans na trzecie miejsce w tabeli.

"Zieloni" tylko przez pierwsze minuty dotrzymywali kroku rywalom. Już na połowie gości atakowali piłkarzy Legii, którzy na początku spotkania mogli czuć się nieco zaskoczeni. Taktyka Warty rozsypała się w 13. minucie, kiedy to Joel Valencia z Filipem Mladenoviciem łatwo rozmontowali defensywę gospodarzy; Serb płasko dograł w pole karne, a Paweł Wszołek dopełnił formalności.

00:39 Tworek.mp3 Pomimo porażki, szkoleniowiec Warty Piotr Tworek był zadowolony z woli walki swojego zespołu (IAR)

Legioniści szybko zorientowali się, że prawa strona przeciwnika - Jan Grzesik i Kajetan Szmyt nie najlepiej współpracują ze sobą i starali się to wykorzystać. Szmyt dał się dość łatwo ograć Mladenoviciowi, który z ok. 14 m idealnie przymierzył w „okienko”.

Poznaniacy przeżywali trudne momenty, nie potrafili odpowiedzieć na ataki Legii, nie umieli też przerwać kolejnych akcji zespołu gości. W 28. minucie Tomas Pekhart był bliski podwyższenia wyniku, ale po jego strzale głową piłka odbiła się od słupka. Czech w kolejnej akcji wpisał się na listę strzelców, zamykający akcję Josip Juranovic próbował strzelać, ostatecznie piłka trafiła na głowę Pekharta, który zdobył ósmą bramkę w tym sezonie i umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji strzelców.

Po dwóch kwadransach emocje się praktycznie skończyły. Legia prowadziła grę, kontrolowała mecz i miała sporą przewagę, choć groźniejszych sytuacji do przerwy już nie stworzyła.

Warta kiepsko sobie radziła w ofensywie w poprzednich meczach, przeciwko Legii w ataku praktycznie nie istniała. Przez 45 minut Artur Boruc nie miał praktycznie okazji do interwencji.

W przerwie Michniewicz zdjął byłego reprezentanta Polski i między słupkami stanął Cezary Miszta, który zadebiutował w ekstraklasie. Miszta w poprzednim sezonie był wypożyczony do pierwszoligowego Radomiaka Radom i cztery miesiące temu grał przeciwko Warcie w decydującym meczu barażowym o ekstraklasę. Wówczas został dwukrotnie pokonany po rzutach karnych. 19-latek w poniedziałkowy wieczór ekstraklasy zagrał bezbłędnie i zachował czyste konto.

00:53 Michniewicz 1.mp3 Jak przyznał trener Legii Czesław Michniewicz, w jego zespole wystąpiło dwóch zawodników, którzy nie czuli się najlepiej (IAR)

Po zmianie stron tempo meczu spadło, ale inicjatywa wciąż należała do mistrzów Polski. Opiekun Legii widząc, że rywal nie jest w stanie zrobić jego drużynie krzywdy, skorzystał z nowego regulaminu i co chwilę wprowadzał nowych zawodników na boisko.

Gospodarze próbowali zdobyć, choć kontaktowego gola i w ostatni kwadransie zagrali odważniej w ofensywie. Próba dośrodkowania Łukasza Trałki okazała się niezłym strzałem, z którym poradził sobie Miszta. Chwilę później po rzucie rożnym Bartosz Kieliba wygrał pojedynek główkowy, ale bramkarza gości wyręczył Juranovic. Groźnie z dystansu uderzył Mateusz Kupczak, ale Miszta znów był na posterunku.

Warszawianie w drugiej odsłonie mieli praktycznie jedną okazję - po akcji Macieja Rosołka, Domagoj Antolic z bliska trafił tylko w boczną siatkę.

Zaległy mecz 6. kolejki Ekstraklasy
:

Warta Poznań - Legia Warszawa 0:3 (0:3)

Bramki: 0:1 Paweł Wszołek (13), 0:2 Filip Mladenovic (23), 0:3 Tomas Pekhart (30-głową)

Sędzia: Paweł Gil (Lublin)

Warta: Adrian Lis - Jan Grzesik (68. Mateusz Spychała), Robert Ivanov, Bartosz Kieliba, Jakub Kuzdra - Kajetan Szmyt, Łukasz Trałka, Robert Janicki (46. Michał Jakóbowski), Mateusz Kupczak, Mario Rodriguez (70. Konrad Handzlik) - Mateusz Kuzimski

Legia: Artur Boruc (46. Cezary Miszta) - Josip Juranovic, Igor Lewczuk, Artur Jędrzejczyk, Filip Mladenovic - Paweł Wszołek (77. Paweł Stolarski), Bartosz Slisz (74. Andre Martins), Walerian Gwilia (60. Bartosz Kapustka), Domagoj Antolic, Joel Valencia - Tomas Pekhart (74. Maciej Rosołek)

00:32 Michniewicz 2.mp3 Michniewicz cieszy się ze zwycięstwa (IAR)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
16. Piast Gliwice 8 0 2 6 5-14 2 -9
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze