Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Paweł Bączek 04.11.2020

"Działanie ponad podziałami". Minister rodziny o Solidarnościowym Korpusie Wsparcia Seniorów

- To wielkie zaangażowanie młodego pokolenia. Dziękuję, że tak kreatywnie działacie, to jest nasz egzamin z solidarności międzypokoleniowej - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, odnosząc się do idei Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów.
1200_senior_shutterstock.jpg
Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Zobacz, jak wygląda i co oferuje

W konferencji prasowej wzięli udział m.in. Marlena Maląg, wicepremier Piotr Gliński, a także pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej Piotr Mazurek i przedstawiciele środowisk młodzieżowych.

Czytaj także:

Maląg zauważyła, że w czasie, w którym pandemia przybiera na sile, działania rządu mają zapewnić Polakom zdrowie i bezpieczeństwo.

Jedną z takich czynności, jak wskazywała, jest utworzenie Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. Przekonywała, że to działanie ponad podziałami, w które zaangażowany jest rząd wraz z samorządami terytorialnymi, wolontariuszami, harcerzami, Wojskami Obrony Terytorialnej, ale także z Caritasem i osobami dobrej woli.

senior 1200 shutterstock.jpg
Przybywa wolontariuszy i organizacji chcących wspierać seniorów

Podkreśliła, że w ramach korpusu uruchomiono bezpłatną infolinię 22-505-11-11, żeby seniorzy mogli bezpośrednio poprosić o wsparcie. Wskazała, że do jednostek samorządów terytorialnych trafia na organizację takiej pomocy 100 mln zł.

Posłuchaj
00:18 10722101_1.mp3 Marlena Maląg o wsparciu dla seniorów w czasie epidemii (IAR)

- Korpus działa tydzień. W ten tydzień 8 tys. seniorów poprosiło o wsparcie, którego udziela 6 tys. wolontariuszy. To piękne działanie pokazuje, że w tej trudnej sytuacji jesteśmy gotowi nieść pomoc osobom, które jej potrzebują - zauważyła minister.

- Dziękuję, że tak kreatywnie działacie, to jest nasz egzamin z solidarności międzypokoleniowej - podkreśliła.

Minister zwróciła również uwagę na wsparcie, jakim otaczane są osoby w domach pomocy społecznej, również te, które tam pracują. - W tym roku dodatkowego wsparcia od rządu zostało przeznaczone ponad pół miliarda zł. Kolejne 40 mln przekazujemy teraz, aby m.in. zabezpieczyć ich funkcjonowanie - powiedziała.

"Podstawowym zadaniem ochrona najsłabszych"

Wicepremier Piotr Gliński przekonywał, że rząd od początku marca podejmuje zdecydowane działania w walce z pandemią. - Jednym z zadań podstawowych, jakie mamy do realizacji, jest ochrona najsłabszych, to są przede wszystkim osoby starsze, to jest grupa największego ryzyka - zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że służby socjalne w ekstremalnej sytuacji pandemicznej wymagają wsparcia. - Dlatego stworzyliśmy Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, który musi się opierać na pracy wolontariackiej tych wszystkich, którzy mogą tę pracę organizować, także organizacji młodzieżowych - podkreślił.

Wsparcie środowisk młodzieżowych

Z kolei Piotr Mazurek podał, że ok. 100 środowisk młodzieżowych z całej Polski zaangażowało się w pomoc w ramach korpusu. Zaznaczył, że środowiska młodzieżowe świetnie i szybko się organizują.

Rzecznik prasowa Związku Harcerstwa Polskiego Martyna Kowacka powiedziała, że dla harcerek i harcerzy pomaganie innym jest rzeczą naturalną.

Również uczestniczący w konferencji prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski, zwracając się do seniorów, powiedział, że to oni są najważniejsi. - Dziś jako lekarz i jako wolontariusz chcę zapewnić z całą mocą i z całego serca, że nikt z was nie zostanie bez pomocy - powiedział.

Jak działa Korpus Wsparcia Seniorów?

  1. Senior dzwoni na infolinię i informuje, że decyduje się pozostać w domu dla własnego bezpieczeństwa - infolinia odsyła sprawę z numerem telefonu do właściwej gminy i lokalnego ośrodka pomocy społecznej.
  2. Gmina kontaktuje się z seniorem i ustala potrzeby z gotowego katalogu (np. zakupy spożywcze, wyrzucenie śmieci, wizyta u lekarza, wyprowadzenie psa).
  3. Gmina prowadzi wykaz (listę) seniorów potrzebujących pomocy i przypisuje do każdego seniora, osobę, która zajmie się już bezpośrednio pomocą.

Pomoc wolontariuszy, żołnierzy WOT...

W pomoc seniorom w ramach korpusu są zaangażowani wolontariusze, którzy sami zgłoszą się do pomocy (zgłaszać się można za pośrednictwem strony internetowej lub osobiście w lokalnym ośrodku pomocy), a także Wojska Obrony Terytorialnej i pracownicy pomocy społecznej.

Ich zadaniem będzie pomoc osobom starszym w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez pandemię.

PAP/IAR/wspierajseniora.pl/twitter.com
pb