Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Damian Nejman 07.01.2021

Umorzone śledztwo ws. znieważenia polskiego godła. Prokurator Generalny zlecił analizę

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro polecił sprawdzić prawidłowość decyzji radomskiej prokuratury, która umorzyła śledztwo w sprawie znieważenia polskiego godła na wystawie w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu - poinformowała PAP w czwartek Prokuratura Krajowa.

Jak poinformowano, analizę prawidłowości decyzji o umorzeniu ma przeprowadzić Prokuratura Regionalna w Lublinie. O umorzeniu postępowania w sprawie rzekomego znieważenia polskiego godła na wystawie w Radomiu poinformowano w poniedziałek. Chodzi o pracę przedstawiającą nagą kobietę na tle białego orła, prezentowaną przez grupę artystyczną "Łódź Kaliska".

prokuratura sąd sad sedzia F 1200.jpg
"Rażąca niewspółmierność kary". Ziobro wnioskuje o kasację wyroku za zgwałcenie 12-latki

Zawiadomienie w tej sprawie złożyło stowarzyszenie Obóz Wielkiej Polski. Chodziło o fotografię przedstawiającą nagą kobietę na tle białego orła, prezentowaną w styczniu na wystawie w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu, ukazującej 40-letni dorobek grupy artystycznej "Łódź Kaliska". Według stowarzyszenia wizerunek przedstawiony na wystawie w Radomiu stanowił także pogwałcenie uczuć osób żywiących szacunek do symbolu państwa polskiego.

Czytaj więcej:

Jak tłumaczyła wówczas rzecznik Prokuratury Okręgowej w Radomiu Beata Galas, śledztwo zostało umorzone wobec braku znamion czynu zabronionego. Według radomskiej prokuratury zamierzeniem twórców nie było znieważenie polskiego godła. "Był to wyraz ekspresji artystycznej, która - co oczywiste - nie musi być powszechnie akceptowana, niemniej zdecydowanie mieści się w granicach" – uznali śledczy.

Zdaniem prokuratury w Radomiu przedstawiona na fotografii naga kobieta na tle godła nie nasuwa skojarzeń, że chciano w ten sposób wyrazić pogardę dla godła czy je ośmieszyć. Śledczy zwrócili uwagę, że modelka nie zachowuje się w sposób, który mógłby być uznany za znieważający. Kobieta stoi w wyprostowanej pozycji, nie wykonuje żadnych niestosownych gestów. "W konsekwencji umieszczenie analizowanego zdjęcia na wystawie muzealnej nie może być uznane za znieważanie orła RP" – zaznaczyła radomska prokuratura.

dn