Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Jan Odyniec 22.01.2021

Polscy dyplomaci upamiętnili powstańców styczniowych. Uroczystości na Litwie i Ukrainie

Przedstawiciele polskiej ambasady na Litwie złożyli wieniec przy grobach powstańców styczniowych na cmentarzu na Rossie. W ten sposób uczcili 158. rocznicę zrywu. Powstanie styczniowe zostało uczczone także we Lwowie na Ukrainie.

W kaplicy centralnej na wileńskim cmentarzu na Rossie spoczywają szczątki dwudziestu powstańców styczniowych. Zostały odnalezione kilka lat temu na wileńskiej Górze Zamkowej. Były to osoby, które zostały stracone na Placu Łukiskim. Wśród nich byli przywódcy powstania na Litwie - Zygmunt Sierakowski i Wincenty Konstanty Kalinowski.

powstanie styczniowe_663.jpg
Radosław Żurawski vel Grajewski: Powstanie Styczniowe ustaliło granicę cywilizacyjną

Bohaterowie nie tylko polscy

Posłuchaj
00:50 Rossa Zalewski IAR.mp3 Polscy dyplomaci upamiętnili bohaterów powstania styczniowego na Litwie. Relacja Kamila Zalewskiego (IAR)

- Ta kaplica symbolicznie podkreśla wspólnotę walki o wolność właśnie przez to, że spoczywają tutaj przywódcy powstania, którzy są uważani też za bohaterów innych narodów - powiedział kierownik wydziału konsularnego w Wilnie Marcin Zieniewicz.

Dyplomata przypomniał, że nie tylko Polacy, ale również Białorusini uważają Konstantego Kalinowskiego za swojego bohatera. - Mamy miejsce, gdzie wszystkie narody mogą oddawać hołd przywódcom powstania - dodaje.

Uroczysty pochówek powstańców odbył się w listopadzie 2019 roku. W sumie na Litwie jest około stu miejsc pamięci związanych z tamtym zrywem. W Podbrzeziu w rejonie kiejdańskim z kolei jest Muzeum Powstania 1863.

Czytaj również:

Obchody we Lwowie

Na Górce Powstańczej na Cmentarzu Łyczakowskim uczczono 158. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Ze względu na trwający lockdown na Ukrainie w skromnych obchodach wzięli udział przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie, Konsulatu Generalnego RP i miejscowych polskich mediów. U stóp pomnika Szymona Wizunasa Szydłowskiego złożono wieńce oraz zapalono znicze.

branka_663.jpg
Aleksander Wielopolski – realista czy zdrajca?

Janusz Balicki, prezes Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi podkreślił, że organizacja od lat opiekuje się tym miejscem. - Przez dłuższy czas pojedyncze osoby, przede wszystkim, śp. Eugeniusz Cydzik i Jan Franczuk. Oni byli tymi ludźmi, którzy opiekowali się tym miejscem. Teraz my dbamy o Górkę Powstańców oraz inne miejsca pamięci narodowej na terenie Lwowa - powiedział.

Posłuchaj
00:42 Lwów Sało IAR.mp3 Polscy dyplomaci upamiętnili bohaterów powstania styczniowego na Ukrainie. Relacja Eugeniusza Sało (IAR)

Zapalono również znicze na grobie Artura Grottgera, malarza powstania styczniowego, a także mogiłach generałów Antoniego Jeziorańskiego, Michała Jana Heidenreicha (pseudonim Kruk), Józefa Śmiechowskiego, spoczywających na Cmentarzu Łyczakowskim.

Kwatera powstańców styczniowych położona jest w najwyższej części Cmentarza Łyczakowskiego. Są tu groby 230 osób. Na Cmentarzu Łyczakowskim jest pochowany m.in.: ostatni członek Rządu Narodowego Józef Kajetan Jankowski, generałowie Józef Śmiechowski, Antoni Jeziorański i Michał Jan Heidenreich, sekretarza stanu w Rządzie Narodowym Rzeczpospolitej Polskiej Wojciech Biechoński, organizatorki pomocy powstańcom Julia i Zofia Romanowicz, wybitny aktor Gustaw Fiszer, znakomity zoolog Benedykt Dybowski oraz bracia Tadeusz, Kazimierz i Józef Żulińscy.

Powstanie Styczniowe w Królestwie Polskim wybuchło 22 stycznia 1863 roku, a w Wielkim Księstwie Litewskim na początku lutego. Swoim zasięgiem objęło tereny obecnej Polski, Litwy, Białorusi i części Ukrainy. Zryw zakończył się klęską powstańców w 1864 roku.

jmo