Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Radosław Różycki 08.10.2010

"Ta tablica ma symboliczne znaczenie"

Wdowa po Januszu Kurtyce, Zuzanna Kurtyka, dziękowała za pamięć o jej mężu, który poświęcił 10. lat dla rozwoju Instytutu.
Synowie i wdowa po Januszu Kurtyce - Zuzanna - odsłonili tablicę upamiętniającą b. prezesa IPN, który zginął w katastrofie smoleńskiej.Synowie i wdowa po Januszu Kurtyce - Zuzanna - odsłonili tablicę upamiętniającą b. prezesa IPN, który zginął w katastrofie smoleńskiej.(fot. PAP)
Galeria Posłuchaj
  • Zuzanna Kurtyka o dokonaniach męża
  • Zuzanna Kurtyka o tablicy upamiętniajacej Janusza Kurtykę
  • P. o. prezesa IPN Franciszek Gryciuk
  • Barbara Fedyszak - Radziejowska
Czytaj także

Na budynku Instytutu Pamięci Narodowej pracownicy i przyjaciele odsłonili tablicę, upamiętniającą tragicznie zmarłego w katastrofie pod Smoleńskiem prezesa IPN, Janusza Kurtykę.

Uroczystość odbyła się z okazji 10. rocznicy działalności Instytutu.


Wdowa po Januszu Kurtyce, Zuzanna Kurtyka, dziękowała za pamięć o jej mężu, który poświęcił 10. lat dla rozwoju Instytutu. W krótkim przemówieniu Zuzanna Kurtyka przypomniała, że jej mąż marzył, by państwo polskie było oparte na silnych instytucjach, które mogłyby stanowić ochronę dla obywatela. Jej zdaniem, Januszowi Kurtyce udało się taką instytucję stworzyć. Instytut pod jego rządami był, jak powiedziała, sumieniem dla sprawujących władzę i protektoratem dla osób wyklętych przez kolejne systemy władzy.


Zuzanna Kurtyka podkreśliła, że odsłonięcie tablicy upamiętniającej jej męża w 10. rocznicę działalności IPN ma symboliczne znaczenie. Świadczy to o tym, że w Instytucie pozostali ludzie, dla których system wartości, którym kierował się Janusz Kurtyka, jest ważny.


Pełniący obowiązki prezesa IPN Franciszek Gryciuk podkreślał, że Kurtyka niezwykle rozwinął działalność Instytutu. Jego zasługą jest między innymi rozwinięcie współpracy międzynarodowej, co zaowocowało wieloma pożytecznymi kontaktami w sprawie wymiany archiwaliów. To znacznie wzbogaciło wiedzę Instytutu o bolesnej przeszłości - dodał Franciszek Gryciuk.


Przewodnicząca Kolegium IPN profesor Barbara Fedyszak - Radziejowska przypominała, że tablica wmurowana w gmach Instytutu stanie się zobowiązaniem dla jego następców. Profesor podkreśliła, że tablica nie jest tylko po to, by pamiętać o człowieku wielkiego formatu, ale też po to, by znaleźli się jego godni następcy.

Instytut gromadzi i udostępnia akta PRL-owskich służb bezpieczeństwa, sporządzone między 22 lipca 1944 roku a 31 lipca 1989 roku. Do jego zadań należy również prowadzenie śledztw w sprawie zbrodni nazistowskich i komunistycznych oraz prowadzenie działalności edukacyjnej. Ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej daje dostęp do dokumentów zgromadzonych w archiwach służb specjalnych PRL osobom, o których organy bezpieczeństwa państwa zbierały informacje. W ramach Instytutu działają: Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów, Biuro Edukacji Publicznej i Biuro Lustracyjne. Powołano 11 oddziałów Instytutu we wszystkich miastach, w których funkcjonują sądy apelacyjne. W kolejnych 7 miastach powołano delegatury IPN.

rr