Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Przemysław Goławski 10.02.2021

"101 lat temu miała tu miejsce chwila niezwykle podniosła". Prezydent w rocznicę zaślubin Polski z morzem

Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed pomnikiem generała Hallera z okazji 101. rocznicy zaślubin Polski z morzem. Podczas uroczystości w Pucku prezydent powiedział, że dostęp do morza miał i nadal ma fundamentalne znaczenie dla Polski.

Andrzej Duda przypomniał też wysiłek Polaków, którzy po I wojnie światowej budowali port w Gdyni.


Posłuchaj
00:30 Prezydent Andrzej Duda na 101. rocznicy zaślubin Polski z morzem IAR.mp3 Prezydent Andrzej Duda na 101. rocznicy zaślubin Polski z morzem (IAR)

- Sto czterdzieści siedem kilometrów brzegu morskiego przejęła wtedy Polska w wyniku ustaleń traktatu wersalskiego. To zmartwychwstałe polskie państwo i umęczony zaborami naród zdobyły się na wielki wysiłek budowy portu, własnego portu, nowego portu, wielkomorskiego portu w Gdyni - mówił prezydent Andrzej Duda.

jurata pad 1200 free t .jpg
30 lat Grupy Wyszehradzkiej. W Juracie stanęła pamiątkowa tablica

Nawiązał też do odbywającego się w Juracie szczytu państw Grupy Wyszehradzkiej, podczas którego przywódcy Polski, Słowacji, Czech i Węgier rozmawiają o przyszłości regionu po zakończeniu pandemii koronawirusa. - Jesteśmy jednym z tych czterech państw, które posiada dostęp do morza. Cieszymy się naszym Bałtykiem i dlatego ta 101. rocznica zaślubin Polski z morzem jest także, jak zawsze, bardzo ważna - mówił prezydent Andrzej Duda.

10 lutego 1920 roku w Pucku generał broni Józef Haller, dowódca Frontu Pomorskiego, wrzucił do morza jeden z dwóch platynowych pierścieni, podarowanych przez gdańszczan. Był to symboliczny akt powrotu naszego kraju nad Bałtyk.

Czytaj także:

II Rzeczpospolita odzyskała dostęp do Bałtyku na mocy traktatu wersalskiego z 28 czerwca 1919 roku. Wcześniej straciliśmy go w wyniku rozbiorów. Po ratyfikacji i wejściu w życie traktatu zaczęto przejmowanie tych terenów od Niemców. Zadanie powierzono Frontowi Pomorskiemu dowodzonemu przez Józefa Hallera, który rozpoczął je od przejęcia Torunia w styczniu 1920 roku.

pg