PolskieRadio24.pl
Bartosz Goluch 10.03.2021

La Liga: Atletico wraca na zwycięską ścieżkę. "Los Colchoneros" uciekają Barcelonie i Realowi

Atletico Madryt pokonało Athletic Bilbao 2:1 w 26. kolejce hiszpańskiej La Liga. Dzięki zwycięstwu "Rojiblancos" powiększyli przewagę nad drugą w tabeli Barceloną do 6 punktów.

Początek należał do gospodarzy, którzy zepchnęli do defensywy Basków. Athletic ograniczał się do powstrzymywania rywali i dalekich wybić w kierunku najwyżej ustawionych Inakiego Williamsa oraz Raula Garcii.

Ekipie z Bilbao wystarczyła jedna akcja - w 22. minucie gry piłkę od Oscara de Marcosa na skrzydle otrzymał Williams i precyzyjnie podał do Ikera Muniaina. Hiszpan skiksował, ale udało mu się trafić do bramki. Był to jego 5. gol w tym sezonie.

Podopieczni Diego Simeone długo nie potrafili sforsować defensywy rywali, którzy "oddali im piłkę" i konsekwentnie stopowali graczy Atletico. Impas tuż przed przerwą przełamał Marcos Llorente, który uderzył piłkę głową i po rykoszecie pokonał Unaia Simona. Gracze Athletiku mieli w tej sytuacji pretensje do sędziego, gdyż bramka padła po upłynięciu doliczonego czasu gry pierwszej połowy. 10 gol Llorente w tym sezonie został jednak uznany.

W 50. minucie Luis Suarez, wpadając w pole karne, łatwo ograł Unaia Nuneza. Gracz ekipy z Bilbao sfaulował Urugwajczyka. Napastnik Atleti sam wymierzył sprawiedliwość z 11 metrów i wyprowadził swój zespół na prowadzenie 2:1. Była to jego 18. bramka w tym sezonie.

Podopieczni trenera Marcelino ruszyli do odrabiania strat. Dwoił się i troił Iker Muniain, przez którego przechodziła większość akcji "Lwów". Z kolei gracze Atletico włączyli "tryb ekonomiczny", nie forsując tempa i próbując długo utrzymywać się przy piłce. Goście wprawdzie atakowali, ale nie sprawiali zbyt wielu kłopotów Janowi Oblakowi.

W 71. minucie przed doskonałą szansą stanął Yannick Ferreira Carrasco, jednak Belg zamiast uderzać z pierwszej piłki do niemal pustej bramki, przyjął futbolówkę i został zatrzymany przez obrońców gości.

W końcówce gospodarze skupili się na defensywie - trener Simeone zdjął z boiska Suareza i Joao Felixa, dlatego Atleti grało bez nominalnego napastnika. Gospodarze utrzymali jednobramkowe prowadzenie do ostatniego gwizdka.

Stadion Wanda Metropolitano pozostał więc dla Athletiku niezdobyty - Baskowie jeszcze nie wygrali na tym obiekcie w historii starć z "Los Colchoneros" Atletico swoje mecze rozgrywa tam od sezonu 2017/18.

Dzięki zwycięstwu "Rojiblancos" umocnili się na pozycji lidera La Liga. Ekipa ze stolicy Hiszpanii ma 6 punktów przewagi nad Barceloną i 8 "oczek" więcej od Realu Madryt. Athletic zajmuje 8. lokatę.