Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Szewczuk 19.03.2021

Pandemia koronawirusa. Już niemal 2,7 mln ofiar śmiertelnych zakażenia

Europejska Agencja Leków potwierdziła, że szczepionka firmy AstraZeneca jest bezpieczna i może być nadal stosowana. Eksperci przeanalizowali dane z krajów unijnych, w których pojawiły się przypadki zakrzepów krwi u osób zaszczepionych. Pogarsza się tymczasem sytuacja wirusowa w Europie, a najgorzej jest teraz w Brazylii.

Po kilku dniach badań nadesłanych przez państwa członkowskie danych eksperci Europejskiej Agencji Leków potwierdzili, że nie ma powodu, by wstrzymywać podawanie szczepionki, jak stało się to w kilku europejskich krajach. - To bezpieczna i skuteczna szczepionka. Jej zalety w postaci ochrony przed COVID-19 i związanym z nim ryzykiem śmierci są większe niż potencjalne inne ryzyka - podkreśliła szefowa Europejskiej Agencji Leków Emer Cooke. Specjaliści uznali jednak, że nie można wykluczyć, że pojedyncze zakrzepy krwi mogły być związane ze szczepieniem.

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała z kolei, że pogarsza się sytuacja wirusowa w Europie, a najgorzej jest w Europie Środkowej, państwach bałtyckich i na Bałkanach. W ubiegłym tygodniu na całym kontynencie zachorowało milion 200 tysięcy osób.

Czytaj także:

CZYTAJ RÓWNIEŻ
mid-epa09082555 (1).jpg
WHO alarmuje. W Europie rośnie liczba zachorowań na COVID-19

Najgorzej jest w Brazylii

Najgorsza na świecie sytuacja jest w Brazylii, gdzie w środę zakaziło się rekordowo wiele osób: ponad 90 tysięcy. Rządowe agencje ostrzegają, że służba zdrowia jest na skraju wydolności. Szybko rośnie też liczba nowych zachorowań w Indiach. Nowe badania wykazały też, że 32 miliony mieszkańców tego kraju zubożały w czasie pandemii na tyle mocno, że nie są już klasą średnią.

Izrael poinformował właśnie, że zaszczepił dotąd 105 tysięcy Palestyńczyków, którzy pracują w Izraelu lub w żydowskich osiedlach na Zachodnim Brzegu. Izrael jest najszybciej szczepiącym obecnie krajem na świecie, ale spotkał się z falą krytyki, gdy okazało się, że szczepionek nie dostali Palestyńczycy.

Posłuchaj
00:55 2 mln 685 tysięcy ofiar COVID-19 na świecie. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR).mp3 2 mln 685 tysięcy ofiar COVID-19 na świecie. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

USA podzielą się szczepionkami

Stany Zjednoczone zapowiedziały z kolei, że pomogą będącym w kłopotach sąsiadom i wyślą 2,5 miliona dawek szczepionki AstraZeneca do Meksyku i półtora miliona do Kanady.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 2 miliony 685 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 121 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

ms