Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 30.10.2010

Zmiana czasu: pociągi poczekają

W nocy z soboty na niedzielę przechodzimy z letniego na czas zimowy. O 3.00 przesuwamy wskazówki zegarków na godzinę 2.00.
Zmiana czasu: pociągi poczekająGlow Images/East News

W tym czasie pociągi zatrzymają się na godzinę, potem ruszą w dalszą drogę zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy. Chodzi o 24 połączenia spółki Intercity - wynika z wypowiedzi Beaty Czemerajdy z biura prasowego tej firmy.

Zatrzymają się między innymi pociągi relacji Zakopane-Gdynia Główna, Kraków-Kołobrzeg oraz Warszawa-Jelenia Góra.

Zmiana czasu nie dotyczy pasażerów innego przewoźnika - Przewozów Regionalnych - bo w nocy, kiedy dojdzie do zmiany czasu, nie będą kursowały pociągi tej spółki.

Lotniska: odloty według nowego czasu

Zmiana czasu nie utrudni w żaden sposób funkcjonowania warszawskiego Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina. Pasażerowie mogą być spokojni, wszystkie przyloty i odloty będą odbywały się planowo - zapewnia rzecznik lotniska Przemysław Przybylski.

- Klienci którzy w podróż mieli wybrać się o godzinie 2.50, odlecą o tej porze tyle, że już nowego czasu - tłumaczy Przemysław Przybylski.

Komputer o północy automatycznie zmieni godzinę wyświetlaną na wszystkich tablicach z rozkładem. Wszystkie loty będą odbywać się według czasu, który już wtedy będą obowiązywał. Warszawski port lotniczy obsługuje w nocy niewiele regularnych lotów. Zatem przesunięcie wskazówek zegara o godzinę- jak zapewnia rzecznik - inie powinno zakłócić pracy lotniska.

Zyskają "sowy"

Szacuje się, że organizm potrzebuje co najmniej kilku dni, aby przyzwyczaić się do zmiany czasu. Psychiatra doktor Michał Skalski kierownik warszawskiej Poradni Leczenia Zaburzeń Snu, podkreśla, że zmianę czasu najbardziej odczują osoby, które mają problemy ze zbyt wczesnym budzeniem się.

Psychiatra wyjaśnia, że ludzi można podzielić na "sowy" i "skowronki". "Sowy" preferują nocny tryb życia, a "skowronki" lubią wstawać wcześnie. Zmiana czasu na zimowy będzie zdecydowanie korzystniejsza dla tych, którzy lubią sobie pospać.

Prawdziwy problem to brak światła

Rytm biologiczny człowieka ma związek ze światłem. Większy zatem wpływ na nasz organizm będzie miało skrócenie dnia, niż zmiana czasu - podkreśla doktor Skalski.

Ograniczenie światła powoduje zwiększenie ryzyka wystąpienia nadmiernej senności i objawów depresji sezonowej u ludzi, którzy mają organizm bardziej wrażliwy na światło.

Gospodarka: oszczędność energii

Główny ekonomista ING Banku Śląskiego Mateusz Szczurek też jest zdania, że zróżnicowanie czasu letniego i zimowego ma znacznie więcej zalet niż wad. Ekspert podkreśla, że koszty związane z przestawianiem zegarów dwa razy w roku są niewielkie, bo większość komputerów ma zaprogramowaną automatyczną zmianę. Choć wątpliwości dotyczące różnicowania czasu letniego i zimowego pojawiają się często, ekonomista wątpi, aby któreś z państw zaniechało zmian.

Więcej giełdy

Zmiana czasu ma też wpływ na zachowania inwestorów giełdowych. Analitycy przypominają, że w Stanach Zjednoczonych zmiana czasu następuje dwa tygodnie później niż w Europie, dzięki czemu rodzimi inwestorzy mogą dłużej śledzić notowania giełdowe za oceanem. Przez dwa tygodnie giełda papierów wartościowych w Nowym Jorku będzie rozpoczynała notowania o 14:30 polskiego czasu, a nie jak zwykle o 15:30.

agkm