Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Sylwia Mróz 10.11.2010

Dobre wiadomości dla Polski z Brukseli

Fundusze regionalne w nowym, unijnym budżecie nie powinny być ograniczane i należy utrzymać je na obecnym poziomie.
Siedziba Komisji EuropejskiejSiedziba Komisji Europejskiejfot. wikipedia

To jeden z wniosków raportu Komisji Europejskiej dotyczący tak zwanej polityki spójności, który w środę zostanie opublikowany w Brukseli. Ten zapis jest korzystny dla Polski, która obecnie jest największym beneficjentem unijnych funduszy.

Raport proponuje także nowe rozwiązania. Komisja chce uzależnić przyznaną pomoc finansową od przeprowadzanych reform w krajach członkowskich. Ten raport to przygotowanie do negocjacji na temat nowego budżetu Unii na lata 2014-2020. Polska zabiega, by nie ograniczać w nim pieniędzy na wyrównywanie szans w rozwoju regionów całej Wspólnoty.

Polityka spójności

Tymczasem kraje starej Unii już zapowiadają, że będą domagać się ograniczenia wydatków, a cięcia powinny objąć także politykę spójności. Raport Komisji świadczy o tym, że Bruksela jest przeciwna - mówi przewodnicząca parlamentarnej komisji regionalnej Danuta Huebner.

- Polityka spójności jest doceniona, jako ta, która realizuje wspólne europejskie cele. To jest dobra wiadomość dla Polski, bo będziemy mogli inwestować zarówno w infrastrukturę transportową, jak i nie pozostaniemy na marginesie Europy jeśli chodzi o innowacyjność, inwestowanie w edukację, badania i rozwój - dodała europosłanka.

Nowością w raporcie jest uzależnienie wsparcia od reform. Komisja chciałaby w przyszłości podpisywać kontrakty z unijnymi krajami i połączyć finansowanie z funduszy z reformami gospodarczych i wdrażaniem unijnego prawa. Zdaniem niektórych komentatorów to mogłoby motywować kraje do większego wysiłku. Inni uważają, że taki pomysł może być uznany za zbytnią ingerencję Komisji w politykę prowadzoną przez unijne rządy.

sm