Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Agnieszka Kamińska 10.11.2010

Zabito 1000 tygrysów. Ile zostało?

Całą populację tygrysów na świecie szacuje się na zaledwie kilka tysięcy.
Zabito 1000 tygrysów. Ile zostało?

Nielegalny handel skórą i pazurami doprowadził do śmierci bardzo wielu tygrysów w ciągu ostatnich 10 lat, około tysiąca – wynika z raportu Traffic International. Tymczaaem przyjmuje się, że na świecie żyje obecnie zaledwie 3,5 tysiąca tygrysów – podczas gdy na początku zeszłego wieku było ich, jak się szacuje, 100 tysięcy.

Najczęściej handlarzom rekwirowano futro, kości i pazury. Raport opracowano na podstawie danych z 13 krajów, odnosi się do gatunku Panthera tigris. Twórcy raportu oparli się na 481 przypadkach, kiedy przejęto łup kłusowników. 275 takich zdarzeń miało miejsce w Indiach, 40 w Chinach i 39 w Nepalu.

Obliczono, że ofiarą handlarzy padło między 1069 a 1220 tygrysów. To już co najjmniej 100 tygrysów zabijanych każdego roku – a uwzględniono przecież tylko przypadki, które udało się odkryć organom ścigania. Oznacza to, że nielegalny proceder kwitnie.

W 1987 tygrys został wpisany do konwencji CITES - o niędzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Oznacza to, że handel tymi zwierzętami i częściami ich ciał jest zabroniony.

BBC cytuje Roberta Zoellicka, szefa Banku Światowego, który powiedział że wartość globalna czarnego rynku zagrożonych gatunków to około 10 mld dolarów rocznie, są to bowiem najdroższe towary szarej strefy po broni i narkotykach.

agkm