Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Karaś 18.11.2010

Konferencja Archiwum Polskiego Radia

Zasoby Archiwum PR i zbiory poświęcone radiu będą tematem konferencji "Przed mikrofonem Polskiego Radia - w 85. rocznicę powstania. Źródła do dziejów polskiej radiofonii".
Konferencja Archiwum Polskiego RadiaArchiuwm PR
Posłuchaj
  • Jarosław Hasiński o wkraczaniu w erę cyfryzacji
  • Jarosław Hasiński o archiwach Polskiego Radia
Czytaj także

Prezes Polskiego Radia Jarosław Hasiński otwierając konferencję podkreślił, że obecnie "kończymy erę analogu i przechodzimy do cyfry". - Cyfryzacja doprowadzi do wielkiego rozpowszechnienia wszystkiego co posiadamy - tłumaczy prezes.

Hasiński przyznał, że to o archiwa toczą się obecnie boje w mediach. - Te zasoby mają ogromną wartość, szczególnie te dobrze opisane - tłumaczy. - Polskie Radio przywiązuje wielką wagę do zasobów archiwalnych, sposobu ich prowadzenia, jak również łatwości i dostępności do tych zasobów - dodaje.

Archiwa Polskiego Radia

Konferencja Archiwum Polskiego Radia to kolejne wydarzenie wpisujące się w obchody jubileuszu 85-lecia Polskiego Radia. Celem spotkania jest określenie znaczenia i roli Archiwum Polskiego Radia dla ochrony narodowego zasobu archiwalnego i dziedzictwa kulturowego, przybliżenie jego działalności, specyfiki oraz niepowtarzalności i unikatowości zbiorów.

Ponadto przedstawiciele archiwów państwowych oraz innych instytucji opowiedzą o posiadanych zasobach, w których znajdują się materiały archiwalne związane z historią Polskiego Radia. W ramach nawiązanej z nimi współpracy wdrożony zostanie projekt zmierzający do opracowania i wydania katalogu "Źródeł do dziejów polskiej radiofonii", rozproszonych w poszczególnych kolekcjach.

Losy Polskiego Radia

Tematy, jakie zostaną poruszone podczas poszczególnych prezentacji i dyskusji, to m.in.: dzieje polskiej radiofonii oraz zbiory poświęcone Polskiemu Radiu, dostępne w archiwach innych instytucji - m.in. TVP S.A., Narodowego Archiwum Cyfrowego, Biblioteki Narodowej; jaka będzie przyszłość organizacyjna i technologiczna polskich archiwów medialnych oraz jakim przekształceniom ulega Archiwum Polskiego Radia, by sprostać wymogom nowoczesności.

Zostanie również przypomniana spuścizna Zbigniewa Świętochowskiego - spikera Polskiego Radia oraz powstańczej rozgłośni "Błyskawica", a także losy Polskiego Radia nad Wilią, udokumentowane w zasobach Centralnego Państwowego Archiwum Litwy (LCVA). Uczestnicy spotkania porozmawiają również o kilku mitach dotyczących digitalizacji nagrań dźwiękowych. Konferencję zakończy audialna prezentacja najciekawszych zasobów Archiwum Polskiego Radia.

Prelegenci i goście

W konferencji, oprócz Jarosława Hasińskiego, p. o. prezesa Zarządu Polskiego Radia SA, Waldemara Listowskiego, Agnieszki Kordowicz i Stefana Kruczkowskiego z Archiwum Polskiego Radia, wezmą udział liczni goście oraz prelegenci: Ewa Perłakowska z Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, Nikodem Bończa Tomaszewski i Wojciech Woźniak z Narodowego Archiwum Cyfrowego, Jarosław Czuba z Narodowego Instytutu Audiowizualnego, Jan Sałkowski z Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP S.A., Grzegorz Konsalik z Muzeum Historycznego m. st. Warszawy, Maria Wróblewska z Zakładu Zbiorów Dźwiękowych i Audiowizualnych oraz Włodzimierz Pigła z Zakładu Zbiorów Muzycznych Biblioteki Narodowej, a także Jan Różdżyński z Agencji Fotograficznej Polskiej Agencji Prasowej.


kk