PolskieRadio24.pl
Paweł Majewski 26.06.2021

Liga Narodów siatkarzy: Polska - Słowenia. Biało-czerwoni w finale po świetnym meczu

Reprezentacja Polski wygrała ze Słowenią 3:0 w półfinale Ligi Narodów siatkarzy. Biało-czerwoni w niedzielnym finale turnieju w Rimini zmierzą się z Brazylią.
  • Słoweńcy to wicemistrzowie Europy, którzy w ostatnich latach dali się we znaki polskim siatkarzom
  • Drużyna z Bałkanów pokonała biało-czerwonych w fazie zasadniczej, jednak w półfinale role się odwróciły
  • W finale rywalem Polaków będą Brazylijczycy, którzy pokonali Francję 3:0
Liga Narodów: Brazylia rozbiła Francję. "Canarinhos" czekają w finale na zwycięzcę starcia Polska - Słowenia

Niewygodny rywal

Biało-czerwoni w fazie zasadniczej turnieju odbywającego się we włoskim Rimini odnieśli 12 zwycięstw w 15 meczach i zajęli drugą pozycję. Co ciekawe, wszystkie porażki odnieśli z pozostałymi półfinalistami: Słowenią (1:3), Brazylią (0:3) i Francją (2:3).

Słoweńcy to zresztą niezwykle niewygodny rywal dla biało-czerwonych. W ostatnich latach mistrzowie świata pokonali rywali z Bałkanów jedynie w sierpniu 2019 roku, podczas turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich.

Słoweńcy okazywali się lepsi na mistrzostwach Europy w 2015, 2017 i 2019 roku. Za trzecim razem pokonali biało-czerwonych na etapie półfinału przed swoją publicznością.

Wzięli rewanż

W sobotnim półfinale biało-czerwoni zrewanżowali się jednak rywalom za ostatnie porażki.

Początek pierwszej partii był wyrównany. Biało-czerwoni odskoczyli po asie serwisowym Wilfredo Leona (4:2), ale rywale szybko wyrównali. Żadna z drużyn nie potrafiła odskoczyć. W polskiej ekipie ciężar gry w ataku wziął na siebie Bartosz Kurek, a w słoweńskiej - Klemen Cebulj. Po asie Tonceka Sterna, to rywale wyszli na prowadzenie (13:14), co zmusiło Vitala Heynena do wzięcia przerwy.

Biało-czerwoni nie od razu odzyskali rytm gry. Wyrównali po pojedynczym bloku Fabiana Drzyzgi na Cebulju (19:19). W kolejnych akcjach rywale zaczęli się mylić, a Polacy trzymali nerwy na wodzy. Seta zakończył świetny atak Leona (25:21).

Drugi set nie rozpoczął się dla Polaków dobrze. Po ataku Tine Urnauta, rywale odskoczyli na trzy punkty (2:5), a po asie Sterna jeszcze zwiększyli przewagę (4:8). Wtedy swój show rozpoczął Kurek. Atakujący, który od początku meczu wyróżniał się w naszych szeregach, kończył atak za atakiem. Polacy dobrze grali też w bloku i w końcu wyszli na prowadzenie (12:11).

Dobrze radził sobie też Leon, który nękał Słoweńców zagrywką (16:14). W końcówce koncert gry kontynuował Kurek (21:17). Rywale nie zdołali już zagrozić biało-czerwonym. Seta zakończyła nieudana zagrywka Alena Pajenka (25:21).

Najbardziej zacięty był trzeci set. Po błędzie Michała Kubiaka, Słoweńcy zyskali niezłą zaliczkę już na jego początku (2:5). Podobnie jak w poprzedniej partii, biało-czerwoni szybko wzięli się w garść. Wyrównali po bloku Mateusza Bieńka na Pajenku, a chwilę później wyszli na prowadzenie, dzięki przytomnej grze Kurka na siatce (8:7).

Słoweńcy trzymali jednak kontakt i nie pozwolili odskoczyć naszym siatkarzom na dystans większy niż dwa punkty. Dopiero po asie Bieńka, Polacy powiększyli przewagę, a o czas musiał prosić trener rywali Alberto Giuliani (19:16). W końcówce seta rywale postarali się jeszcze o emocje, broniąc dwie piłki meczowe.

Teraz Brazylia

Spotkanie dobiegło jednak końca, gdy Mitja Gasperini zaserwował w siatkę (25:23). Polscy siatkarze zapewnili sobie pierwszy awans do finału w historii LN. Przed dwoma laty zajęli trzecie miejsce. W 2012 roku zwyciężyli natomiast w poprzedniczce LN - Lidze Światowej.

W finale LN biało-czerwoni zmierzą się z Brazylią, która w swoim półfinale nie dała szans Francji, zwyciężając w trzech setach. Decydujący mecz turnieju w Rimini zaplanowano na 15. Spotkanie ma rozpocząć się o 15.

Liga Narodów to ważny etap przygotowań przed igrzyskami olimpijskimi w Tokio. Selekcjoner Vital Heynen wybrał już 11 z 12 siatkarzy, którzy wystąpią w stolicy Japonii. Po decydujących meczach LN, belgijski szkoleniowiec zadecyduje o obsadzie pozycji libero. O miejsce w kadrze walczą Paweł Zatorski i Damian Wojtaszek.

Polska - Słowenia 3:0 (25:22, 25:21, 25:23)

Polska: Bartosz Kurek, Fabian Drzyzga, Michał Kubiak, Wilfredo Leon, Jakub Kochanowski, Mateusz Bieniek, Paweł Zatorski (libero) oraz Piotr Nowakowski, Kamil Semeniuk, Aleksander Śliwka, Łukasz Kaczmarek

Słowenia: Alen Pajenk, Jan Kozamernik, Gregor Ropret, Toncek Stern, Tine Urnaut, Klemen Cebulj, Jani Kovacić (libero) oraz Rok Mozić, Mitja Gasparini, Dejan Vincić, Matić Videcnik.

Zapis relacji na żywo:

16:53

MY JUŻ KOŃCZYMY NASZĄ RELACJĘ. DZIĘKUJEMY I ZAPRASZAMY NA JUTRZEJSZY FINAŁ Z BRAZYLIĄ - POCZĄTEK O 15!

16:53

25:23 - MAMY TO! POLSKA W FINALE LIGI NARODÓW!

MECZ DOBIEGŁ KOŃCA PO ZAGRYWCE GASPERINIEGO W SIATKĘ!

BRAWO!

16:52

24:23 - Gramy dalej. Stern zakończył kontrę Słoweńców.

16:51

24:22 - Drzyzga też psuje serwis.

16:51

24:21 - Mamy piłkę meczową po błędzie Cebulja w zagrywce.

16:49

23:21 - Kaczmarek, podobnie jak wcześniej Urnaut, przekroczył linię dziewiątego metra przy zagrywce.

Vital Heynen prosi o czas dla naszej drużyny.

16:49

23:20 - Drzyzga znowu zablokował Cebulja!

Wcześniej bardzo trudna zagrywka rezerwowego Łukasza Kaczmarka.

16:47

22:20 - Stern serwuje w siatkę.

16:47

21:20 - Piłka wraca na naszą stronę po kiwce Śliwki... Dobry blok rezerwowego rozgrywającego Dejana Vincicia.

16:43

20:17 - Błąd serwisowy Urnauta. Nadepnął na końcową linię boiska.

16:42

19:16 - As serwisowy Bieńka i przerwa na żądanie Alberto Giulianiego!

16:41

18:16 - Leon znakomicie atakuje.

16:41

17:16 - Nieprawdopodobna akcja zakończona punktem zdobytym przez Pajenka.

Wcześniej znakomite parady Kovacicia w obronie.

16:39

16:15 - Urnaut poradził sobie z blokiem.

16:38

16:14 - Śliwka kończy atak za drugim podejściem. Prowadzimy na drugiej przerwie technicznej.

16:37

15:13 - Flotowa zagrywka Nowakowskiego przełamuje ręce Cebulja!

16:36

14:13 - Wracamy na prowadzenie po perfekcyjnej akcji Leona, który kończy pipe'a.

16:35

13:13 - Kozamernik błysnął blokiem na Kubiaku.

Vital Heynen zmienia naszego kapitana, wprowadzając Śliwkę.

16:34

13:12 - Tym razem Cebulj przedarł się przez nasz blok.

16:34

13:11 - Znowu mamy dwa punkty przewagi po zatrzymaniu Cebulja przez potrójny blok!

16:33

12:11 - Leon obija słoweński blok.

16:32

11:11 - Pajenk ustrzelił zagrywką Kubiaka.

16:31

11:9 - Najpierw świetne przyjęcie Pawła Zatorskiego, a potem dobry atak Nowakowskiego. Utrzymujemy przewagę.

16:30

10:8 - Bieniek skutecznie atakuje ze środka.

16:29

9:7 - Słoweńcy nie bronią ataku Leona!

16:27

8:7 - Przepychanka na siatce daje punkt Polakom, dzięki Bartoszowi Kurkowi!

Prowadzimy na przerwie technicznej.

16:27

7:7 - Wyrównujemy po bloku Bieńka na Pajenku!

16:26

6:7 - Bomba Leona z drugiej linii.

16:25

5:7 - Stern bez kłopotu radzi sobie z pojedynczym blokiem Kubiaka.

16:24

5:6 - Kubiak znalazł dziurę w słoweńskim bloku i zdobył punkt atakiem.

16:22

4:6 - Ładny atak Cebulja po skosie.

16:22

4:5 - Kozamernik zaatakował w aut. Łapiemy kontakt.

16:21

2:5 - Kubiak miał piłkę na kontrze, ale zaatakował w aut.

16:19

2:4 - Drzyzga zatrzymuje Cebulja na pojedynczym bloku! Ważny punkt dla biało-czerwonych.

16:19

1:4 - Zła wystawa Drzyzgi do Kurka, który nie zdołał przebić się przez blok.

16:17

1:2 - Piotr Nowakowski otwiera nasze konto punktowe w trzecim secie.

16:17

0:2 - Świetna interwencja Kovacicia po ataku Kubiaka, po czym Urnaut pewnie wykończył kontrę.

16:16

0:1 - Trzeci set rozpoczyna się od skutecznego ataku Urnauta.

16:12

25:21 - Pajenk psuje zagrywkę i prowadzimy już 2:0! Wygrana w półfinale coraz bliżej!

16:11

24:20 - Kurek kontynuuje koncert! Mamy piłkę setową!

16:09

23:20 - Kurek znowu nie daje szans Słoweńcom na podbicie swojego ataku.

16:08

22:19 - Ufff, wydawało się, że Słoweńcy łapią wiatr w żagle. Na szczęście, nasz blok zatrzymał Urnauta.

16:06

21:17 - Rozegranie piłki do Bartosza Kurka to dzisiaj gwarancja punktu.

16:05

20:16 - As serwisowy Drzyzgi!

Giuliani reaguje na serię naszych reprezentantów, prosząc o czas.

16:04

19:16 - Bieniek i Kurek grają w bloku! Urnaut nie mógł się przebić.

16:04

18:16 - Michał Kubiak najpierw przyjął piłkę... klatką piersiową, a potem popisał się pięknym atakiem!

16:03

17:16 - Pewny atak Kozamernika ze środka.

16:02

17:15 - Kurek jest dzisiaj niesamowity! Kończy atak, mimo potrójnego bloku!

16:00

16:14 - Najpierw odzyskaliśmy prowadzenie, a teraz je podwyższamy po asie serwisowym Leona!

Druga przerwa techniczna.

15:59

14:14 - Teraz Pajenk posłał piłkę w aut.

15:59

13:14 - Błąd polskich przyjmujących. Kubiak nie dogadał się z Leonem i w efekcie Pajenk notuje asa serwisowego po przejściu piłki przez siatkę.

15:58

13:13 - Cebulj radzi sobie, obijając nasz blok.

15:57

12:12 - Tym razem Stern przechytrzył blokujących.

15:56

12:11 - Prowadzimy! Stern zatrzymany przez potrójny blok!

15:56

11:11 - Bartosz Kurek show! Znowu skuteczny atak!

15:54

10:10 - Mateusz Bieniek był dzisiaj mniej widoczny w ofensywie, ale wreszcie zaatakował skutecznie!

15:54

9:10 - Urnaut kończy niemoc Słoweńców.

15:53

9:9 - Drzyzga punktuje zagrywką i mamy remis! Kovacić nie przyjmuje serwisu naszego rozgrywającego.

15:53

8:9 - Brawo, Bartosz Kurek! Świetnie wykończona kontra i mamy już tylko punkt mniej od Słoweńców.

15:52

7:9 - Znowu skutecznie Kurek... Dobra forma naszego atakującego w ostatnich minutach.

15:51

6:8 - Bardzo ładny atak Kurka. Czyżby sygnał do odrabiania strat?

15:49

4:8 - As serwisowy Sterna... Challenge wykazał, że sędziowie mieli rację.

Przerwa techniczna przy wyraźnej przewadze rywali.

15:48

4:7 - Stern wrócił na parkiet od początku drugiego seta i, jak dotąd, prezentuje się świetnie. Teraz wykończył atak.

15:47

4:6 - Leon trafia z lewego skrzydła.

15:47

3:5 - Świetne zachowanie Kurka w ataku.

15:45

2:5 - Robi się nieciekawie... Urnaut bez problemu atakuje z drugiej linii.

15:44

2:4 - Leon znowu się myli. Słabszy fragment naszego przyjmującego.

15:43

2:3 - Słoweńcy wychodzą na prowadzenie po autowym ataku Leona.

15:42

2:1- Obie strony miały szansę na wygranie tej akcji, ostatecznie wykorzystali ją Słoweńcy po atomowym ataku Sterna.

15:41

2:0 - I znowu Leon. Kovacić nie był w stanie podbić jego ataku.

15:40

1:0 - Drugi set rozpoczęty od interwencji systemu challenge, która daje nam punkt.

Okazało się, że po ataku Leona, piłka dotknęła palca Pajenka, zanim wyszła na aut.

15:36

25:22 - Wygrywamy pierwszego seta! Świetny atak Leona na koniec partii!

15:34

24:21 - Mamy piłkę setową po aucie Cebulja!

O czas poprosił trener Słoweńców Alberto Giuliani.

15:33

23:21 - Efektowny atak Urnauta z szóstej strefy.

15:32

23:20 - Gasparini atakuje, piłka odbija się od taśmy i wychodzi na aut! Wygrana w pierwszym secie coraz bliżej!

15:31

22:20 - Pajenk popsuł zagrywkę.

15:30

21:19 - Cebulj w aut! Uciekamy na dwa punkty.

15:29

20:19 - Znowu polski blok! Nowakowski zatrzymuje Sterna!

Alberto Giuliani prosi o czas, a w słoweńskiej ekipie Mitja Gasperini zmienia Sterna na pozycji atakującego.

15:28

19:19 - Mamy remis! Cebulj zatrzymany przez swojego kolegę z Asseco Resovii Fabiana Drzyzgę!

15:27

17:19  - Pajenk dopadł do bezpańskiej piłki i zdobył punkt.

15:26

17:18 - Kurek skutecznie.

15:25

16:18 - Urnaut znowu obił polski blok.

15:24

16:17 - Leon nie pozwala odskoczyć rywalom.

Na boisko wchodzi Piotr Nowakowski, który zastępuje Kochanowskiego.

15:24

15:17 - Plasowany atak Urnauta mija polski blok i piłka spadła na naszej stronie.

15:21

14:16 - Druga przerwa techniczna po udanym ataku Cebulja. Szykuje się ciężka końcówka seta.

15:21

14:15 - Wreszcie zrobimy przejście... Kurek tym razem skutecznie kończy polską akcję.

15:20

13:15 - Słoweńcy odskakują. Cebulj kończy kontrę.

15:18

13:14 - Znowu as Sterna... Vital Heynen reaguje, prosząc o przerwę.

15:18

13:13 - Remis po asie serwisowym Sterna.

15:17

13:12 - Niestety, nie wykorzystaliśmy świetnej zagrywki Kurka. Słoweńcy oddali biało-czerwonym piłkę, ale nasz atakujący posłał piłkę w aut.

Również system challenge nie przyznał nam racji, gdy sprawdzaliśmy, czy Słoweńcy dotknęli siatki.

15:16

13:11 - Kolejny w dzisiejszym meczu dobry atak Kurka.

15:16

12:11 - Alen Pajenk na środku poradził sobie z naszymi blokującymi.

15:15

12:10 - Świetne zachowanie Kubiaka! Stern zatrzymany na pojedynczym bloku.

15:14

10:10 - Mieliśmy szansę na skuteczny kontratak, ale Leon posłał piłkę w wyraźny aut.

15:13

10:9 - Kochanowski dobrze ze środka.

15:12

9:8 - Kurek pewnie atakuje z lewego skrzydła.

15:11

8:7 - Prowadzimy na przerwie technicznej. Pomylił się w ataku Cebulj.

15:09

7:6 - Kolejna długa wymiana zakończona blokiem Kubiaka i Bieńka na Sternie!

15:08

6:6 - Łatwo nie będzie. Podwójny blok zatrzymuje Mateusza Bieńka. Wcześniej świetna interwencja w obronie słoweńskiego libero Janiego Kovacicia.

15:07

6:5 - Znakomita akcja Słoweńców zakończona atakiem ze środka Jana Kozamernika.

15:07

6:4 - Długa wymiana zakończona atakiem Kubiaka! Znowu odskakujemy.

15:06

5:4 - Teraz to Kubiak blokuje! Klemen Cebulj zatrzymany.

15:05

4:4 - I już remis po bloku Tonceka Sterna na Michale Kubiaku.

15:04

4:2 - As serwisowy Wilfredo Leona! Odskakujemy na dwa punkty.

15:02

2:2 - Ładny atak Wilfedo Leona.

15:01

1:1 - Polacy odpowiadają atakiem Jakuba Kochanowskiego.

15:01

0:1 - Pierwszy punkt dla Słowenii. Tine Urnaut obił nasz blok.

15:00

15.00Na jakie składy zdecydowali się selekcjonerzy Vital Heynen i Alberto Giuliani?

Polska: Bartosz Kurek, Fabian Drzyzga, Michał Kubiak, Wilfredo Leon, Jakub Kochanowski, Mateusz Bieniek, Paweł Zatorski (libero)

Słowenia: Alen Pajenk, Jan Kozamernik, Gregor Ropret, Toncek Stern, Tine Urnaut, Klemen Cebulj, Jani Kovacić (libero)

14:56

14.55 - Za chwilę początek meczu, czas na hymny obu państw.

14:52

14.50 - Dzień dobry! Zapraszamy na relację z półfinału Final Four Ligi Narodów, w którym Polacy zagrają z wicemistrzami Europy Słowenią. W finale czeka już Brazylia, która pokonała Francję 3:0.