Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Owsiński 23.11.2010

Komisja naciskowa przesłucha dziennikarza

Komisja badająca sprawę ewentualnych nacisków na funkcjonariuszy wymiaru sprawiedliwości za rządów PiS przesłucha Wojciecha Czuchnowskiego, obecnie dziennikarza Gazety Wyborczej, wcześniej Rzeczpospolitej i Newsweeka Polska.
Monika Olejnik i Wojciech CzuchnowskiMonika Olejnik i Wojciech Czuchnowski(fot. PAP/Tomasz Gzell)

Z wnioskiem o jego przesłuchanie wystąpił na poprzednim posiedzeniu komisji (21 października 2010 r.) poseł Robert Węgrzyn z PO. Za jego wnioskiem opowiedzieli się wszyscy członkowie komisji z wyjątkiem Marzeny Wróbel z PiS. Robert Węgrzyn złożył wniosek o przesłuchanie pięciu z grupy dziesięciu dziennikarzy będących przedmiotem działań operacyjnych służb specjalnych w latach 2005 - 2007. Wniosek zawiera nazwiska Macieja Dudy, wtedy Rzeczpospolita, obecnie Dziennik Gazeta Prawna, Bogdana Wróblewskiego i Wojciecha Czuchnowskiego, obaj z Gazety Wyborczej, Piotra Pytlakowskiego z Polityki i Bertolda Kittela z Rzeczpospolitej. O sprawie pisała Gazeta Wyborcza. Zdaniem Gazety w latach 2005 - 2007 ABW, CBA i policja zbierały informacje o połączeniach telefonicznych dziennikarzy oraz o stacjach w jakich logowały się ich komórki. Celem miało być ujawnienie źródeł informacji dziennikarzy krytykujących działania ówczesnych władz.

Śledztwo ws. podsłuchów umorzone

Dwa lata temu śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze. W maju tego roku śledztwo zostało umorzone. Sprawą zajęła się też w połowie października tego roku sejmowa Komisja ds. Służb Specjalnych. W wydanym komunikacie jej przewodniczący Janusz Krasoń z SLD stwierdził, że, " zastosowane techniki, z wyjątkiem jednego przypadku, były zgodne z przepisami ustaw regulujących działalność służb specjalnych. Czynności podejmowane były na zlecenie prokuratora, musiały być więc podjęte przez służby w ramach zleconego zakresu, bądź też podejmowane były w ramach prowadzonego przez służbę postępowania w spawie popełnienia przestępstwa będącego w zakresie jej kompetencji." W dalszej części komunikatu napisano, że ''komisja mogła dokonać jedynie oceny formalnej omawianych zdarzeń.

Komisja nie była w stanie ocenić zasadności i celowości zastosowanych technik wobec dziennikarzy." Węgrzyn zapowiedział też, że na kolejnym (czyli dzisiejszym) posiedzeniu zwróci się o przesłuchanie funkcjonariuszy, którzy mieli decydować o kontroli operacyjnej. Z kolei Marzena Wróbel z PiS zapowiedziała złożenie wniosku o przesłuchanie Ryszarda Krauze. Jest to kolejny wniosek o jego przesłuchanie. Posłanka PiS zapowiedziała, że będzie składała wniosek o wezwanie biznesmena do skutku.

to