Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Michał Błaszczyk 29.07.2021

Apel sędziów ws. orzeczenia TSUE. Lichocka: to wyraz zaangażowania politycznego

- Stanowisko sędziów ws. wykonania wyroku unijnego trybunału sprawiedliwości jest wyrazem ich zaangażowania politycznego - powiedziała poseł PiS Joanna Lichocka. Jej zdaniem, apel sędziów o realizację orzeczenia jest także działaniem sprzecznym z obowiązującym prawem.

W środę 92 sędziów SN czynnych i w stanie spoczynku zaapelowało o wykonanie orzeczeń TSUE ws. działalności Izby Dyscyplinarnej SN. Chodzi o dwa orzeczenia unijnego trybunału sprawiedliwości sprzed dwóch tygodni.

shutter tsue free 1200.jpg
"Zastępowanie prawa polityką i ideologią". Prof. Gontarski o działaniach TSUE

- Sędziowie powinni się powstrzymać od działalności politycznej - powiedziała w TVP Info poseł PiS Joanna Lichocka. - A to stanowisko jest wyrazem aktywności politycznej również. Abstrahuję od tego, że jest ono demonstracja braku poszanowania praworządności i przestrzegania ładu konstytucyjnego - dodała poseł PiS.

"Działanie sprzeczne z obowiązującym prawem"

Według niej Trybunał Konstytucyjny orzekł w ostatnim czasie, że "prymat ma prawo konstytucyjne krajowe". - Wiemy też, że TSUE nie ma kompetencji, żeby regulować polski wymiar sprawiedliwości - dodała. Jej zdaniem, stanowisko sędziów próbuje temu zaprzeczyć. - To jest działanie sprzeczne z obowiązującym prawem i raczej jest wyrazem zaangażowania politycznego tych sędziów, zaangażowania przeciw reformie sprawiedliwości po stronie tych, którzy próbują wszelkie zmiany w Polsce zablokować - wskazała Joanna Lichocka.

Poseł PiS przekonywała, że  adresatem orzeczenia TSUE jest Sąd Najwyższy i to - jej zdaniem - ten sąd powinien podjąć decyzję w jaki sposób odnieść się do tego orzeczenia.

Czytaj także: 

W tym samym dniu, w którym TSUE wydał orzeczenie, polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis Traktatu o UE, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z konstytucją.

Tomasz Latos 1200.jpg
"Skutek donosów totalnej opozycji". Tomasz Latos o sporze Polski z Komisją Europejską

Dwa orzeczenia w sprawie polskich sądów

15 lipca TSUE orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE. Dzień wcześniej TSUE zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN, także w kwestiach na przykład uchylania immunitetów sędziowskich

Według TSUE proces powoływania sędziów Sądu Najwyższego, w tym członków Izby Dyscyplinarnej, w dużym stopniu zależy od organu (Krajowej Rady Sądownictwa), "którego struktura została poddana bardzo dużym zmianom przez polską władzę wykonawczą i ustawodawczą i którego niezależność może wzbudzać uzasadnione wątpliwości". 


mbl