Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Joanna Twardowska 06.08.2021

Policjanci broniący Kapitolu, podczas szturmu 6 stycznia, odznaczeni. "Obronili demokrację"

Prezydent USA Joe Biden podpisał w czwartek ustawę przyznającą Złote Medale Kongresu policji Kapitolu (USCP) oraz waszyngtońskiej policji (MPD) za obronę budynków Kongresu podczas szturmu na amerykański parlament 6 stycznia.

- Jak wielu Amerykanów patrzyłam w absolutnym szoku, jak nasz Kapitol znalazł się pod oblężeniem, a ludzie w środku bali się o własne życie. Wiemy że podczas tego ataku zdarzyły się niezliczone akty odwagi - powiedziała podczas ceremonii podpisania ustawy wiceprezydent Kamala Harris, która wzięła udział w uroczystości. Jak stwierdziła, policjanci, którzy bronili Kapitolu, "obronili demokrację". - To są bohaterowie. To są patrioci - dodała.

Czytaj także:
donald trump free shutter 1200.jpg
Dwóch strażników Kapitolu pozwało Trumpa. Sprawa ma związek ze szturmem z 6 stycznia

Joe Biden dodał, że 6 stycznia był wydarzeniem historycznym w dziejach USA, bo nawet podczas wojny secesyjnej gmach Kongresu nie został zaatakowany tak, jak stało się tego dnia.

- Tłum ekstremistów i terrorystów przeprowadził brutalny i śmiercionośny atak na dom ludu i święty rytuał zatwierdzenia wyników wyborów - powiedział prezydent. Jak dodał, było to "egzystencjalne zagrożenie" i "sprawdzian tego, czy demokracja przetrwa".

- Nasza demokracja przeżyła. Prawda zwyciężyła kłamstwa. To dzięki mężczyznom i kobietom z policji Kapitolu i waszyngtońskiej policji metropolitalnej - oznajmił Biden.

Czytaj także:

Odznaczenia 

Czytaj także:
Kapitol Trump PAP 1200.jpg
Cel: Kapitol. Historia ataków na siedzibę Kongresu

Wedle ustawy wybite zostały cztery medale: po jednym dla stołecznej policji oraz policji Kapitolu oraz dwa inne, zawierające nazwy wszystkich agencji biorących udział w wydarzeniach 6 stycznia, które mają być wystawione w kompleksie muzealnym Smithsonian Institution oraz wewnątrz Kapitolu.

Przyznanie Złotych Medali Kongresu policjantom - jednego z najwyższych odznaczeń w USA - uchwalił mocą ustawy w sierpniu amerykański parlament. O ile w Senacie ustawę przyjęto jednogłośnie, 21 deputowanych Republikanów głosowało przeciwko. Część z nich uzasadniała swój głos sprzeciwem wobec zawartego w ustawie terminu "insurekcja" na określenie wydarzeń z 6 stycznia.

Podczas zamieszek zginął jeden funkcjonariusz policji Kapitolu, Brian Sicknick, a ponad 240 odniosło obrażenia. Czterech funkcjonariuszy w tygodniach po tych wydarzeniach popełniło sambójstwa.

- Wiemy, że jest wielu funkcjonariuszy którzy nadal zmagają się z obrażeniami, widocznymi i niewidocznymi. Chcemy, żebyście wiedzieli, że nie jesteście sami - powiedziała Kamala Harris.

jbt