Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Agnieszka Kamińska 29.11.2010

Rezygnacja z tarczy: nota do sojuszników

Data: 17 września 2009 roku. Informacja dla państw zaprzyjaźnionych USA o rezygnacji z budowy tarczy antyrakietowej w Czechach i w Polsce.
Rezygnacja z tarczy: nota do sojuszników

W zasobach WikiLeaks znajduje się tajny kilkunastostronicowy dokument - instrukcje dla ambasadorów, jak poinformować państwa sojusznicze o tym, że Waszyngton zmienia plany w sprawie obrony antyrakietowej. 17 września 2009 r. Barack Obama ogłosił zmianę tej koncepcji.

Nota informująca o rezygnacji z poprzedniej koncepcji tarczy antyrakietowej.

Ambasadorowie mieli przekazać tę informację najwcześniej 25 minut przed ogłoszeniem decyzji przez Baracka Obamę, rządom państw NATO, Tokio, Moskwie, i państwom z Rady Współpracy Zatoki Perskiej (np. Bahrain, Kuwejt, Katar, Oman, Arabia Saudyjska, ZEA). Tajna nota informowała dyplomatów, jakie treści mają udostępnić poszczególnym państwom: to jest zawierała punkty specjalnie adresowane do grupy państw NATO, Rosji, Japonii i państw znad Zatoki.

Jak zaznaczono w dokumencie, państwa zainteresowane, czyli Polska i Czechy, otrzymują informacje z innego źródła - miała je przedstawić delegacja amerykańska.

Nowy system obrony przeciwrakietowej SM-3 miał się opierać na mobilnych instalacjach przeciwrakietowych - takich jak mobilne radary i mobilne wyrzutnie rakiet. Ogłoszono wtedy, że w Białym Domu zrezygnowano z budowy radaru w Czechach i wyrzutni rakiet przechwytujących w Polsce. System mobilny miał być według administracji amerykańskiej bardziej przydatny i lepiej dostosowany do zagrożenia płynącego z Iranu.

Notatkę jako pierwszy znalazł w zasobach WikiLeaks portal tvn24.pl.

Portal WikiLeaks zapowiadał publikację 250 tysięcy dokumentów - na razie na swoich stronach opublikował około 220.

agkm